Hlavní navigace

Hoax

Čtete Deník Varle? Tvůrci fake news nás chtějí přehltit nesmysly, říká Vojtěch Bruk

Jak hodně si ověřujete informace z internetu? Cílem tvůrců fake news je nás zahltit, abychom byli apatičtí, říká Vojtěch Bruk, spoluautor Nejlepší knihy o fake news. Uvnitř: VIDEO.

Doba čtení: 1 minuta

Zuckerberg: lži jsou ani ne 1 % obsahu na Facebooku, volby to neovlivnilo

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v příspěvku na svém profilu reaguje na obvinění, že šíření různých hoaxů a falešných zpráv na jeho sociální síti mohlo ovlivnit výsledky amerických prezidentských voleb. „Nechceme na Facebooku žádné hoaxy…

Twitter příští rok skončí, tvrdí hoax. A tisíce lidí mu věří

Masa lidí snadno uvěří podvržené zprávě a falešné informace se na sociálních sítích šíří rychlostí tweetu. Máme tady další důkaz.

11. 8. 2016 14:22
Doba čtení: 1 minuta

Ne, Mark Zuckerberg nerozdá uživatelům 4,5 miliardy dolarů

Nepoučitelní uživatelé Facebooku jako o život sdílí nový hoax. Co na tom, že je na první pohled jasné, že je to podvod.

Doba čtení: 1 minuta

Facebookový hoax s právy k příspěvkům se vrací

Byl tu už několikrát a je tu zase. Uživatelé dávají na zeď kus zcela zbytečného textu a ukazují, že ani v nejmenším neznají právo ani Pravidla užívání.

Doba čtení: 3 minuty

Policie řeší hoax o imigrantech na Facebooku jako šíření poplašné zprávy

Vymyšlená zpráva o krvavé lázni na jihočeské farmě oběhla sociální sítě a doputovala až na policejní stanici. Autorka tvrdí, že nešlo o úmysl.

Doba čtení: 2 minuty

Facebook vyrazil na lov novinářských kachen, satiry se to prý nedotkne

Příspěvky na Facebooku můžete nově nahlásit nejen jako spam, pornografii nebo nechutnost, ale i kvůli tomu, že jde o falešný příběh, hoax. Bude to k něčemu?

Doba čtení: 1 minuta

Přejmenování Zelené vlny? K poslání falešné zprávy nepotřebujete nabourat e-mail

Blížící se volby a zábavné dění okolo hoaxu o změně názvu Zelené vlny Českého rozhlasu jsou dobrým důvodem připomenout, že pole Odesílatel v e-mailu vůbec nic nezaručuje.

Doba čtení: 2 minuty

PureVPN nepředala údaje uživatelů úřadům a ani nekončí

PureVPN upozorňuje, že nekončí poskytování služeb ani nepředala údaje uživatelů autoritám. Otázkou zůstává, jak klienti dostali podivný e-mail

Doba čtení: 2 minuty

Na českém i slovenském Facebooku pobíhá staronový hoax týkající se soukromí

Staronový hoax se vrací v souvislosti se zavedením nového vyhledávání. Pokud se necháte nachytat, přestanou vás vaši přátele částečně vidět

Doba čtení: 3 minuty

Padesát tisíc lidí věří zjevnému podvodu. Rozdávání produktů Apple se nekoná [AKTUALIZOVÁNO]

Na podvody a hoaxy na Facebooku vždycky spolehlivě naletí velké množství lidí. A pokud se rozdávají zdarma produkty Apple? Podvod jako vyšitý má v rukávu i originální výmluvy.

Doba čtení: 2 minuty

Další hoax na Facebooku. Pozor na "hackery", co si založí váš falešný profil!

Falešných účtů se na českém Facebooku (ale i Twitteru) vyskytovalo vždy mnoho. A virtuální „identity“ jsou a budou jenom virtuální. Nikdy není jasné, jestli X. Y. je opravdu X.Y.

Doba čtení: 1 minuta

Hoax "proti falešným účtům na Facebooku" není nic jiného než klasický likejacking

Zlaté doby „likejackingu“, tedy nevědomého klikání na Líbí (Like) na Facebooku jsou už minulosti. V dobách dřívějších se během několika hodin daly získat desítky tisíc fanoušků. Jak ukazuje i náš aktuální příklad, dnes jsou uživatelé přece jen obezřetnější.

Doba čtení: 2 minuty

Na svůj profil můžete psát kolik právničiny chcete, Facebook se tím stejně řídit nebude [AKTUALIZOVÁNO]

Na Facebooku ve velkém koluje nová vlna starodávného hoaxu – souvisí se změnou pravidel Facebooku. ke kterým je možné se vyjadřovat ještě několik dní (a o kterých nejspíš bude zahájeno „všelidové“ hlasování). Staronový hoax opět tvrdí, že pokud na svůj profil napíšete kus prapodivné „právničtiny“, bude se tím muset Facebook řídit.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook nedá peníze na dítě s rakovinou za sdílení příspěvku

Hoax z počátku tohoto roku dorazil už i na český Facebook. Spočívá v zneužití několik staré fotografie malého nemocného dítěte a tvrzení, že za každé sdílení dá Facebook peníze na jeho léčbu. Aktuálně se tento hoax stal i nástrojem některých Stránek, které si tímto mimořádně odporným způsobem zkoušejí vylepšit EdgeRank a získat lepší viditelnost.

Doba čtení: 1 minuta

Kdo napsal na Facebook výrok o věšení pravičáků? Důkaz chybí, ale média mají jasno

Věšení na kandelábry a vyvlastňování ke komunistické ideologii patří, o tom žádná. Pokud by ale komunistický funkcionář psal něco takového na Facebooku, bylo by to vážné. Jenže, je celá kauza kolem Jaromíra Petelíka tak jasná?

Doba čtení: 3 minuty

E-mail od "Microsoft Windows Update" jde po vašich heslech

Sophos upozorňuje na aktivní phishing tvářící se jako e-mail od „Microsoft Windows Update“ (z adresy privacy@microsoft.com) a využívající klasickou metodu sociálního inženýrství – mail naznačuje, že údaje o vašich Windows jsou zastaralé. A protože každá instalace Windows „musí být spojena s e-mailovým účtem“, je nutné abyste tuto informaci aktualizovali. Pokud tak neučiníte, čeká vás zablokování účtu – stačí pouze kliknout na OVĚŘIT (VERIFY) a vše bude napraveno.

Doba čtení: 1 minuta

Hoax: žertíky, podvody a ohrožení

Většina uživatelů Internetu moc nepřemýšlí nad tím, co sdílí. Stačí zajímavé téma a nesmyslné informace se šíří raketovou rychlostí. Autoři hoaxů jsou skvělými copywritery, na jejich udičku se chytí kde kdo. Někdy nemusí jít jen o čirou legraci, ale o podvod.

Doba čtení: 7 minut

Zpráva o nižší průměrné inteligenci uživatelů Internet Exploreru byl zřejmě propracovaný podvod

Zprávička, která minulý týden také na Lupě přitáhla značnou pozornost čtenářů (přes Facebook ji sdílelo víc než 370 lidí), je zřejmě podvržená. Zatím není jasné, kdo a proč ji rozšířil. Na nesrovnalosti upozornili čtenáři a posluchači britské BBC, kteří si všimli, že web kanadské firmy ApTiquant byl spuštěn teprve nedávno a fotografie jejích údajných zaměstnanců někdo ukradl ze stránek francouzské firmy Central Test. Na telefonních číslech ani mailech uvedených na webu ApTiquantu není nikdo k…

Doba čtení: 1 minuta