Hlavní navigace

Návrh vládního zmocněnce pro digitální agendu čelí kritice. Prý nic nevyřeší

30. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Svaz průmyslu a dopravy ČR a ICT Unie současnému návrhu ministerstva průmyslu a obchodu příliš nevěří. Nová funkce podle nich nebude mít váhu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce ve svých strukturách vytvořit kancelář a funkci takzvaného vládního zmocněnce pro digitální agendu. Vzniknout by měl i nový Řídící výbor pro koordinaci digitální agendy, více v předchozím článku. Některé subjekty ale s navrhovanou podobou nesouhlasí a v mezirezortním řízení předkládají připomínky.

Ozval se zejména Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR), který jinak volá po tom, aby stát měl silnou osobnost, která by digitální ekonomiku zaštiťovala. SPČR upozorňuje, že na to, „aby měla tato funkce dostatečnou váhu při koordinaci jednotlivých resortů, neměla by být zřízena při jednom z ministerstev, jak navrhuje MPO, nýbrž při Úřadu vlády a optimálně v přímé podřízenosti předsedy vlády.“

Svaz také nechce vytvoření Řídícího výboru jako nového orgánu, který by měl duplikovat činnost už fungujících orgánů. „Vytvoření duplicitní byrokratické struktury nelze považovat za koncepční změnu přístupu k digitální agendě. Nepovede k vyšší transparentnosti při zajišťování digitální agendy. Nezaručí ani efektivní řešení agendy ani lepší fungování současné spleti Rad, Výborů a pracovních skupin,“ argumentuje SPČR v dokumentu s připomínkami.

Česko už několik rad má, konkrétně Radu vlády pro informační společnost (předsedá Milan Chovanec), Radu vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst (předsedá Pavel Bělobrádek) a funguje také tripartita. Všechny se digitální oblasti věnují, či mají věnovat.

Svaz průmyslu a dopravy si také myslí, že digitální vládní zmocněnec nebude mít dostatečnou váhu koordinovat silové resorty a ani nebude moci relevantně vyjednávat na evropské úrovni.

Zmocněnec má navíc mít na starost pouze jednu část digitální agendy – v podstatě vše, kromě e-governmentu, který spadá pod ministerstvo vnitra. To má s digitálními aktivitami své plány a je vysoce pravděpodobné, že by člověku z MPO příliš na ruku nešlo.

Cloud23

Současný návrh kritizuje i ICT Unie. "Silná osobnost je pro digitální agendu potřeba. Tato podoba ale nic jako ministra informatiky nevytvoří. Vládní zmocněnec situaci nevyřeší,“ říká pro Lupu nový prezident Unie Zdeněk Zajíček. Mimo jiné rovněž uvádí to, že by v gesci měl spíše záležitosti kolem MPO (budování rychlého internetu a podobně), už by ale nedosáhl na e-government.

SPČR si myslí, že by digitální agendu měl dostat na starost tajemník pro evropské záležitosti, kterým je v současné době Tomáš Prouza, tedy člověk blízký premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Vláda o návrzích ještě nejednala, tato verze ale nemusí být příliš pravděpodobná.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).