Hlavní navigace

Žurnalistika

ČTK získala od Googlu grant na vývoj umělé inteligence pro generování textů

Veřejnoprávní tisková agentura ČTK získala grant Google na vývoj systému, který dokáže za pomoci umělé inteligence vytvářet texty na základě dat a připravených šablon a přiřazovat k nim fotografie a další související materiály. Na projektu…

Jak se kreslí realtime volební mapy pro statisíce lidí

Datový novinář Marcel Šulek dává nahlédnout do své kuchyně. Jak vznikaly volební mapy pro server Lidovky.cz?

Doba čtení: 11 minut

Josef Šlerka v Socialbakers končí, povede Nadační fond nezávislé žurnalistiky

„Včera byl můj poslední den v Socialbakers,“ oznámil na svém facebookovém profilu datový analytik a pedagog Studia nových médií na FF UK Josef Šlerka. Po odchodu z firmy, pro kterou poslední rok pracoval v Německu, od poloviny srpna nastoupí do…

Facebook prý záměrně ovlivňoval zprávy předkládané uživatelům

Některé zprávy se Facebooku neměly hodit a ačkoliv byly organicky na špičce, tak je ručně potlačoval. V USA je kolem toho docela pozdvižení.

Doba čtení: 2 minuty

Američané (už) moc nevěří sociálním médiím jako zdroji zpráv

U nás zatím lidé věří kdejaké hlouposti, která se na Facebooku objeví, ale čas to také změní. Pár měsíců až let zpoždění tu máme běžně.

Doba čtení: 2 minuty

Google rozdá na inovace v digitální žurnalistice 150 milionů eur

Podpora nových nápadů, nebo úplatek, aby si vydavatelé přestali na Google stěžovat? Ve Francii už to jednou docela zabralo.

23. 10. 2015 9:54
Doba čtení: 1 minuta

Smí FBI vydat falešnou zprávu, aby instalovala spyware? AP chce odpovědi

Jako byste je neznali, weby, které se vydávají za zpravodajské, a místo toho vás buď lákají ke koupi hubnoucích prostředků. Nebo patří FBI.

Doba čtení: 1 minuta

Kaspersky měl roky produkovat malware, aby poškozoval konkurenty

Nakolik lze brát vážně vzájemné obviňování mezi antivirovými firmami a fantastickou zprávu Reuters založenou na anonymních zdrojích?

Doba čtení: 3 minuty

Jak nereagovat na kritiku? Tinder převedl ukázkový „brand meltdown“

Tinder může být populární aplikací pro seznamování, ale trpí typickou nemocí startupů: neumí komunikovat a nechápe nejzákladnější věci.

Doba čtení: 6 minut

Smí politik na osobním účtu zablokovat novinářku?

Velké emoce vzbudilo na Twitteru zablokování Terezy Zavadilové (E15) politikem Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Dá se z „aféry“ vytěžit něco užitečného?

Doba čtení: 3 minuty

Facebook jako zdroj informací? Masivně ovlivňuje, jaké zprávy čtete

Médiím trvalo doslova několik let, než jim došlo, že algoritmy Facebooku nepracují v jejich prospěch a že pro ně Facebook může být značnou hrozbou.

Doba čtení: 5 minut

Online média v roce 2014: vládne bulvár, zpravodajství se oživení nedočkalo

Konec papírových médií se sice nekoná, ale jsme k němu opět blíž. Ta internetová na tom ale paradoxně stále nejsou nijak dobře. Takový byl rok 2014.

Doba čtení: 8 minut

Uniklá strategie New York Times: hlavní stránka je mrtvá a zprávy jsou sociální

Hlavní stránka webu New York Times trpí, nemá dost čtenářů a sociální sítě mohou za další pohřební úvahy týkající se médií. Co ještě říká uniklá digitální strategie listu?

Doba čtení: 8 minut

Dalibor Balšínek (Echo24): Mám vymyšlený skvělý obchodní model

Je na českém internetu místo pro další zpravodajský deník? A proč je dobrý čas založit si vlastní titul? Mluvili jsme s Daliborem Balšínkem, který zanedlouho spustí projekt Echo24.cz.

Doba čtení: 13 minut

Echo24 odstartuje na webu zdarma, platit se bude jen za týdeník

Nový projekt Dalibora Balšínka začne vycházet na začátku března. Oproti původním plánům bude webová verze na startu financovaná jen reklamou, zpoplatněný bude pouze tabletový týdeník.

20. 2. 2014 15:58
Doba čtení: 1 minuta

Zpráva o okamžitém hacknutí po příjezdu do Ruska je zmanipulovaný vý­mysl

Zpráva reportéra NBC o okamžitém hacknutí jeho počítačů i mobilů po příjezdu do Ruska je podle expertů nesmysl. Reportér si svá zařízení nechal infikovat vědomě a aktivně.

Doba čtení: 2 minuty

Končí Patch.com, lokální žurnalistika zřejmě není životaschopná

Patch.com by sice nyní mohl najít partnera, ale získat zpět 300 milionů? Vypadá to, že Tima Armstronga stále nepustily megalomanské nápady.

17. 12. 2013 12:04
Doba čtení: 2 minuty

Přejmenování Zelené vlny? K poslání falešné zprávy nepotřebujete nabourat e-mail

Blížící se volby a zábavné dění okolo hoaxu o změně názvu Zelené vlny Českého rozhlasu jsou dobrým důvodem připomenout, že pole Odesílatel v e-mailu vůbec nic nezaručuje.

