Hlavní navigace

Veřejná správa

Jak zadat veřejnou zakázku v IT a přitom nediskriminovat?

Veřejnými zakázkami v IT protečou ročně stovky milionů korun. Úřady i firmy ale stále bojují s tím, jak je zadávat v souladu se zákonem.

Petr Funk

10. 4. 2017 7:32
Doba čtení: 3 minuty

Na úřady z jedné mobilní aplikace? Stát chystá službu Portál občana, test spustí letos

Vedle státních institucí mají k portálu získat přístup i subjekty třetích stran.

Jan Sedlák

4. 4. 2017 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Chaos, nejistota, průšvihy. Státní IT podnik NAKIT je v rozkladu

V loňském roce vzniklý státní IT podnik NAKIT není v dobrém stavu. Nestíhají se zakázky, a když už ano, jsou nekvalitně odvedené.

Jan Sedlák

5. 1. 2017 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Ledy se hýbají. Sedm úřadů spouští projekt otevřených dat

Ministerstva, ale i třeba Český telekomunikační úřad chtějí víc šlápnout do otevírání státní správy. Doufejme, že nejde jen o předvolební trik a že jim to vydrží.

Jan Beránek

15. 9. 2016 11:58
Doba čtení: 1 minuta

Caroline Jarrett (GDS): Aby bylo jasno. Úředníci tu nejsou pro vládu, ale pro lidi

Britské úřady mají za sebou revoluci. Jak se státní správa vypořádala s tím, že přišla o své vlastní weby a místo toho všechno spolkl jeden velký?

Běla Beránková

15. 9. 2016 9:02
Doba čtení: 7 minut

Premiér Sobotka se setkal s viceprezidentkou Googlu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se na summitu Visegrádské čtyřky v Krynici setkal s viceprezidentkou společnosti Google pro veřejný sektor Caroline Atkinson. Ta se k internetovému gigantovi připojila letos v březnu, když opustila pozici…

Jan Sedlák

7. 9. 2016 11:18

Sobotka se setkal s viceprezidentkou Googlu, Prouza spouští státní digitální web

Premiér a národní koordinátor digitální agendy s představitelkou Googlu jednali o digitálním vzdělávání a jednotném trhu.

Jan Sedlák

7. 9. 2016 11:18
Doba čtení: 2 minuty

NAKIT dostává bez tendru zakázku za 300 milionů na Dohledové centrum eGovernmentu

Do nového státního podniku NAKIT už od ministerstva vnitra tečou první peníze na základě in-house výjimky a zadávání veřejných zakázek.

Jan Sedlák

21. 7. 2016 12:03
Doba čtení: 2 minuty

NAKIT se sloučil s Odštěpným závodem, povedou ho Přerovský a Ilczyszyn

Ministerstvo vnitra přes značnou kritiku dokončilo svůj plán. Národní agentura pro komunikační a informační technologie bude moci dostávat zakázky bez tendrů.

Jan Sedlák

1. 7. 2016 11:59
Doba čtení: 1 minuta

Ministerstvo financí: za výpadek ARES může zastaralý systém [AKTUALIZOVÁNO]

Ministerstvo o výpadku informovalo na svých stránkách. Havárie diskového pole odstavila mimo jiné systémy ARES, ARIS či UFIS.

Jan Beránek

13. 11. 2015 10:45
Doba čtení: 3 minuty

Schválí nová vláda staronovou koncepci eGovernmentu?

Strategický rámec rozvoje eGovernmentu 2014+ je nezbytný pro možnost čerpání peněz z unijních fondů. Jeho příprava ale trvala nezvykle dlouho a provázela ji řada peripetií.

Jiří Peterka

24. 2. 2014 6:30
Doba čtení: 10 minut

NKÚ: Ministerstvo zadalo zakázky na integraci sítě, aniž vědělo, co chce

Jak ministerstvo zemědělství zadalo IT zakázky za miliardu Kč? Bez koncepce, bez analýzy a bez veřejných tendrů, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad.

David Slížek

21. 1. 2013 10:55
Doba čtení: 1 minuta

2 400 notebooků leží rok ve skladu, radní nevědí co s nimi a stále to probírají

Článek Welsh council's unused mountain of 2,400 laptops britského listu The Register dokazuje, že plýtvání ve státní správě není zdaleka jenom výsadou České republiky. Rada jedné ze samosprávních částí Walesu (Torfaen County Borough) loni v březnu nakoupila z grantu 8 462 laptopů/notebooků pro školáky a jejich učitele. Většina se do škol opravdu dostala, ale 2 400 (za cca 1 milion liber) jich zůstalo ležet ve skladu.

Daniel Dočekal

5. 11. 2012 14:03
Doba čtení: 1 minuta

Jak jsme utratili 28 milionů za SitIT.cz? Nepovíme, je to naše know how, tvrdí tvůrci

Portál SitIT.cz, který dnes akademici oficiálně představili, spolkl miliony korun, jeho smysl i další budoucnost jsou přitom nejasné. A konkrétní otázky nechávají tvůrci bez odpovědi, protože jde o „know how“ a „autorské právo“. Ilustruje projekt poměry na českých vysokých školách? Doufáme, že ne.

Daniel Dočekal

6. 9. 2012 18:52
Doba čtení: 6 minut

Akademici staví "sociální síť informatiků v regionech ČR", zbytečný web za 28 milionů

Proprietárně vybudované řešení za veřejné peníze zbytečně vytváří něco, co už roky existuje a funguje v řadě existujících sociálních sítí – ať už je to Linkedin, které by bylo pro něco podobného využitelné, nebo nejmasovější Facebook. Nebo, samozřejmě, existující akademické sociální sítě.

Daniel Dočekal

3. 9. 2012 6:30
Doba čtení: 5 minut

Jak vybrat firmu, která fatálně selže při spuštění nového Registru vozidel

Registr vozidel byl svým způsobem prokletý od samého začátku. Příběh jeho vzniku je poučnou ukázkou toho, jakým způsobem státní správa zachází se svěřenými prostředky. A přestože se o okolnostech této zakázky vědělo už měsíce, nechal stát vše dojít až do současné extrémní situace.

Daniel Dočekal

12. 7. 2012 6:30
Doba čtení: 5 minut

Centrum Holdings začíná spolupracovat s tržištěm veřejných zakázek Gemin.cz

Centrum Holdings uzavřelo smlouvu na exkluzivní spolupráci se společností SYNTAXIT s.r.o. a jejím elektronickým tržištěm Gemin.cz. Jedná se o jedno z pěti tržišť, jež získalo koncesi od Ministerstva pro místní rozvoj opravňující k provozování elektronického tržiště státní správy. Gemin.cz zahájí provoz 1. května 2012.

Redakce

5. 4. 2012 11:55
Doba čtení: 1 minuta

Jihlava zve na konferenci o open-source ve veřejné správě

Na konci března se v Jihlavě koná druhý ročník mezinárodní konference OSEPA mapující výhody a nástrahy nasazení free and open-source software v evropské veřejné správě. O zkušenosti s open-source na radnicích se s posluchači podělí například zátupci Domažlic, Nového Města na Moravě, Schotenu (Belgie) či Valmiery (Lotyšsko).

Redakce

27. 2. 2012 7:52
Doba čtení: 1 minuta