Hlavní navigace

Facebookový hoax s právy k příspěvkům se vrací

30. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Byl tu už několikrát a je tu zase. Uživatelé dávají na zeď kus zcela zbytečného textu a ukazují, že ani v nejmenším neznají právo ani Pravidla užívání.

Tenhle hoax se naposledy masově šířil před třemi lety (viz Na svůj profil můžete psát kolik právničiny chcete, Facebook se tím stejně řídit nebude), v prosinci roku 2012. Od té doby se nezměnilo nic, pouze se objevil mírně pozměněný text, který se opět masivně šíří a uživatelé Facebooku ukazují, že ani v nejmenším netuší, jak vypadají Pravidla užívání. A už vůbec netuší, co říká zákon.

Aktuální text (respektive jeden z aktuálních textů) vypadá například takto:

As of January 3rd, 2015 at 3:30 p.m. Central standard time. I do not give Facebook or any entities associated with Facebook permission to use my pictures, information, or posts, both past and future. By this statement I give notice to Facebook it is strictly forbidden to disclose, copy, distribute or take any other action against me based on this profile is private and confidential information. The violation of privacy can be punished by law (UCC 1–308–11 308–103 and Rome statute). NOTE: Facebook is now a public entity. All members must post a note like this. If you prefer, you can copy and paste this version. If you do not publish this statement at least once it will be tactically allowing the use of your photos, as well as information contained in the profile status updates. DO NOT SHARE you MUST copy and paste this… I will leave a comment so it will be easier to copy and paste!!!

Jako obvykle platí, že si takových textů můžete na profil zkopírovat kolik chcete, ale nestane se nic. Facebooku jste dali právo šířit to, co jste na něj vložili tím, že jste si založili účet, používáte ho a souhlasíte s Pravidly užívání

Facebook v zásadě potřebuje mít od vás právo váš obsah šířit, protože by jej jinak nemohl ukázat ani vašim přátelům, případně, v širší podobě, komukoliv (pokud jde o veřejné příspěvky).

Neméně zajímavé je, že se v textu opět vyskytují hlouposti jako UCC 1–308–11 308–103, což není nic než odkaz na Bernsku dohodu, který nemá absolutně žádný význam. Snad jedině ten, že někdo s přístupem k datům na sociálních sítích si tento kryptický konspirační kód může snadno dohledat a najít tak každého BFU, který hoax sdílel.

Pikantní nakonec může být i ono „Rome statute“ (u kterého je těžko říci, co tím prvotní tvůrce zamýšlel), což je v zásadě reference ukazující na Mezinárodní trestní tribunál (Mezinárodní trestní soud). 

V textu jsou ale i další hlouposti. Například Facebook není „public entity“, ve skutečnosti je veřejně obchodovatelnou společností. Aby byl „public entity“, musel by být například vládní institucí.

To ale není všechno, nový hoax se týká placení

Inu, jak ve svém článku uvádí například BBC: ‚Život na Marsu je více pravděpodobný, než že by byl Facebook zpoplatněn‘. Jde přitom o reakci na další hoax, který se čerstvě objevil – Facebook prý bude chtít peníze za to, že váš profil zůstane soukromý.

I tato falešná zpráva je poměrně dost rozšířená, protože ji popřel už i přímo Facebook. A také vlastně nejde o nic nového. Hoaxy snažící se vyvolat paniku ohledně „zpoplatnění Facebooku“ tady byly v minulosti mnohokrát.

CIF - osobnosti

Now it's official! It has been published in the media. Facebook has just released the entry price: £5.99 to keep the subscription of your status to be set to „private“. If you paste this message on your page, it will be offered free (I said paste not share) if not tomorrow, all your posts can become public. Even the messages that have been deleted or the photos not allowed. After all, it does not cost anything for a simple copy and paste. (Not worth risking it!)

Všimněte si, že stejně jako předchozí text, i tento vybízí k šíření pod příslibem toho, že se tím vyhnete zpoplatnění.

Je jenom otázkou času, kdy se oba hoaxy ve velkém objeví na českém Facebooku, někdo snaživý je brzy přeloží a další vlna snaživců je bez přemýšlení začne vkládat a šířit. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).