Hlavní navigace

Ledy se hýbají. Sedm úřadů spouští projekt otevřených dat

15. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Andrey_Kuzmin / Shutterstock
Ministerstva, ale i třeba Český telekomunikační úřad chtějí víc šlápnout do otevírání státní správy. Doufejme, že nejde jen o předvolební trik a že jim to vydrží.

Otevřená, strojově zpracovatelná a dostupná všem bez omezení na stále stejném místě. To je vize, která se pomalu naplňuje. Pomalu, ale přece. 

Ministerstva financí, obrany, dopravy, životního prostředí, spravedlnosti, pro místní rozvoj a Český telekomunikační úřad spustily společný projekt a vyzývají k tomu i další úřady. Podle tiskového oddělení resortu financí se připojuje ještě Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. 

Zatím díky spolupráci osvícenějších úředníků vznikají katalogy otevřených dat jednotlivých resortů a ČTÚ, kam jsou umísťována i další data a zapojení faktur z aplikace Supervizor. Postupně mají přibývat další údaje.

„Plánujeme v nejbližší době katalog rozšířit o seznamy příjemců podpory z fondů EU podle operačních programů v programovém období 2014 – 2020, seznamy schválených a zamítnutých žádostí z národních programů MMR či každoroční závěrečné účty ministerstva,“ tvrdí v tiskové zprávě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

ICTZ23

„Za velký úspěch považuji fakt, že jsme téměř nevyužili externí dodavatele a nevypisovali žádné zakázky. Byly použity maximálně jednotky dní dodavatelů na nezbytné úpravy ekonomických systémů,“ dodává koordinátor celého projektu Benedikt Kotmel z ministerstva financí.

Ministerstvo financí plánuje i publikaci dat z Administrativního registru ekonomických subjektů (ARES) v otevřeném formátu nebo publikaci dat o poskytnutých dotacích z informačního systému CEDR III.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.