Hlavní navigace

Zuckerberg: lži jsou ani ne 1 % obsahu na Facebooku, volby to neovlivnilo

14. 11. 2016

Sdílet

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v příspěvku na svém profilu reaguje na obvinění, že šíření různých hoaxů a falešných zpráv na jeho sociální síti mohlo ovlivnit výsledky amerických prezidentských voleb.

„Nechceme na Facebooku žádné hoaxy. Chceme lidem ukazovat obsah, který pro ně má největší význam, a lidé chtějí pravdivé zprávy,“ tvrdí. A dodává, že podle něj je přes 99 % obsahu na Facebooku pravdivého a jen malou část představují lživé zprávy nebo hoaxy. Výsledek voleb to podle něj ovlivnit nemohlo.

Of all the content on Facebook, more than 99% of what people see is authentic. Only a very small amount is fake news and hoaxes. The hoaxes that do exist are not limited to one partisan view, or even to politics. Overall, this makes it extremely unlikely hoaxes changed the outcome of this election in one direction or the other.

Facebook se podle Zuckerberga každopádně snaží s lživými příspěvky bojovat – zatím hlavně tím, že umožnil uživatelům označovat příspěvky jako nevhodné. „Musíme ale postupovat opatrně. Rozlišit, co je ‚pravda‘, není jednoduché. Zatímco některé hoaxy se dají zcela vyvrátit, většina obsahu, včetně toho z mainstreamových zdrojů, je často založena na pravdivých základech, ale vynechává nebo chybně uvádí některé detaily,“ vysvětluje Zuckerberg.

Boj se Facebooku každopádně moc nedaří: na jedné straně jeho cenzurou nepronikne obsah, který se za závadný označit nedá (viz Facebook se nemění: zcenzuroval i proslulou fotku z války ve Vietnamu), a na druhé straně jeho pokusy o algoritmické rozpoznávání lží nevykazují příliš dobré výsledky (viz Facebook vyhodil zpravodajský tým a neuhodnete, co se stalo).

Podle letošního výzkumu americké agentury Pew Research Center jsou sociální sítě zdrojem zpráv pro 62 % Američanů a Facebook samozřejmě vede (zprávy z něj čerpá 44 % dospělých Američanů). 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 11. 2016 14:08

  Martin P.

  Pokud vycházíme z naivní představy ,že obsah FB je produkován jen občany USA a určený jen pro občany USA tak možná...

  Jenže FB přetéká obsahem, který rozhodně jsou lži i pravda a světe div se s USA to nemá co společného....

 • 15. 11. 2016 22:54

  Starous (neregistrovaný)

  Takže někdo si stěžuje že facebook nemá efektivní systém cenzury? nevím co je horší jestli bláboly nebo totální kontrola

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).