Hlavní navigace

Státní správa

Třicet senátorů napadlo internetový registr smluv u Ústavního soudu [AKTUALIZOVÁNO]

Když na jaře Senát zastavil poslaneckou snahu o zásadní osekání internetového registru smluv, vypadalo to, že jeden ze zásadních nástrojů na kontrolu veřejných financí už může být v klidu. Teď se ale zformoval další pokus, jak povinnost veřejných…

David Slížek

1. 11. 2017 18:11

Na ministerstvu financí všechny mé nápady k IT zamítli, říká Michal Bláha

Když podnikatel a provozovatel Hlídače státu Michal Bláha v březnu přijal nabídku Andreje Babiše, aby mu na ministerstvu financí dělal poradce, řada lidí tomuto pokusu předem věštila neúspěch. Bláhovu smlouvu teď bez vysvětlení ukončil Babišův…

David Slížek

26. 10. 2017 7:43

Senát odmítl osekání registru smluv, zveřejňovat je má i kancelář prezidenta

Registr smluv dostal v parlamentu druhou šanci. Senátoři odmítli změny, které do novely zákona o registru smluv přijali poslanci, a vrátili zákon k projednání Poslanecké sněmovně. Pro hlasovalo 42, proti 9, zdrželo se 14 z přítomných 65 senátorů…

David Slížek

19. 4. 2017 20:23

Pro vládu a premiéra je nyní digitální agenda prioritou, říká nový koordinátor Prouza

Tomáš Prouza jako nový koordinátor digitální agendy slibuje, že politická vůle už tu nyní je.

Jan Sedlák

26. 5. 2016 11:21
Doba čtení: 3 minuty

Národním koordinátorem pro digitální agendu se stává Tomáš Prouza, provede revize

Státní tajemník pro evropské záležitosti rovnou vypsal několik priorit.

Jan Sedlák

18. 5. 2016 16:13
Doba čtení: 2 minuty

Státní ICT systémy musí být „opendata ready“. Teď jde o to, jak data využít

Z pohledu otevřených dat a veřejné správy byl rok 2015 přelomový. Velkou roli ale ještě sehraje legislativa, která se tvoří v roce letošním.

Michal Kubáň

18. 4. 2016 7:00
Doba čtení: 7 minut

Údaje 50 milionů občanů Turecka si můžete stáhnout na internetu

Velký únik ukazuje na klasickou neschopnost státu zajistit odpovídající úroveň zabezpečení informačních systémů. A důvod, proč státu v těchto otázkách nevěřit.

Daniel Dočekal

5. 4. 2016 8:56
Doba čtení: 1 minuta

Návrh vládního zmocněnce pro digitální agendu čelí kritice. Prý nic nevyřeší

Svaz průmyslu a dopravy ČR a ICT Unie současnému návrhu ministerstva průmyslu a obchodu příliš nevěří. Nová funkce podle nich nebude mít váhu.

Jan Sedlák

30. 3. 2016 13:53
Doba čtení: 2 minuty

Resort spravedlnosti vypsal výběrové řízení na nový portál Justice.cz

Předpokládá, že hodnota zakázky dosáhne necelých 19 milionů Kč bez DPH. Kromě vytvoření portálu poptává ministerstvo i jeho údržbu a rozvoj po dobu pěti let.

Martin Vyleťal

5. 8. 2014 11:18
Doba čtení: 2 minuty

Digitální Česko 2.0: chybí koordinace a není zájem. Česko škodí samo sobě

K naplnění cílů Digitálního Česka chybí to asi nejpodstatnější: celková koordinace, společná strategie a podpora rozvoje nové infrastruktury. O zájmu „tam nahoře“ ani nemluvě.

Jiří Peterka

28. 5. 2014 6:30
Doba čtení: 12 minut

Český stát a otevřená data: hyperkorektní kroužení kolem hlavních problémů

Veřejná správa mnohdy neví, že nějaká data má a kde je má. Co jsme se o otevřených datech dozvěděli na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě?

Jakub Mráček

10. 4. 2014 6:30
Doba čtení: 7 minut

ISSS 2014: eurokomisařka Neelie Kroesová v rodné zemi robotů

Svým obsahem nepřinesla letošní konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě) nic převratného. A tak si to vynahradila alespoň prestižní návštěvou až z Evropské komise.

