Hlavní navigace

Ledy se hýbají. Sedm úřadů spouští projekt otevřených dat

Jan Beránek

Ministerstva, ale i třeba Český telekomunikační úřad chtějí víc šlápnout do otevírání státní správy. Doufejme, že nejde jen o předvolební trik a že jim to vydrží.

Otevřená, strojově zpracovatelná a dostupná všem bez omezení na stále stejném místě. To je vize, která se pomalu naplňuje. Pomalu, ale přece. 

Ministerstva financí, obrany, dopravy, životního prostředí, spravedlnosti, pro místní rozvoj a Český telekomunikační úřad spustily společný projekt a vyzývají k tomu i další úřady. Podle tiskového oddělení resortu financí se připojuje ještě Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. 

Zatím díky spolupráci osvícenějších úředníků vznikají katalogy otevřených dat jednotlivých resortů a ČTÚ, kam jsou umísťována i další data a zapojení faktur z aplikace Supervizor. Postupně mají přibývat další údaje.

„Plánujeme v nejbližší době katalog rozšířit o seznamy příjemců podpory z fondů EU podle operačních programů v programovém období 2014 – 2020, seznamy schválených a zamítnutých žádostí z národních programů MMR či každoroční závěrečné účty ministerstva,“ tvrdí v tiskové zprávě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Content 2017 - tip Footshop

„Za velký úspěch považuji fakt, že jsme téměř nevyužili externí dodavatele a nevypisovali žádné zakázky. Byly použity maximálně jednotky dní dodavatelů na nezbytné úpravy ekonomických systémů,“ dodává koordinátor celého projektu Benedikt Kotmel z ministerstva financí.

Ministerstvo financí plánuje i publikaci dat z Administrativního registru ekonomických subjektů (ARES) v otevřeném formátu nebo publikaci dat o poskytnutých dotacích z informačního systému CEDR III.

Našli jste v článku chybu?
18. 9. 2016 8:52

také se stavím za to, že api je zbytečná komplikace a doufám, že nebude zavedeno.

Stáhnout si balíky dat k sobě a pustit se do analýzy je to pravé, teď chce jen, aby byl formát dokumentovaný a ustálený.

K řadě analýz stejně potřebuješ mít data ve svém SW a proč zbytečné používat API, které bys musel doprogramovat, když stačí zadat url a řada SW řešení jíž umí data získat.

20. 9. 2016 18:21
fd (neregistrovaný)

Aha, vy navic neumite cist ... takze citace ...

http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz

"Vzhledem k charakteru aplikace ARES nenese Ministerstvo financí odpovědnost za aktuálnost a úplnost údajů...ani za nepřetržitý provoz...ani za korektnost a aktuálnost jimi zpřístupňovaných informací..."

Ovsem zakon vam stanovi povinost overovat, jen neni kde.