Hlavní navigace

Anticenu Bludný balvan získala moderátorka DVTV či týdeník strašící 5G sítěmi

Sdílet

David Slížek 28. 7. 2021
Mobilní vysílač Nordic Telecom Autor: Nordic Telecom

Český klub skeptiků Sisyfos udělil každoroční anticeny Bludný balvan. Upozorňuje v nich na „významné příspěvky ke klamání veřejnosti“, které popisuje satirickou formou.

Za rok 2020 ocenil mimo jiné v kategorii družstev bronzovým balvanem redakci a spolupracovníky Jesenického týdeníku, který psal o údajných dopadech 5G sítí na lidské zdraví.

„Přestože pan šéfredaktor a vydavatel Miroslav Chovanec seriozním médiím tvrdil, že mu jde jen o diskusi, žádná taková diskuze ve skutečnosti v jeho novinách neproběhla. Informace, které otiskoval a burcoval jimi vystrašené obyvatele Jesenicka, navíc byly jen na úrovni spekulací, nepodložených informací kolujících po internetu a náznaků. Co si budeme povídat, toto je běžný postup dezinformačních médií, jejichž autoři jsou schopni nekriticky šířit každou hloupost,“ píše Sisyfos ve zdůvodnění.

Bronzové anticeny v kategorii jednotlivců se od klubu dočkala také moderátorka internetové televize DVTV Daniela Drtinová, a to „za excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení.“ Klub kritizuje, jak moderátorka v rozhovorech nekriticky přistupuje k některým hostům.

„Lze-li dělat poctivé rozhovory se skrz naskrz prolhanými politiky, pečlivou přípravou a dobře volenými dotazy je tlačit ke zdi nářků a přiznání, a tím veřejnosti ukázat, jak se věci skutečně mají, proč by tomu tak nemohlo být u šarlatánů a podvodníků nepolitického druhu. Mohlo. Paní Drtinová jim však, z pro mnoho z nás dříve naprosto nepochopitelných důvodů, spíše nadšeně přitakává,“ píše ve zdůvodnění.

Informace o dalších udělených Bludných balvanech najdete na webu Českého klubu skeptiků Sisyfos.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.