Hlavní navigace

Americký ministr zahraničí: USA může proti TikToku zasáhnout dřív, než by se čekalo

3. 8. 2020

Sdílet

Sociální sítě - Facebook - Instagram - Twitter - TikTok - moblin Autor: Depositphotos

Spojené státy mohou zasáhnout proti Tiktoku a dalším Číňany vlastněným softwarovým firmám již v horizontu několika dní. Varoval tak v návaznosti na páteční prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa během svého nedělního rozhovoru pro Fox News americký ministr zahraničí Michael Pompeo.

Pompeo chystaný krok odůvodňuje tím, že zmíněné společnosti předávají data o svých uživatelích přímo Komunistické straně Číny a odvolává se na obavy o národní bezpečnost. Vedle samotného zpřístupňování údajů o uživatelích vadí Američanům také údajná čínská propaganda a cenzura. Moderátoři sítě mají podle jeho nařčení cenzurovat obsah, který se nelíbí čínské vládě. Nejedná se o první varování, spíše o jeho vyhrocenou podobu. Pompeo přes stejný kanál vyslal podobnou zprávu již začátkem července. 

V řešení problému ale není americká vládní administrativa jednotná, zatímco americký ministr financí Steven Mnuchin by preferoval úplné odkoupení sítě americkou společností a změnu firemní kultury, Trump a jeho přívrženci vyhrožují úplným zákazem sítě (a potažmo dalších Číňany ovládaných společností a služeb, které odesílají data uživatelů na servery v Číně) v USA.   

Zástupci ByteDance, které síť patří, byli již před pátečním Trumpovým prohlášením v pokročilých jednáních o možném převzetí sítě ze strany společnosti Microsoft.

Microsoft o víkendu spekulaci o pokročilém stavu jednání potvrdil a dokonce sdělil, že počítá s dokončením obchodu nejpozději do 15. září. Původně se mělo nicméně jednat pouze o převzetí byznysu na území USA (později též Kanady, Austrálie a Nového Zélandu). Reuters nicméně minulý týden přišla s informací, že se chce společnost ByteDance zbavit celého svého podílu.

Na trhu se tak množí spekulace, že by mohlo jít ze strany Američanů i o vyjednávací hru, aby srazili cenu. Microsoft je totiž ohledně akvizice v úzkém kontaktu s Trumpovou administrativou.

Samotná ByteDance chce také podle dnešní zprávy Reuters přesídlit z Pekingu do Londýna, konkrétní důvody zpráva neuvádí. Informace o pokročilých jednáních s Microsoftem vzbudily podle stejné agentury rozhořčenou reakci na čínských sociálních médiích.

Původem čínská aplikace TikTok funguje od roku 2016, globálně si ji dosud stáhly dvě miliardy uživatelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).