Hlavní navigace

Analogové licence pro rádia budou platit déle, rozhodli poslanci

5. 3. 2021

Sdílet

Penny Radio Live Autor: Radio Max

Poslanecká sněmovna dnes podpořila pozměňovací návrh v zákoně o elektronizaci postupů orgánů veřejné moci, který prodlouží platnost stávajících analogových rozhlasových licencí. Návrh předložil poslanec ODS Martin Kupka. Hlasovalo pro něj 91 poslanců.

Až dosud platné zákony počítaly s tím, že by mělo analogové rozhlasové vysílání skončit nejpozději 10. října 2025. Soukromá rádia, která chtěla prodloužit platnost končících analogových licencí a získat takzvanou transformační licenci, musela na oplátku souhlasit s tím, že budou podporovat digitální vysílání a vysílání na FM nejpozději k tomuto datu ukončí.

Problém nastal v tom, že vláda dosud nepřipravila žádný plán přechodu na zemské digitální rozhlasové vysílání. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání opakovaně upozorňuje, že termín původně určený zákonem se blíží a pokud nebude situace právně vyřešena, nastane řada komplikací.

Dnes odhlasovaný návrh Martina Kupky stanovuje, že když vláda žádné usnesení o přechodu na DAB+ nevydá do 10. října 2022, tak transformační licence nezanikne a zároveň bude platit ještě tři roky po případném dokončení přechodu na digitální vysílání. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání také už potom nebude muset platnost analogových licencí omezovat do října 2025. 

Odborná veřejnost i část politické sféry je nakloněna tomu, že by se analogové rozhlasové vysílání nemuselo vypínat vůbec. Teoreticky by tedy současní držitelé rozhlasových licencí mohli vysílat neomezeně. To by mohlo vyvolat další právní spory ohledně nedovolené veřejné podpory.

Text schváleného návrhu:

Zákon č. 196/2009 Sb., kterým se mění zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů se mění takto:

Čl. XC

V ČÁSTI PRVNÍ se v čl. II doplňují odstavce 9 a 10, které znějí:

„(9) V případě, že vláda nevydá usnesení o přechodu na zemské digitální rozhlasové vysílání do doby tří let před datem zániku transformační licence podle odst. 5 písm. a), transformační licence k datu uvedenému v odst. 5 písm. a) nezanikne. Transformační licence současně 
nezanikne podle tohoto odstavce ani podle odst. 5 písm. a) dříve, než uplynutím tří let ode dne přechodu na zemské digitální rozhlasové vysílání podle usnesení vlády.

(10) Nastane-li případ uvedený v odst. 9, nevztahuje se na vydávání licencí k rozhlasovému vysílání šířenému prostřednictvím vysílačů analogově omezení podle odst. 6. Licence k rozhlasovému vysílání šířenému prostřednictvím vysílačů analogově však vždy zaniká nejpozději společně se zánikem transformačních licencí podle odst. 9.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).