Hlavní navigace

EU připravuje kompletní šmírování veškeré lidské komunikace

21. 5. 2001
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Co by udělal totalitní systém, ve kterém by byl Internet aj. elektronická komunikace? Všechno by odposlouchával a archivoval. Co by s tak lákavou nabídkou udělal tzv. demokratický systém? Totéž. EU je toho důkazem. Kde se bere tak obdivuhodná shoda mocenských systémů v jejich potřebě šmírovat všechny lidi?
Článek Tendence ke státnímu šmírování lidí na Internetu vzrůstají, který jsem napsal loni v říjnu pro Lupu, vyvolal velkou diskusi (84 názorů). Před půlrokem bylo to, co se děje s porušováním práv na soukromí v Rusku, Británii, Novém Zélandu a v Austrálii, pro nás nepředstavitelné. V Rusku a v Británii musejí ISP povinně natáhnout dráty do šmírovacích mocenských center. Ta všechno monitorují a archivují (v Británii údajně jen e-mailovou komunikaci). Nový Zéland se má stát laboratoří totalitního dohlížecího systému – státní moc bude mít i právo kdykoli vstupovat do počítačů uživatelů Inetu. Obrana proti takovému vstupu má být trestná.

V Británii se projednává zákon o sedmiletém archivování šmírované komunikace. ISP by rovněž nesměli po určitou dobu mazat žádné záznamy o komunikaci, která jimi prošla. To už se dostávám k textu, který dali dohromady byrokrati EU a budou ho prosazovat jako zákon pro všechny účastnické země.

Anonymita zakázána – škodí moci velkého byznysu a moci státu

V USA je šmírování lidí komerčními firmami naprostým normálem. Získaná data o jednotlivých uživatelích se kumulují a už se staly lukrativním obchodním artiklem. Na okraj probírané věci – soudy v USA rozhodly, že američtí zaměstnanci nemají právo cokoli namítat proti kompletnímu šmírování veškeré komunikace, kterou ve firmách zplodí nebo přijmou.

Ochrana soukromí ve vztahu k internetové komunikaci je v USA stále víc omezována a jakékoli pokusy o její právní prosazení jsou zdárně torpédovány byznysem a státní mocí. V současné době projednávané návrhy antispammerských zákonů narážejí na velké obtíže. Byznys potřebuje spamming a nechce se ho vzdát. Žádné jiné zákony na ochranu soukromí (proti shromažďování a prodeji dat o „návštěvních, komunikačních a nakupovacích zvycích“ uživatelů) na pořadu nejsou a nejspíš nebudou. Situaci v USA dokresluje šmírovací černá krabička Carnovire, rozmisťovaná u ISP. Je součástí odposlouchávacího systému FBI. Nejen Carnivore, ale Internet sám už svou podstatou nijak nezaručuje, že FBI s ním bude odposlouchávat jen to, co jí povolí soud, jak je zvykem v případech zákonně povoleného telefonního odposlechu přesně stanovené účastnické stanice.

FBI stojí za „progresívním“ britským a novozélandským šmírovacím internetovým systémem. Zda i za systémem KGB, jsem se nedopátral. Na každý pád má FBI odposlouchávací dohody s EU, která – až na nevýznamné detaily – upravuje zákony tak, aby vyhovovaly FBI. O tom, kdo je ideovým tatíčkem nového návrhu EU o totálním (přesněji – totalitním) šmírování lidí žijících v EU, netřeba ani na moment pochybovat. Nezastírá to ani EU – s konstrukcí návrhu zákona přišla FBI do EU už před šesti lety. Prostřednictvím EU tak Američané mohou vytušit, co se na ně chystá u nich doma.

Každý telefoní hovor, každé faxové a počítačové spojení zaznamenat

Na přípravě návrhu zákona pro Evropskou komisi se podílí skupina „Working Party on Police Co-operation“ (komise připravuje texty návrhů zákonů pro parlament EU). Hlavní zdůvodnění návrhu zní: „Pro vyšetřovací orgány je nemožné vědět dopředu, jaká z přenášených dat se ukážou být užitečným důkazem pro vyšetřování kriminální činnosti. Jediným efektivním právním nástrojem by proto byl zákaz vymazávání dat a zákaz anonymní komunikace.“.

Evropská komise bude návrh projednávat 28. května t. r. A bude mít o čem jednat. Návrh totiž požaduje, aby mocenské orgány měly přístup k „IP adresám uživatelů, jednoznačné identifikaci každého komunikačního zařízení, k uživatelským ID a heslům, portům (sic? sic!) e-mailovým adresám atd.“. To vše má být doplněno „plnými jmény jednotlivých lidí (a firem), adresami jejich bydlišť (sídel) a detaily kreditních karet.“.

