Hlavní navigace

Antimonopolní úřad rozdal vysoké pokuty za veřejnou IT zakázku z Přerova

22. 5. 2020

Sdílet

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozdal pokuty v celkové výši 118 milionů korun za městskou zakázku přerovské radnice na zjednodušení komunikace mezi občany a úřadem, tu si mělo v minulosti rozdělit 5 firem. Informuje o tom dnešní Mladá fronta DNES.

Podle úřadu se v letech 2010 až 2014 pětice firem (Tesco SW, nynější O2, Autocont, Emos a Bach systems) domluvila na společném vstupu do městské zakázky „Zajištění přenosu dat a informací v územní samosprávě města Přerova“ za 138 milionů korun. Ta byla po prvném neúspěšném pokusu nakonec vysoutěžena v roce 2014 a získala jít aliance Tesco SW a Telefóniky. Společnost Autocont měl spolek podle ÚHOS využít k podání krycí nabídky. Projekt má kořeny až v roce 2010, kdy město vyhlásilo soutěž nejprve na poradenskou firmu a následně také na právní služby a samotné IT. O všechny zakázky se později začala zajímat policie, která v roce 2016 předala poznatky právě ÚOHS.

„Společnosti se scházely a vyměňovaly si informace a podklady. Touto výměnou informací vyloučily mezi sebou nejistotu o svém budoucím chování na trhu,“ cituje deník MfD úřad. „Cílem jednání bylo ovlivnit zadání veřejné zakázky a vytvořit společnou nabídku, na které se budou všichni podílet a která bude vítězná,“ doplňuje.

Společnosti pokutu přijaly, přesto s jejím udělením nesouhlasí: „Šlo o komplikovanou zakázku, kde jsme neměli kapacity a ani odbornost podat celou nabídku samostatně. Proto jsme museli komunikovat s dalšími subjekty na trhu. S některými z nich jsme se dohodli na společné nabídce, ale s jinými ne. ÚOHS vnímá tato běžná tržní jednání jako porušení zákona,“ cituje MfD mluvčího Tesco SW, Tomáše Jelínka.

38 milionů korun bude muset zaplatit 02, 36 milionů ostravský Autocont a olomoucké Tesco SW, 7 milionů přerovský Emos a 200 tisíc společnost Bach systems.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).