Jiří Peterka

9. 4. 2014 6:30
Doba čtení: 7 minut

Žít Brno už na Facebooku nenajdete, podle magistrátu šlo o zneužití loga [AKTUALIZOVÁNO]

Žít Brno mělo na Facebooku stránku se zhruba 17 tisíci fanoušky až do 8. února 2014. Než se magistrátní cenzoři naučili nový trik.

Daniel Dočekal

10. 2. 2014 15:08
Doba čtení: 3 minuty

Jenda Perla: Potraviny na pranýři aneb komunikace státních projektů

Takhle si práci úřadů státní správy nepředstavuji, píše konzultant Jenda Perla o sporu kolem facebookové stránky projektu Potraviny na pranýři. Prostor k vyjádření jsme dali i úředníkům.

Jenda Perla

7. 2. 2014 6:30
Doba čtení: 6 minut

Český eGovernment má nový strategický rámec. Bude online komunikace povinná?

Naše veřejná správa chce být efektivnější, a tak sází na sdílené služby, elektronizaci a propojování datových fondů. Přinutí k čistě elektronické komunikaci i všechny občany?

Jiří Peterka

22. 7. 2013 6:30
Doba čtení: 11 minut

Hledání informací na novém webu Ministerstva financí je jako bloudění labyrintem

Ministerstvo financí v květnu redesignovalo web, a že už bylo na čase. Nový web má ale několik nedostatků, špatně navržená informační architektura je tím zásadním.

Nikola Dynybylová

19. 7. 2013 6:30
Doba čtení: 8 minut

Kdo může za absurdní vzorec na sčítání podpisů? Tady je smlouva státu s HP [AKTUALIZOVÁNO]

Společnost HP zcela jasně říká, že udělala pouze to, co dostala v zadání veřejné zakázky bez výběrového řízení – vzorec na ověření pravosti podpisů podle HP vychází z metodiky MV ČR. Absurdní divadlo okolo volby českého prezidenta tak pokračuje.

Daniel Dočekal

13. 12. 2012 19:56
Doba čtení: 4 minuty

Internet ve veřejné správě: Dvě třetiny úřadů omezují přístup zaměstnanců na web

Kolik procent českých obcí má webové stránky? Jak moc obecních úřadů není připojeno k internetu? Kolik zaměstnanců veřejné správy tvoří IT odborníci? Mají všichni státní zaměstnanci svoji e-mailovou adresu? Český statistický úřad zveřejnil výsledky šetření o využívání informačních technologií ve veřejné správě.

Jan Handl

12. 12. 2012 6:30
Doba čtení: 6 minut

2 400 notebooků leží rok ve skladu, radní nevědí co s nimi a stále to probírají

Článek Welsh council's unused mountain of 2,400 laptops britského listu The Register dokazuje, že plýtvání ve státní správě není zdaleka jenom výsadou České republiky. Rada jedné ze samosprávních částí Walesu (Torfaen County Borough) loni v březnu nakoupila z grantu 8 462 laptopů/notebooků pro školáky a jejich učitele. Většina se do škol opravdu dostala, ale 2 400 (za cca 1 milion liber) jich zůstalo ležet ve skladu.

Daniel Dočekal

5. 11. 2012 14:03
Doba čtení: 1 minuta

Vytištění jedné stránky stojí státní správu v průměru 1,35 Kč, pražský magistrát tiskne ale dvakrát dráž

Státní a veřejná zpráva utrácí za tisk dokumentu ročně více než 100 milionů korun. Podle obecně prospěšné společnosti Acta non verba, která provozuje web kverulant.org, přijde tisk jedné stránky státní a veřejnou správu v průměru na 1,35 Kč. Vyplývá to z údajů, které společnosti poskytlo 22 státních institucí. 

Martin Vyleťal

30. 10. 2012 18:38
Doba čtení: 1 minuta

CzechPOINT@home: místo užitečné služby přichází se zpožděním jen torzo

Měla to být služba, která z pohodlí domova umožní nahlédnout do bodového hodnocení řidičů, získat platný výpis z rejstříku trestů či z katastru nemovitostí. Nebo požádat o nové přístupové údaje do datové schránky. Místo toho nabízí jen několik veřejných výpisů, které lze získat i jiným, jednodušším a levnějším způsobem.

