Hlavní navigace

Elektromagnetické pole a záření z 5G vysílačů neškodí zdraví, dokazuje ministerstvo

Sdílet

David Slížek 4. 2. 2020

Do boje proti konspiračním teoriím týkajícím se údajně zdravotní škodlivosti 5G sítí, se zapojilo i ministerstvo průmyslu a obchodu.  

Úřad na svém webu zveřejnil text Národní referenční laboratoř pro neionizující elektromagnetická pole a záření Státního zdravotního ústavu, který o možných dopadech elektromagnetického pole v 5G sítích na člověka pojednává.

„Absolutní většina fyzikálních projevů expozice lidské tkáně elektromagnetickému poli není biologickým účinkem a už vůbec ne zdravotním účinkem. Dále pak platí, že zdaleka ne každý biologický účinek expozice elektromagnetickému pole má vliv na lidské zdraví. Mnohé biologické efekty jsou eliminovány fyziologickými procesy,“ uvádí mimo jiné materiál.

Věnuje se dopadům vystavení (expozice) člověka elektromagnetickému poli v pásmu od 100 MHz do 300 GHz. Podle vědců je zastřešujícím účinkem případný ohřev tkáně a z něj vznikající fyziologické efekty.

„V současné době existuje koncensus, že ohřev tkáně o méně než přibližně 1°C nevede k žádným zdravotním účinkům expozice. Výzkumy zároveň ukazují, že efekty jsou akutní. Dlouhodobé účinky expozice nebyly potvrzeny, navzdory řadě studií zabývajících se i karcinogenitou a genotoxicitou,“ uvádí.

Česká i světová legislativa podle autorů dlouhodobě pracuje s detailní znalostí interakce elektromagnetického pole a živé tkáně, a to nezávisle na použité technologii. Je tak „… zcela připravena na nástup telekomunikační sítě páté generace, která v rámci frekvenčního intervalu neionizujícího záření zabírá méně než dvě tisíciny procenta,“ zakončuje materiál, který si zájemci mohou celý přečíst na webu ministerstva průmyslu a obchodu (PDF).

K zasílání hoaxů o nebezpečnosti 5G sítí vyzval loni v prosinci lidi také Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který hodlá podobné zprávy postupně vyvracet.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.