Hlavní navigace

Ministerstvo financí dalo zdrojáky Supervizora na GitHub

Jan Beránek

Kromě dat pustilo Babišovo ministerstvo na web i zdrojové kódy své aplikace Supervizor.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerští úředníci se pouští do nových světů. Aplikaci Supervizor poskytli internetu pod licencí GNU GPLv3. Ta zajišťuje svobodné použití aplikace jinými státními organizacemi, samosprávními celky i veřejností. „V současné chvíli je v procesu zapojování dalších pět ministerstev. Pracujeme na úpravě exportů zdrojových dat, aby splňovaly požadavky na automatickou harvestaci,“ popisuje aktuální situaci Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva. 

Za aplikací stojí Benedikt Kotmel, Martin Kopeček a Jan Vlasatý z ministerstva financí. Loni se jim podařilo s přehledem výdajů svého úřadu získat ocenění v rámci třetího ročníku soutěže Společně otevíráme data.

Tipli listopad2

"Zveřejnění zdrojových kódů je vzhledem k povaze projektu otevřených dat a trendu otevírání ministerstva logické. Aplikace byla vytvořena zaměstnanci ministerstva, tudíž za peníze daňových poplatníků a proto by měla být veřejnosti k dispozici. Díky tomu, že byla vytvořena přímo na ministerstvu, není vázána žádnou dodavatelskou smlouvou,“ tvrdí Barbora Janíčková, pod kterou projekt otevřených dat spadá.

Supervizor ukázal, že existuje způsob, jak jednoduše a přehledně zobrazit útraty, které tečou z eráru. "Data jsou již od ledna 2015 dostupná v katalogu otevřených dat MF v tabulkovém formátu, nicméně pro jejich zpracování a analýzu je vyžadována určitá úroveň technických schopností. My jsme chtěli, aby se na data mohl podívat opravdu každý,“ popisuje vznik aplikace hlavní gestor projektu otevřených dat Benedikt Kotmel.