Jiří Peterka

15. 10. 2012 6:30
Doba čtení: 10 minut

Bude mít ministerstvo vnitra dost peněz na provoz datových schránek?

Na provoz datových schránek v roce 2012 dostal resort vnitra rovných 500 milionů. Skutečné náklady jsou ale podstatně vyšší a vnitru se dosud nepodařilo je snížit. A tak nyní chce dalších 394 milionů z vládní rozpočtové rezervy. Ministr financí však s tímto požadavkem zásadně nesouhlasí.

Jiří Peterka

27. 8. 2012 6:30
Doba čtení: 6 minut

Zpackaný registr vozidel: Vše podstatné je tajné, aby hackeři nenapadli systém

Ministerstvo dopravy na nejpodstatnější otázky okolo zpackaného Centrálního registru vozidel odpovídá nedostatečně – odvolává se přitom na bezpečnostní důvody. Některá zdůvodnění jsou velmi originální, zejména ve světle toho, jak registr (ne)funguje.

Daniel Dočekal

25. 7. 2012 6:30
Doba čtení: 6 minut

Pokuta za nefunkční registr vozidel může být 2 miliony za den, tvrdí ministerstvo

Telenovela s názvem „Zprovoznění centrálního registru vozidel“ pokračuje. Ministerstvo dopravy při pondělku tvrdí, že „nový registr vozidel po týdnu provozu vykazuje výrazné zlepšení“. Něco podobného tvrdilo už minulý čtvrtek, aby se v pátek ukázalo, že systém za 37 milionů korun na řadě míst pořád nefunguje.

David Slížek

16. 7. 2012 9:12
Doba čtení: 1 minuta

Odklikněte i neznámý certifikát, radí stát úředníkům pracujícím se základními registry

Přestože původní zabezpečení základních registrů bylo navrženo zřejmě rozumně, postupem času doznalo některých ústupků a kompromisů. V uživatelské dokumentaci tak najdete věci, které by tam určitě neměly být. A jak je zabezpečena komunikace s registry přes veřejný Internet?

Jiří Peterka

16. 7. 2012 6:30
Doba čtení: 10 minut

Nový centrální registr vozidel pojede dál, dodavatel stihl chyby opravit

Přes kolaps hned po startu bude nový centrální registr vozidel pokračovat. Ministerstvo dopravy oznámilo, že se dodavateli systému, firmě ATS-Telcom Praha, podařilo opravit všechny podstatné závady. Ministr Pavel Dobeš si to prý spolu s dalšími odborníky osobně vyzkoušel na jednom z pracovišť registru. 

David Slížek

12. 7. 2012 19:32
Doba čtení: 1 minuta

Bezplatnou e-knihu poprvé vydává SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) poprvé vydává e‑knihu, a to zdarma. Rád by tak oslovil mladé lidi. Kniha Příběhy léků od Tomáše Cikrta má působit osvětově. Je dostupna v celkem šesti různých formátech (několikero PDF, MOBI, EPUB, i namluvená v MP3). Vedle toho vychází také tiskem. Zdroj: SÚKL

Redakce

12. 7. 2012 15:12
Doba čtení: do minuty

Základní registry zatím skoro nikdo nepoužívá a ministerstvo o chybách mlčí

Zatímco oficiálně jsou základní registry řádně a dostatečně připraveny, řada měst a obcí upozorňuje své občany na pravý opak. S tím korespondují i statistiky: referenční údaje by ze základních registrů mělo čerpat na 10 tisíc agendových informačních systémů. Zatím jich tak činí jen asi 40.

Jiří Peterka

10. 7. 2012 6:30
Doba čtení: 9 minut

Sněmovna mlží. Porno je prý od hackerů

Nedokáže-li si státní správa zajistit funkční a správně fungující webové stránky, je něco špatně. A jak se lidé ptají, je čas se zajímat se o to, jestli může někdo takový řídit a zajistit funkčnost něčeho podstatně složitějšího, tedy státu.

Daniel Dočekal

20. 6. 2012 6:30
Doba čtení: 6 minut