Hlavní navigace

Státní zástupce podal obžalobu na muže, který měl provést 175 kyberútoků

10. 7. 2020

Sdílet

Policie ČR - ilustrační foto Autor: Depositphotos

Státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 podal obžalobu na českého občana, který je obviněn za 175 kybernetických útoků, zejména typu DDoS. Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV letos v květnu ukončila vyšetřování. V případě pravomocného rozsudku hrozí muži až čtyři roky vězení. Stíhán je na svobodě.

Muž je obžalován z trestných činů neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, měl si také opatřit a přechovávat přístupové zařízení a heslo k počítačovému systému a šířit poplašné zprávy.

Policie zajistila stovku softwarových nástrojů, které měly být přizpůsobeny k neoprávněné činnosti vůči počítačovému systému. Znalecké zkoumání mělo potvrdit, že část nástrojů byla technicky způsobilá k páchání protiprávní činnosti.

Policie své vyšetřování popisuje následovně:

V rámci propagandy své činnosti měl zároveň muž šířit prostřednictvím sociální sítě Facebook poplašnou zprávu, že na území České republiky jsou plánovány v červnu a červenci roku 2016 bombové útoky. Tvrzení měl umocnit vytvořením videonahrávky (zveřejněné na Facebooku), že v srpnu 2016 proběhnou u konkrétních stanic metra v Praze útoky aktivních teroristických buněk. Dotyčný měl nepravdivě vinit státní aparát a mezinárodní organizaci Interpol, že tyto informace zatajují, i když žádný teroristický útok spáchán nebyl a uvedené informace státní orgány neměly prokazatelně k dispozici. Rovněž měl cestou sociálních sítí spolupracovat s další osobou na zastrašovacích metodách vůči bývalému ministru financí ČR, aby v rámci svého mandátu nečinil kroky k projednání zákonů o EET a zároveň aby zastavil projednání regulace hazardních her v síti internet (více v posledním odstavci této zprávy).

Shora uvedený muž měl navíc nabízet své služby jako hacker a následně měl být najat na průnik do webové prezentace soukromé osoby. K neoprávněnému průniku do webové prezentace mělo po zaplacení skutečně dojít. V této věci byly navíc obviněny i dvě ženy, které si nezákonnou činnost měly objednat. Tyto ženy již byly odsouzeny k trestům odnětí svobody v trvání 6 měsíců s podmíněným odložením na 18 měsíců.

V rámci tzv. náboru se shora uvedenému muži podařilo na svou stranu získat dvě mladistvé osoby, které se podle našich závěrů zapojily do shora popsané činnosti, přičemž jedna z nich měla vyvíjet softwarový nástroj k DDoS útokům (nástroj byl policejními orgány zajištěn). Trestní stíhání jednoho mladistvého bylo podmínečně zastaveno se stanovenou zkušební dobou na 7 měsíců. Druhý mladistvý již byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 8 měsíců s podmíněným odložením na zkušební dobu 20 měsíců.

Zároveň se kriminalistům NCOZ podařilo zdokumentovat pokus další osoby o zastrašení bývalého ministra financí ČR. I tato osoba byla policií zadržena, obviněna a již byla příslušným soudem odsouzena k trestu odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odložením na 2 roky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).