Doba čtení: 2 minuty

Reuters končí s Reuters Next, vizionářský zpravodajský web se neosvědčil

Vývoj Reuters Next stál miliony dolarů a měl Reuters přivést do moderního digitálně sociálního světa. Jenže nakonec je všechno jinak a ambiciózní projekt je odsouzen k zániku.

23. 9. 2013 6:30
Doba čtení: 6 minut

Zítra asi něco koupím, napsal Babiš na Twitteru. Média z něj udělala zprávu dne

„Zítra asi něco koupím“ se objevilo včera večer na Twitteru Andreje Babiše. Chvíli poté už řada českých novin oslavovala a analyzovala koupi Ringieru.

Doba čtení: 1 minuta

Digitální De Correspondent vybral za příslib lepší novinařiny přes 1,3 milionu eur

Skupina nizozemských novinářů rozjíždí čistě digitální deník placený pouze čtenáři. Jejich zájmem si dopředu jisti nebyli, ale cíl vybrat €900 000 se podařilo podstatně překročit.

Doba čtení: 5 minut

Google varuje před využíváním Google News pro PR články a reklamu

Google to právě řekl novinám jasně, pokud budou do Google News vnášet PR články či reklamu, může dojít k jejich vyškrtnutí z této služby.

Doba čtení: 1 minuta

Redaktor Reuters obviněn z pomoci Anonymous při hacknutí zpravodajských webů

Matthew Keys, redaktor Reuters pro sociální média, byl federálními úřady obviněn z pomoci Anonymous při hacknutí svých předchozích zaměstnavatelů

17. 3. 2013 17:00
Doba čtení: 1 minuta

Vydavatelé ve Francii popřeli, že by jim Google nabídl 50 milionů eur [AKTUALIZOVÁNO]

Google se podle deníku Le Monde chtěl před koncem roku dohodnout s vydavateli ve Francii na kompenzaci za to, že bude moci i nadále odkazovat na jejich obsah.

Doba čtení: 1 minuta

Guardian (mírně) ustupuje od zpoplatněného obsahu

Samozřejmě, obrovskou výhodou Guardianu (a nejenom jeho) je, že jeho možnosti nekončí za hranicemi jedné země – angličtina mu umožňuje z Velké Británie rozšířit svá vydání do dalších anglicky mluvících (čtoucích) zemí.

21. 1. 2013 15:43
Doba čtení: do minuty

Soud: cizí fotografie z Twitteru si nemohou noviny užívat zadarmo

Soud v New Yorku rozhodl, že noviny nemohou zadarmo používat fotografie z Twitteru. Něco, co na první pohled vypadá jako samozřejmost, si vyžádalo roky sporů a soudní řešení.

Doba čtení: 1 minuta

Irové couvají, platit už ne za odkazy ale za úryvky

Ve Za 300 Euro můžete použít odkaz na článek v irských novinách se můžete dočíst o prazvláštních snahách irských novinových vydavatelů zpoplatňovat odkazy na novinové články. Vše samozřejmě vyvolalo větší mediální pozornost a také zjevnou reakci na ní. Byť už se těžko vezme zpět to, že tamní organizace založená za účelem licencování novinového obsahu zcela jasně uvedla, že používání odkazů považuje za porušování autorského zákona. A samozřejmě se dožadovala i toho, aby právě autorský zákon byl…

Doba čtení: 1 minuta

Za 300 Euro můžete použít odkaz na článek v irských novinách

Pokud budete v Irsku chtít použít odkaz na článek na web irských novin, budete muset zaplatit. Alespoň takový je plán tamních novinových vydavatelů, kteří dokonce lobují za změnu autorského zákona – chtějí aby odkazy na Internetu byly porušováním autorského práva. Pokud se snad domníváte že jde o předčasný apríl nebo nějakou kachnu, je to málo pravděpodobné. Podle 2012: The year Irish newspapers tried to destroy the web už došlo k tomu, že se noviny snaží vymoci platbu za odkazy na články –…

Doba čtení: 1 minuta

Na sociálních sítích i v médiích vládne šílenství v reakci na střelbu v USA

Stránka hry Mass Effect na Facebooku byla zaplavena nenávistnými komentáři uživatelů Facebooku poté, co média „identifikovala“ pátečního střelce,zodpovědného za smrt více než 20 lidí. CNN a dalšími médii označený střelec Ryan Lanza se nakonec ukázal jako omyl, střelcem je Adam Lanza (Huffington Post uvádí, že jde o bratry). Součástí „identifikace“ byl i odkaz na profil na Facebooku, na kterém se velmi rychle objevily komentáře, upozorňující, že Ryan Lanza není střelcem (viz This Ryan Lanza Says…

Doba čtení: 1 minuta

Francie tlačí na Google, aby začal platit vydavatelům za odkazy na články

Francouzský prezident Francois Hollande na setkání s výkonným ředitelem společnosti Google Ericem Schmidtem zopakoval, že pokud se Google do konce roku nedohodne s francouzskými vydavateli na platbách za odkazy vedoucí na jejich články, schválí vláda zákon, který k tomu Google přinutí.  Není přitom jasné, zdali jde o samotné odkazy nebo jako v případě návrhu zákona, který schválila v srpnu německá vláda, o „výstřižky“ zveřejňované při vyhledávání. Představitelé Google se už ale dříve nechali…

Doba čtení: do minuty