Doba, po kterou by ISP museli u sebe archivovat všechna data, by měla být stanovena na jeden rok. Všechna data, která se stáhnou z veškeré elektronické komunikace, se poté mají archivovat po dobu sedmi let v datovém ultraskladu, přístupném mocenským orgánům EU, zcela jistě v kooperaci s analogickými šmírovacími mocenskými centry v USA a bůvíkde všude.

„Working Party on Police Co-operation“ sděluje, že vyjadřuje názory policejních apod. složek, které prý přecházejí do jakési své třetí vývojové fáze – tu charakterizují slovem „proaktivní“ (prý aby mohly být i „reaktivní“). Úspěch této fáze lze zajistit jen tehdy, pokud se ústřední rolí těchto složek stane kompletní shromažďování všech dat ze vší elektronické komunikace, která se kdekoli objeví a proběhne. Sbírat se má zcela všechno – i požadavky o nerealizovaná spojení.

Podle názoru „Working Party on Police Co-operation“ povede ultrašmírování všech lidí k vyšší důvěře v moc a v elektronickou komerci (to je orwellovský newspeak, jak když ho vyšije). Dokumenty přímo k dané věci a její kritiku najdete na S. O. S. Europe. Před započetím čtenářského zážitku doporučuju ovinout hlavu studeným ručníkem:)

Absolutizovaná moc sežere všechno kolem sebe a nakonec i sama sebe

Taková je stará pravda a nic se na ní nikdy nezmění. Paranoia moci je sebevražedná. Systém, který nemůže stavět na ničem jiném, než na nedůvěře, výlučnosti, podezíravosti a šmírování, stojí na špatných základech. Systém, kterému mohou lidi důvěřovat a on jim, nevynakládá obrovskou energii na ochranu žádných paranoických úchylností a nešíří je kolem sebe.

Tendence mocenských složek v EU a v dalších technologicky rozvinutých zemích směřují k budování totalitní společnosti s rozvinutou technologií na základech absolutistického kapitalismu. Mocenské instituce se stanou orwellovskou fasádou vykastrované demokracie. Prostřednictvím nepřehledných technologií se lidem postupně budou odebírat „zastarávající“ občanská práva, na něž není nová komunikační společnost vůbec připravena. Mocenské složky to vědí a chtějí toho využít pro růst své ekonomické a politické moci.

Tlak současné moci na změny zákonů, které jsou v příkrém rozporu se všemi listinami občanských práv a svobod, je dlouhodobý a trvalý. Totální dohled a regulace všeho logicky povede k budoucím střetům ostřejšího ražení. Totalitářské pokusničení na lidech nikdy nikam jinam nevedlo.

A pokud jde o řešení skutečné kriminality (podle římského, nikoli totalitárního práva!), úspěšnost bude minimální. Zločinci se přizpůsobí (a z druhé strany i hackeři:) a celý systém bude shromažďovat údaje převážně o lidech, kteří se kriminalitě nevěnují a věnovat nechtějí. Tyto údaje budou sloužit pro tvorbu dalších zákonů, ve kterých se shromážďovaná data budou moci přímo používat jako mocenský bič na normální občany. Přece se rovněž bude muset nějak prokázat správnost a účinnost tak nákladné záležitosti, ne? Jak je vidět na příkladu Velké Británie či Austrálie, lidi už nedokážou odolávat rostoucímu dohledu moci nad nimi samými. Protesty proti povinným drátům od ISP do centra Velkého Bratra byly jen slabé a bezbarvé.

ebf - partner 1

Jednu totalitu máme za sebou, už se klubou zárodky další. Dřív to byli inženýři lidských duší, teď se vynořují bachaři, připomínající „domovní důvěrníky“ (pro mladé – to byli informátoři totalitního systému, jemuž donášeli všechno o tom, co doma provádíte, s kým se stýkáte apod. – váš život byl závislý i na jejich souhlasu s mnohým, co jste chtěli v životě dělat).

Jak z mého článku vysvítá, jsem ostře proti jakémukoli plošnému šmírování lidí bez přesného – a zpětně kontrolovatelného – vymezení, a to pouze v případech vyšetřování jasně definované kriminální činnosti. Ať je člověk ten či onen opatřen jakoukoli legitimací orgánu, či je to „jen“ člověk obyčejný, jeho šmírování mimo jasné vymezení je trestným činem. Legalizování trestné činnosti ve prospěch moci je návratem k praktikám jakýchkoli totalitních systémů, které kdy na Zemi byly.

Souhlasíte s návrhem šmírovacích zákonů EU?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).