Hlavní navigace

Co přinesl Audit?

11. 4. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Psát začátkem dubna o únorových výsledcích auditu TNSM/DCCI se na první pohled může zdát trochu nepatřičné, ve skutečnosti však byly teprve tento týden zveřejněny definitivní výsledky. U řady serverů došlo k zajímavým změnám, které stojí za to komentovat, byť s mírným odstupem.

Při pohledu zvenčí se skoro zdá, že únorový audit někdo uřkl. Zatímco obvykle jsou výsledky zveřejňovány vždy k 15. následujícího měsíce, tentokrát se objevily až s více než týdenním zpožděním. Záhy poté byly opět staženy a posléze znovu zveřejněny s poznámkou, že jde o předběžné výsledky, protože v případě Atlasu nebyly zpracováby všechny logy a čísla jsou tak o něco nižší. Podle dostupných informací tento měsíc poprvé audit zpracovávali lidé z Taylor Nelson Sofres Media bez pomoci Davida Čížka, který byl v té době na dovolené, napoprvé se to však příliš nepovedlo.

Pokud jde o výsledky jednotlivých serverů, byli jsme v únoru svědky několika mocných skoků. Pokud jde o unikátní IP adresy, které jsou z hlediska návštěvnosti nejvýznamnějším ukazatelem, dokázalo dokonce šest serverů překročit hranici padesáti procent. Nejblíže magické stovce byl přitom SWNet, který vystoupal o 97 procent na 653 IP denně. V porovnání s jinými zpravodajskými servery v oblasti počítačů jde sice i nadále o poměrně nízkou návštěvnost, ale pokud by tento trend pokračoval, mohlo by se jim on-line vydání Softwarových novin záhy přiblížit. Pokud jde o ostatní servery v této kategorii, mírně si polepšilo Živě na 4342 IP (+ 18 procent), PC World vzrostl o 15 procent na nepříliš působivých 232 IP denně.

V těsném závěsu za SWNetem vyskočil také BonusWeb; titul skokan měsíce si asi tentokrát zaslouží oba servery. Hry jsou atraktivním tématem i v oblasti tištěných časopisů a nyní se jim evidentně daří i na Internetu. BonusWeb existuje zhruba rok, k vyšší návštěvnosti mu však výrazně pomohl přechod do stáje Mobil serveru. Po lednovém nárůstu o 41 procent nyní pokračoval ještě ve vyšším tempu, když vzrostl o 80 procent na současných 1160 IP denně. Zatím to také vypadá, že se jeho růst nemíní hned tak zastavit. Další servery v této oblasti zažívaly většinou umírněný růst: Game-star má 728 IP denně (+ 23 %), Doupě ze stáje Computer Pressu sice o pomyslný „ždabíček“ více, 748 IP, ale oproti lednu zaznamenalo růst jen o 14 procent.

Vítězné tažení nyní slaví také Email.cz, který v únoru vyrostl o 69 procent na 14 678 unikátních hostů. Projevila se tu patrně výrazná změna systému i kabátu, kterou Email.cz před časem projevil; naopak nedávná smutná událost, která připravila uživatele této služby o uložené zprávy, se do těchto čísel zatím odrazit nemohla. Návštěvnost Emailu bohužel lze bohužel srovnat pouze s POST.CZ, který si sice před Emailem udržel malý náskok, ale vzhledem ke své stagnaci si v posledních měsících výrazně relativně pohoršil. Free-maily Atlasu, Centra a Seznamu jsou bohužel zahrnuty do jednoho pytle s celým portálem, takže není možné získat jejich výsledky zvlášť.

Únor přál také finančním serverům: Akcie +47 %, Patria Finance +30 %, Private Investors +29 %. O pouhých 9 procent přitom vzrostl server Finance.cz (průměr byl přitom 15 procent, takže jde vlastně o relativní pokles). Podle mého názoru je to dáno stagnací tohoto serveru, jenž hřeší na své do jisté míry výsadní postavení v českém Internetu, kterému však příliš neodpovídá poskytovaný servis ani úroveň zpracování. Současných 1266 unikátních IP přitom není podle mého názoru není výsledek, který by umožňoval spát na vavřínech.

Zajímavě se situace vyvíjí na poli portálových serverů. Relativně si nejlépe polepšilo Centrum, které vzrostlo o 19 procent na 8 501 IP denně. V absolutních číslech je však stále daleko za Seznamem (37 900, nárůst 6 procent) i za Atlasem (22 214, pokles 9 procent). Seriózní srovnání je navíc ztíženo tím, že u Atlasu došlo při zpracování k již popsaným potížím, takže není jisté, zda skutečně poklesl; podle Michala Bláhy z Atlasu v únoru naopak zaznamenali určitý růst. Lepší informace by snad mohl poskytnout březnový audit, který už pomaličku ťuká na dveře.

Na druhém konci peletonu skončil Bazar.cz, který poklesl o 34 procent. Únorový pokles však jeho provozovatelé avizovali už před měsícem, když byl vydán lednový audit, ve kterém naopak Bazar vzrostl o 90 procent; šlo o jakousi přechodnou záležitost. Mezi dalšími, kteří se ocitli v záporných číslech, je Evropská databanka a Extra, zpravodajsko-deníkový server Miloše Čermáka. Překvapivý pád (-16 procent) postihl také Press.cz, kterou provozuje Globe Internet. Návštěvnost tohoto serveru pravděpodobně trpí tím, že velmi podobné stránky nyní nabízejí i všechny tři hlavní portály, které tak Pressu odčerpávají čtenáře. Služba je navíc částečně provázána s POST.CZ, jehož výkony v poslední době také nejsou zcela oslnivé, což může mít rovněž určitý vliv.

Již poměrně klasickým serverem ve ztrátě jsou také České Noviny, které se nedokázaly vypořádat s konkurencí dalších obecných zpravodajských serverů a setrvale ztrácejí. Něco podobného, přestože v podstatně mírnější podobě, zažívá i Neviditelný pes, který v únoru poklesl o pět procent. V mínusu je překvapivě také Grafika.cz, která přitom v posledních měsících neustále skákala „po dvou schodech“; vzhledem k nárůstu o 47 procent z ledna je však čtyřprocentní únorový pokles víceméně zanedbatelný.

MM socky3

V závěru se musím pochlubit také výsledky Lupy. Pokud jde o zajímavá témata, bylo nám v únoru přáno, což se odrazilo i na návštěvnosti. Počet unikátních IP vrostl o 23 procent na 1798 denně a pomaličku si začínáme dělat zálusk na magickou dvoutisícovou hranici. Takovou hranici jsme přitom právě v únoru překročili v počtu shlédnutých stránek: s 11 226 stránkami denně (růst o 39 procent!) jsme poprvé překonali deset tisíc.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.