Hlavní navigace

Ministerstvo financí bodovalo v soutěži Společně otevíráme data

Jan Beránek

Už tradiční soutěž pořádaná Fondem Otakara Motejla letos ovládlo Babišovo ministerstvo s projektem Supervizor.

Není zvykem, že by tuzemské instituce dostávaly ocenění za práci s daty. Spíš možná naopak, když ministerstvo dopravy a poté i firma Chaps dostaly Anticenu Křišťálové Lupy. Přesto v rámci třetího ročníku soutěže Společně otevíráme data uspěl projekt Supervizor, za kterým stojí Benedikt Kotmel, Martin Kopeček a Jan Vlasatý z Ministerstva financí ČR. 

“Aplikace zaměstnanců Ministerstva financí je velmi milým překvapením,” komentuje to předseda poroty Ondřej Filip z CZ.NIC. Druhé místo obsadila aplikace HejbejBrnem, která poskytuje obyvatelům jihomoravské metropole aktuální informace pro snadnější pohyb ve městě.

Bronz si odnáší mapová aplikace Geosense, která usnadňuje správu majetku Prahy 17 a zároveň zpřístupňuje informace z městské části občanům. Aplikace pracuje s množstvím otevřených dat. 

Marcom

Studentskou cenu získal Vojtěch Staněk, student Gymnázia PORG, jehož aplikace Znečišťovatelé pod lupou poskytuje informace o toxickém znečištění na území Česka. Web využívá data Ministerstva životního prostředí a převádí je do podoby využitelné pro běžného občana. 

Kompletní seznam vítězů najdete na webu soutěže.

Společná fotografie oceněných.
Autor: Karolina Ketmanová

Společná fotografie oceněných.

Našli jste v článku chybu?
30. 11. 2015 8:53
Tomáš (neregistrovaný)

Myslím, že v soutěži byly lepší projekty na první místo. Přeci jen, zveřejňování faktur u úřadů by mělo být automatické. A navíc - mnoho úřadů (zejména těch obecních, ale např. i Karlovarský) s tím přišlo už dávno před MF.

27. 11. 2015 14:57
Zbyněk (neregistrovaný)

A přesně takovýhle přehled jako je v té vítězné aplikaci MF bude mít MF (a kdokoliv kdo koupí na černém trhu ta data) o jakékoliv firmě, kterou si vybere. Obchodníci přetahovači zákazníků z toho budou úplně nadšení. A překupníci dat co jim ta data z ministerstva pustí ještě více.

Nicméně u státních institucí by měla být v data v tohmle detailu k dispozici u všech a automaticky včetně kopií smluv, na základě kterých byla každá faktura vystavena.