Hlavní navigace

Ant Group Jacka Ma zítra na burzu nestoupí, čínští regulátoři trhu se cukají

4. 11. 2020

Sdílet

Ant Financial

Čínský fintechový gigant miliardáře Jacka Ma, společnost Ant Group, měla zítra zažít první den veřejného obchodování na burzách v Hongkongu a Šanghaji. Čínské regulační orgány ale nakonec daly necelých 48 hodin před zahájením veřejného obchodování stopku.

Za pozastavením vstupu na burzu stojí schůzka mezi přestaviteli společnosti a čtyřmi čínskými regulačními orgány ze začátku týdne. Ta nakonec vyústila v potřebu přísnějšího dohledu nad byznysem společnosti. Společnost tak po zpřísnění podmínek najednou již nesplňuje všechny požadavky nutné pro zalistování. Společnost to uvedla ve svém burzovním prohlášení. Firma také byla v minulosti v hledáčku čínských regulátorů kvůli nedostatečné ochraně uživatelských dat.

Jednání vedla Čínská lidová banka (centrální banka Číny), schůzky se dále účastnila Čínská regulační komise pro bankovnictví a pojišťovnictví, Čínská regulační komise pro cenné papíry a státní devizová správa. Schůzka pravděpodobně navazovala na nečekaně oznámený čerstvý framework nových pravidel pro mikropůjčky, ten ale zatím fakticky teprve čeká na zpětnou vazbu veřejnosti a není součástí čínských zákonů.  

Vedle odloženého veřejného obchodování nyní společnost čeká vracení kapitálu, který již vybrala od investorů. Akcie mateřské společnosti Alibaba, která vlastní v Ant zhruba třetinový podíl, se v návaznosti na oznámení propadly o 9,7 %. Krok čínských regulátorů ale může negativně ovlivnit i některé nezainteresované v USA veřejně obchodované společnosti, které se svými tituly plánovaly vstup na burzu v Hong Kongu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).