Hlavní navigace

Národním koordinátorem pro digitální agendu se stává Tomáš Prouza, provede revize

18. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Vláda.cz
Státní tajemník pro evropské záležitosti rovnou vypsal několik priorit.

Českým státním koordinátorem takzvané digitální agendy se nakonec stává tajemník pro evropské záležitosti. „Chceme zlepšit rozvoj digitální agendy. Koordinaci činnosti všech ministerstev v této oblasti bude mít nově na starosti Tomáš Prouza,“ potvrdil už dříve diskutovanou možnost premiér Bohuslav Sobotka, který má s Prouzou dobré vztahy a v podstatě jde o „jeho člověka“. Sobotka Prouzu dostal i do ČSSD a v nové funkci je Sobotkovi přímo podřízený.

Po nutnosti jmenovat někoho, kdo zaštítí směřování státu v digitální oblasti, se volalo už dlouho. Ministerstvo průmyslu a obchodu nedávno přišlo s plánem, že na svém úřadu zřídí pozici a kancelář digitálního zmocněnce. Tato možnost však byla podrobena poměrně velké veřejné kritice, mimo jiné i proto, že byl vyžadován někdo, kdo se oblasti ujme skrze celou vládu a ne pouze na jednom úřadu.

V akci se výraznou měrou angažoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Hodně jsme pro to udělali a hodně si od toho slibujeme. Snad nebudeme zklamaní,“ uvedl po dnešním zasedání vlády viceprezident SP ČR Radek Špicar.

Rozšíření týmu a revize

Jmenování národního digitálního koordinátora je součástí materiálu Návrh řešení koordinace digitální agendy. Ten mimo jiné říká, že státní tajemník, tedy Tomáš Prouza, bude moci rozšířit tým o digitální oblast. Vytvoří se pět nových míst. Rozpočet do konce roku počítá s navýšením o dva miliony korun, na další období se pak počítá se čtyřmi miliony. Dojít má rovněž k revizi současných vládních materiálů a prověřit se má také fungování a efektivita všemožných poradních orgánů a pracovních skupin, které mají s „digitálem“ co dočinění.

Státní tajemník pro evropské záležitosti a národní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza.
Autor: Vláda.cz

Státní tajemník pro evropské záležitosti a národní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza.

„Úkolem koordinátora bude především sladit vládní aktivity na podporu digitální ekonomiky a digitalizace veřejné správy, zajišťovat komunikaci mezi ministerstvy a dalšími ústředními orgány státní správy a také spolupracovat s hospodářskými a sociálními partnery,“ uvádí vláda v prohlášení.

Tomáš Prouza už ke svým novým pravomocem vydal blog. „Se svým týmem se digitální oblastí intenzivně zabývám již delší dobu, protože jde o velké celoevropské téma, které je i jednou z priorit současné Evropské komise. Digitál řešíme ale i na úrovni národní, jsme například autory Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu,“ uvádí v něm důvody jmenování.

Marketing Meeting balicek

Prouza nadále slibuje, že během léta „představí e-priority uceleněji a podrobněji.“ Jako priority uvádí e-commerce, e-skills, e-government, kybernetickou bezpečnost a „využití nových příležitostí“, kam mají spadat věci jako sdílená ekonomika, open data či online platformy. Prouza má také podle plánů připravit aktualizovanou verzi Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu.

Vláda má v rozvoji digitální oblasti co dohánět. Oblast má sice v programovém prohlášení i koaliční smlouvě a existuje i strategie Digitální Česko 2.0, nic z toho ale příliš velký efekt nemá. Navíc jsou zde stále problémy kolem plánů na budování sítí nové generace a čerpání dotací.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).