Hlavní navigace

Ministerstvo financí dalo zdrojáky Supervizora na GitHub

7. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kromě dat pustilo Babišovo ministerstvo na web i zdrojové kódy své aplikace Supervizor.

Ministerští úředníci se pouští do nových světů. Aplikaci Supervizor poskytli internetu pod licencí GNU GPLv3. Ta zajišťuje svobodné použití aplikace jinými státními organizacemi, samosprávními celky i veřejností. „V současné chvíli je v procesu zapojování dalších pět ministerstev. Pracujeme na úpravě exportů zdrojových dat, aby splňovaly požadavky na automatickou harvestaci,“ popisuje aktuální situaci Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva. 

Za aplikací stojí Benedikt Kotmel, Martin Kopeček a Jan Vlasatý z ministerstva financí. Loni se jim podařilo s přehledem výdajů svého úřadu získat ocenění v rámci třetího ročníku soutěže Společně otevíráme data.

CIF23

"Zveřejnění zdrojových kódů je vzhledem k povaze projektu otevřených dat a trendu otevírání ministerstva logické. Aplikace byla vytvořena zaměstnanci ministerstva, tudíž za peníze daňových poplatníků a proto by měla být veřejnosti k dispozici. Díky tomu, že byla vytvořena přímo na ministerstvu, není vázána žádnou dodavatelskou smlouvou,“ tvrdí Barbora Janíčková, pod kterou projekt otevřených dat spadá.

Supervizor ukázal, že existuje způsob, jak jednoduše a přehledně zobrazit útraty, které tečou z eráru. "Data jsou již od ledna 2015 dostupná v katalogu otevřených dat MF v tabulkovém formátu, nicméně pro jejich zpracování a analýzu je vyžadována určitá úroveň technických schopností. My jsme chtěli, aby se na data mohl podívat opravdu každý,“ popisuje vznik aplikace hlavní gestor projektu otevřených dat Benedikt Kotmel.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).