Hlavní navigace

Ani druhý Silk Road nevydržel dlouho. FBI zatkla správce a zavřela web

7. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americké úřady si posvítily na následníka kultovní stránky Silk Road a zatkla jejího údajného tvůrce s pestrou paletou obvinění.

Drogy, zbraně, balíky hackovacího „nářadí“ a plno dalšího nelegálního zboží se dalo pořídit na portálu Silk Road. Drogy podle některých odhadů tvořily až sedmdesát procent prodávaného zboží. Platí se samozřejmě bitcoiny, aby byla zaručena anonymita. Po jeho loňském zavření trvalo jen pár týdnů a objevil se jeho nástupce. Silk Road 2.0 ale také nevydržel dlouho. 

Podle FBI bylo k sedmnáctému říjnu letošního roku na virtuální černé tržnici k dispozici 13 tisíc položek léků na předpis, 1783 kousků psychedelických látek, necelých sedmnáct set položek neslo popisek Extáze a podobné množství nabízeli prodejci i marihuany. Podle vyšetřovatelů se v pirátském obchodě točilo osm milionů dolarů měsíčně. 

Šestadvacetiletý Blake Benthal, který s největší pravděpodobností stojí za novým webem, byl ve středu zatčen v San Francisku. Obvinění je kruté – spiknutí za účelem obchodu s drogami a praní špinavých peněz. Pokud se všechno prokáže, čeká ho minimálně desetiletý trest. 

MMF23 tip3

Benthal, známý na webu jako Defcon, tak následuje zakladatele původního webu Rosse Ulbrichta, který byl zatčen loni v říjnu. „Nebudeme si nic namlouvat. Tato Hedvábná stezka, v jakékoliv formě, vede přímo do vězení,“ tvrdí agentuře Reuters státní zástupce Preet Bharara

Dokazování ale bude možná složitější, Benthal totiž spravoval stránku od loňského prosince, tedy měsíc poté, co zatím neznámý člověk spustil nový web. Vyšetřovatelé do organizace museli také nasadit tajného agenta. Podle některých zdrojů nešlo jen o akci FBI, ale naopak o spolupráci s dalšími organizacemi včetně těch evropských.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).