Hlavní navigace

Sobotka se setkal s viceprezidentkou Googlu, Prouza spouští státní digitální web

7. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Vláda.cz
Premiér a národní koordinátor digitální agendy s představitelkou Googlu jednali o digitálním vzdělávání a jednotném trhu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se včera na summitu Visegrádské čtyřky v Krynici setkal s viceprezidentkou společnosti Google pro veřejný sektor Caroline Atkinson. Ta se k internetovému gigantovi připojila letos v březnu, když opustila pozici bezpečnostní poradkyně Baracka Obamy v Bílém domě. Jejím úkolem je mimo jiné působit v Evropě a zapojovat se do jednání kolem tvorby zdejší digitální legislativy.

Firmy ze Silicon Valley si v poslední době velmi oblíbily najímání bývalých pracovníků americké vlády, činí tak Facebook, Amazon, Uber a další. Pro technologické firmy začíná být lobbing důležitou aktivitou, s růstem vlivu (pět nejhodnotnějších veřejně obchodovatelných firem už jsou ty technologické) roste i zájem představitelů států o regulaci.

V Evropě jsou podle mnohých firem různé pokusy o regulaci až přehnané a mají evropským firmám škodit. Tuto tezi razí i zdejší Seznam, který nakonec v Bruselu založil vlastní pobočku a najal do ní bývalou šéfku IAB Agatu Nowackou.

Bohuslav Sobotka a viceprezidentka Googlu Caroline Atkinson na setkání v Krynici.
Autor: Vláda.cz

Bohuslav Sobotka a viceprezidentka Googlu Caroline Atkinson na setkání v Krynici.

Sešlost Atkinson se Sobotkou byla zaměřená na dvě oblasti. „Tématem jednání bylo zvyšování digitální gramotnosti občanů a budování jednotného digitálního trhu,“ vzkazuje úřad vlády k setkání. Atkinson českému předsedovi vlády představila projekt Digitální garáž, skrze který Google například učí online marketing a podobně.

Jednotný digitální trh (Digital Single Market) je věc, kterou současní představitelé Evropské unie hodně tlačí, v Česku má oblast nyní na starost národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza (ČSSD).

MMF23 tip3

Ten nedávno v rozhovoru pro Lupu popisoval své plány a aktivity ve funkci. Tento týden také spustil web nazvaný Digiczech, kde má o české digitální agendě a prioritách informovat. Prouza rovněž rozjel roadshow po krajích, nyní má v plánu zastávky v Českých Budějovicích a Karlových Varech.

Prouza se ze své pozice stýká se zástupci technologických společností, byl přítomen i sezení s viceprezidentkou Googlu. Prouza v rozhovoru pro Lupu uvedl, že jeho kancelář nyní působí jako jedno kontaktní a koordinační místo, kam mohou všichni zájemci přicházet. Prouza chce na úřadu vlády také měřit digitální ekonomiku a hledá pomoc s metodikou.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).