Hlavní navigace

Zavedení jednotného informačního systému pro MPSV spadlo na šéfy odborů

13. 3. 2020

Sdílet

Jana Maláčová - ministerstvo práce a sociálních věcí Autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Jednotný informační systém ministerstva práce, který měl začít fungovat od příštího roku, což se s největší pravděpodobností opět nestihne, a jehož vznik od počátku doprovází množstí problémů, dostali nově na starosti ředitelé ministerského odboru ICT Lenka Druláková a odboru pro rozpočet Karel Tauchman.

Ti tak nahrazují původní pracovníky ministerstva (náměstka Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti informací Karla Macka), které obvinila policie v souvislosti se zakázkou na systém vyplácení dávek.

Ministryně Jana Maláčová tvrdí, že se díky tomu podařilo situaci stabilizovat. Tauchman má ekonomické vzdělání (VŠE) a pracuje na ministerstvu od poloviny roku 2007 coby vedoucí finančního oddělení a ekonomického odboru. Druláková na ministerstvu začínala v roce 2011 jako referentka a postupně se propracovala až k vedení odboru ICT. Vystudovala sociální politiku na univerzitách J. E. Purkyně a Karlově univerzitě.

Zajímavým faktem zůstává, že byla Druláková s celou problematickou kauzou v minulosti již částečně spojena. Byla to totiž právě ona, kdo dva roky nazpět podepsal poměrně nevýhodné dvouleté prodloužení smlouvy na zajištění systému dávek se společností OKsystem. Ministerstvo muselo kvůli průtahům s přechodem na nový systém původní smlouvu se současným provozovatelem zatím prodlužovat dvakrát. Za každý rok prodlouženého provozu systému ministerstvo OKSystem musí platit půl miliardy korun.

MPSV již delší dobu plánuje přechod na nový resortní informační systém, který by mělo společně tvořit několik dílčích systémů. Původní plán počítal s přechodem od roku 2017 a rozpočtem 1,5 miliardy Kč. Systém do dnešního dne neběží a podle současných plánů má dojít ke zprovoznění alespoň části systému od příštího roku a to za cenu, která překročila původní rozpočet zhruba o miliardu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 3. 2020 12:54

    KaFr

    Jestli tomu dobře rozumím, tak nějaká společnost, která měla udělat před nněkolika lety nový IT systém na MPSV a není v tomto článku jmenovaná ho zatím nemá hotový, protože to buď nedává nebo to nedává MPSV, ale je třeba poukázat na Ok System, kterému se musí platit, protože mu to asi funguje a potřebují, aby to ještě fungovalo než to ti ostatní někdy dodělají. Jsem nikde zatím nečetl o problémech s IT Ok Systemu, tedy až na to, že je to starý systém, ale to vidím i u jiných lidí co používají DOS programy na Windows 10 a jsou spokojení, že to dělá to co má a nepotřebují nutně poslední technologické výkřiky. Jinými slovy, kdyby se vše udělalo včas, jak asi mělo, tak by se Ok Systemu nic neplatilo, protože by žádná smlouva s Ok Systemem nebyla potřeba. Teď je otázka, která to firma na MPSV zatím nový IT systém nedodala a platí se jí takové peníze, o kterých se zde píše, nebo kdo je zodpovědný za tento politování hodný stav IT MPSV? Nemělo by toto být předmětem článku?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).