Hlavní navigace

Ani druhý Silk Road nevydržel dlouho. FBI zatkla správce a zavřela web

Jan Beránek

Americké úřady si posvítily na následníka kultovní stránky Silk Road a zatkla jejího údajného tvůrce s pestrou paletou obvinění.

Drogy, zbraně, balíky hackovacího „nářadí“ a plno dalšího nelegálního zboží se dalo pořídit na portálu Silk Road. Drogy podle některých odhadů tvořily až sedmdesát procent prodávaného zboží. Platí se samozřejmě bitcoiny, aby byla zaručena anonymita. Po jeho loňském zavření trvalo jen pár týdnů a objevil se jeho nástupce. Silk Road 2.0 ale také nevydržel dlouho. 

Podle FBI bylo k sedmnáctému říjnu letošního roku na virtuální černé tržnici k dispozici 13 tisíc položek léků na předpis, 1783 kousků psychedelických látek, necelých sedmnáct set položek neslo popisek Extáze a podobné množství nabízeli prodejci i marihuany. Podle vyšetřovatelů se v pirátském obchodě točilo osm milionů dolarů měsíčně. 

Šestadvacetiletý Blake Benthal, který s největší pravděpodobností stojí za novým webem, byl ve středu zatčen v San Francisku. Obvinění je kruté – spiknutí za účelem obchodu s drogami a praní špinavých peněz. Pokud se všechno prokáže, čeká ho minimálně desetiletý trest. 

Content 2017 Tip Kytary

Benthal, známý na webu jako Defcon, tak následuje zakladatele původního webu Rosse Ulbrichta, který byl zatčen loni v říjnu. „Nebudeme si nic namlouvat. Tato Hedvábná stezka, v jakékoliv formě, vede přímo do vězení,“ tvrdí agentuře Reuters státní zástupce Preet Bharara

Dokazování ale bude možná složitější, Benthal totiž spravoval stránku od loňského prosince, tedy měsíc poté, co zatím neznámý člověk spustil nový web. Vyšetřovatelé do organizace museli také nasadit tajného agenta. Podle některých zdrojů nešlo jen o akci FBI, ale naopak o spolupráci s dalšími organizacemi včetně těch evropských.

Našli jste v článku chybu?
8. 11. 2014 14:28

Z posledního odstavce mého předchozího příspěvku vypusťte při čtení slovo "říkají".

8. 11. 2014 14:25

Jak už bylo poznamenáno, za výsledky je pravděpodobně puntičkářská detektivní práce. Jak jsme mohli číst dříve (XKeyscore) NSA má možnost vyhledávat informace o tom, kdo používá síť TOR. Také, ve spolupráci s dalšími státy (jejich tajnými službami) provozuje síť "infekčních" nodes v síti TOR.

Všimněte si, že první Silk Road běžel cca 2 roky (nevím přesně, nefetuji). V případě druhé verze je to už jeden rok. Domnívám se, že zde došlo u tajných služeb i FBI a Europolu k vývoji - zlepšily se lidsk…