Hlavní navigace

Seznam rozjíždí lobbistickou pobočku v Bruselu, najal ex-manažerku IAB

24. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Twitter @AgataNow
Stálé zastoupení v Bruselu má Seznamu pomoci prosazovat jeho zájmy u evropských orgánů. Věnuje se tomu už několikačlenný lobbistický tým.

Koncem loňského roku jsme popisovali plány Seznamu na založení pobočky v Bruselu. Tuzemská internetová jednička nakonec akci skutečně realizuje. „Podepsali jsme smlouvu s naší první bruselskou kolegyní,“ potvrdil Lupě ředitel Seznamu pro právní a legislativní záležitosti Michal Feix.

Stálou zástupkyní společnosti v Belgii se stala Polka Agata Nowacka. Seznamu se koncem loňského roku po zveřejnění zprávy o plánech údajně ozvala řada možných zájemců.

Nowacka doposud mimo jiné pracovala v organizaci Interactive Advertising Bureau (IAB), kde byla i ředitelkou pro veřejné záležitosti evropské pobočky v Bruselu. IAB sdružuje řadu velkých i menších jmen z oblasti internetu a digitální reklamy, včetně CNN, ComScore, GfK, Googlu, Microsoftu, Millward Brown, Orange a dalších. Z českých zástupců jsou v organizaci Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a Adform.

Kořeny v Bruselu

Nová lobbistická posila Seznamu v Bruselu žije, má zkušenosti z tamních struktur, kontakty a mluví několika evropskými jazyky. Českého internetového lídra si údajně vybrala i kvůli tomu, že může zastupovat čistě evropskou společnost.

Zástupkyně Seznamu v Bruselu Agata Nowacka.
Autor: IAB

Zástupkyně Seznamu v Bruselu Agata Nowacka

Aktivit, kterým je nutné se v Bruselu věnovat, je podle zástupců Seznamu čím dál více a Seznam by zde teoreticky zvládnul uplatnit i více lidí. „Předpokládám, že nyní nebudeme muset do Bruselu tak často létat. Práci s dokumenty a podobně zvládneme v Česku a na setkávání s lidmi na místě a vše kolem bude právě nová posila,“ říká Feix. Prvním projektem, na který se Nowacka zaměří, je e-commerce balíček Evropské komise, který bude zveřejněn tuto středu a který obsahuje i věci jako je omezení geoblockingu.

Seznam už má na lobbistické aktivity postavený několikačlenný tým, vedle Feixe je v něm aktivní také manažer pro veřejnou správu Libor Manda.

Seznam už delší dobu razí tezi, že regulace z Evropské unie má a může mít špatný vliv na evropské technologické a internetové společnosti, i když jsou například některé kroky namířeny spíše proti americkým podnikům typu Google a Facebook. Ty se údajně s restrikcemi díky síle a velikosti vyrovnají snáze než lokální konkurence.

Content First 2022_tip temata

Seznam je v podstatě první českou technologickou společností, která stálé zastoupení v Bruselu rozjela. Ve strukturách Evropy se angažují AVG a Avast, v jejich případě ale nejde o stálá zastoupení. Společně s antivirovými podniky Seznam vstoupil také do mladé organizace European Tech Alliance (EUTA), kde působí také firmy typu Rovio, Deezer, Spotify, BlaBlaCar či Allegro Group.

Ta už podle lidí z bruselského prostředí začíná být celkem vidět. Evropští představitelé EUTA berou jako sdružení domácích společností a s konzultacemi se na skupinu obrací i sami.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.