Hlavní navigace

Kdo napsal na Facebook výrok o věšení pravičáků? Důkaz chybí, ale média mají jasno

29. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Věšení na kandelábry a vyvlastňování ke komunistické ideologii patří, o tom žádná. Pokud by ale komunistický funkcionář psal něco takového na Facebooku, bylo by to vážné. Jenže, je celá kauza kolem Jaromíra Petelíka tak jasná?

Čas věšet pravičáky, objevilo se na Facebooku komunistického politika, napsal v sobotu iDnes.cz a prostřednictvím „Deník Blesk v sobotu zveřejnil v malém rozlišení obrázek facebookové stránky“ se odvolává na původní zdroj informace (samozřejmě bez aktivního odkazu, ten česká média stále dělat nechtějí). 

Prakticky stejným způsobem přebrala informaci další média a ve vzniklé aféře najdete odsouzení Jaromíra Petelíka ze všech stran, včetně toho, že ho bez mrknutí oka zavrhla rodná strana. Petelík sice autorství výroku vehementně popírá, ale nic moc to platné není. Nakonec se objevuje i vcelku očekávatelné tvrzení, že jde o hack účtu na Facebooku.

Jenže, jak upozorňuje Michal Zlatkovský v článku Jak dlouho trvá zmanipulovat média? Necelých pět minut, celé je to poněkud zvláštní. Z původního miniaturního a rozmazaného screenshotu na Blesk.cz (i z nerozmazaného screenshotu z Tyden.cz) je vidět, že jde o screenshot získaný správcem (a tedy vlastníkem) profilu na Facebooku. A není vůbec jasné, odkud vlastně ten screenshot pochází.

Příspěvek Petelíka podle Tyden.cz

Petelíkův příspěvek podle Tyden.cz

Kdo za výrokem stojí?

Možných variant je samozřejmě několik: Petelík dává přístup k svému účtu dalším osobám, a jde o akci někoho, s kým se (například) nepohodl. Někomu se skutečně podařilo hacknout Petelíkovi účet a na jeho účtu tento příspěvek vytvořil. Někdo vytvořil falešný účet „Jaromír Petelík“ a screenshot pořídil na něm. Někdo použil Photoshop a v příspěvku vytvořeném někde jinde prostě jenom vyměnil fotku a jméno.

Je ale možná i varianta, že tuhle „diskreditační“ kampaň si vyrobil sám Petelík či jeho rodná strana. Možné je totiž cokoliv – a v politice to přesně takto funguje už několik let: na Facebooku je běžné, že politická strana X vyrábí pomlouvačné příspěvky na stranu X jenom proto, aby je mohla svádět na stranu Y. 

O záplavě tisíců falešných účtů snad ani raději nemluvit. Případná výroba kampaně diskreditující sebe sama je navíc klasický nástroj fungující už desítky let. Ať už pro vzbuzení odpovídající „lítosti“ a posílení podpory vlastními členy, diskreditaci někoho jiného nebo odvádění pozornosti.

Jaromír Petelík je účet na Facebooku nastavený se soukromím „pouze pro přátele“ – tedy za předpokladu, že toho zveřejňuje víc, než těch pár příspěvků, co jsou veřejně viditelné. Pokud by předmětný příspěvek o „věšení a vyvlastňování“ měl být autentický, musel by ho médiím předat (nebo aspoň zpřístupnit někomu dalšímu) někdo ze 125 Petelíkových přátel (jejichž kompletní přehled neskrývá). Vzhledem k neveřejnému charakteru příspěvků není možné existenci ověřit ani přes vyhledávače – tam by se dostal, pouze pokud by byl veřejný a vyhledávačům se ho podařilo zaindexovat.

Důvěřujeme nedůvěryhodným zdrojům

Navíc je stejně tak možné, že Jaromír Petelík není pravý Petelík. Realita Facebooku, která je poněkud v rozporu s tím, že lidé slepě věří tomu, že je oslovuje člověk, který se skutečně jmenuje tak, jak uvádí. Facebook „ověřené“ účty nemá a i když poměrně intenzivně obtěžuje uživatele ověřováním e-mailů, mobilních telefonu i identit (zasíláním osobních dokladů), neznamená to nic. V éře Photoshopu lze Facebooku poslat jakýkoliv osobní doklad.

Navzdory všemu uvedenému ale média automaticky převzala něco, co uveřejnil bulvární deník, ze kterého je poněkud nepraktické cokoliv přebírat bez několikanásobného ověření a velké opatrnosti. Klasické je i to, že ačkoliv se mezitím ukázalo, že „zásadní důkazní materiál“ v podobě screenshotu je hodně problematický, média už s aktualizací informací nespěchají.

BRAND

Jasné je i to, že pokud se vše předá Policii ČR k vyšetření, tak přes Facebook se nezjistí vůbec nic – byť někteří naivní jedinci volají po tom aby Facebook „vydal IP adresy a všechny informace“. A zda se policii podaří dostat přes Blesk.cz ke zdroji informací? Zajímavá otázka, na kterou bych rád znal odpověď. 

DODATEK: iDnes.cz až v neděli v podvečer vydal text Věta o věšení pravičáků může být podvrh, upozornili uživatelé Facebooku, ve kterém kupodivu dokonce odkazuje na Mediář a Britské listy.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).