Hlavní navigace

Android se vás začne ptát, jak má vyhledávat a jaký k tomu použije prohlížeč

Sdílet

Karel Wolf 21. 3. 2019
Evropský soudní dvůr - EU - rozsudek - verdikt Autor: Isifa

Android se evropských uživatelů začne ptát, jak má vyhledávat a jaký k tomu použít prohlížeč, někdejší konkurenční výhoda Googlu v podobě přednastaveného vyhledávání na většině Android zařízení tak po předposlední velké pokutě od Evropské komise padá. Společnost o tom informovala v úterý.

Google musí zaplatit pokutu 4,34 miliard eur (112 miliard Kč) a měl také za úkol do 90 dnů od oznámení rozhodnutí EK uskutečnit nápravu situace. Google se sice proti pokutě loni ihned odvolal, ale zároveň se snaží splnit i podmínky diktované Evropskou komisí, aby mu neplynuly z pokuty hrozící sankce v podobě 5 % průměrného denního celosvětového obratu, který vykazuje jeho mateřská společnost Alphabet.

Společnost byla pokutována ze strany EK právě kvůli zneužívání dominantního postavení Androidu tím, že vyžadovala instalaci Google Search, prohlížeče Chrome a nastavení standardního vyhledávače na Google po výrobcích, kteří chtěli využívat přístup svých zařízení do aplikačního obchodu Google Play. Společnost ihned po rozhodnutí o pokutě zareagovala tím, že začala výrobcům Android zařízení zpoplatňovat licenci pro Google Play, Google Maps, Gmail, ale třeba také YouTube. Tyto služby byly totiž v minulosti zpřístupněny zdarma ale právě pod podmínkou předinstalovaného prohlížeče Chrome a Google Search. Tato podmínka dnes padá. Společnost neoznámila, kdy se objeví update, se kterým vejde novinka v platnost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 3. 2019 22:16

    atomicfall

    Google vyviji Android zcela zdarma. Proc by si tedy do neho proboha nemohl davat, co chce? Evropska komise asi zas potrebovala vypadat, ze je k necemu dobra...