Hlavní navigace

Sněmovna omezila doručování mailů proti "lex Dukovany", opatření zrušila po protestu poslance

2. 12. 2020

Sdílet

  • Aktualizace 15:35 – doplnili jsme informaci o tom, že sněmovna opatření zrušila

Záplava e-mailových protestů občanů proti návrhu zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice (tzv. lex Dukovany) vedly k tomu, že kancelář Poslanecké sněmovny přestala tyto e-maily poslancům doručovat. Na Twitteru na to upozornil poslanec Jan Čižinský. Po několika hodinách sněmovna opatření opět zrušila.

Čižínský zveřejnil zprávu, kterou poslancům po poledni rozeslal IT pracovník sněmovny. Upozorňoval v ní na „probíhající spamový útok“, který by podle něj mohl přeplnit schránky poslanců, a proto pro ně představuje „nebezpeční spojené se ztrátou dostupnosti služeb elektronické pošty“.

V e-mailu, který má Lupa k dispozici, dále popisoval, že poslanci po jeho zásahu přestanou tyto zprávy do svých schránek dostávat: „Jako obranu poštovního systému jsem zvolil protiopatření, spočívající v zastavení procesu doručování těchto poštovních zpráv konečným adresátům, tedy jejich přesměrování do jedné centrální poštovní databáze. V případě, že počet zpráv převýší 10000 zpráv budeme nuceni tyto zprávy mazat ještě před vstupem do poštovního systému sněmovny.“   


Autor: screenshot, Lupa.cz

E-mail, který dostali poslanci

Čižinský, který je jedním z kritiků návrhu zákona, na Twitteru vyjádřil s opatřením zásadní nesouhlas. „Považuji to, že občané píší poslancům, za normální a prospěšné. Horší než přeplnění schránek by mi přišlo, kdybychom neměli představu, jak velký je odpor veřejnosti vůči tomuto zákonu,“ napsal. Protestoval i v e-mailu dotyčnému IT pracovníkovi.

Dotazy o míře zahlcení sněmovních mailů a přiměřenosti reakce jsme zaslali i tiskovému odboru Poslanecké sněmovny. Jakmile dorazí odpovědi, do zprávy je doplníme.

Návrh zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice je kontroverzní normou přezdívanou „lex Dukovany“, protože má otevřít cestu k dostavbě jaderné elektrárny Dukovany za stovky miliard korun. Sněmovna má na současné schůzi návrh projednávat ve třetím čtení.

Aktualizace 15:35 - Podle informací poslance Čižínského sněmovna opatření poté, co se proti němu ohradil, opět zrušila. „Právě jsem dostal e-mail oznamující, že opatření byla zrušena a doručené e-maily byly doslány příjemcům. Takže rychle zabralo, že jsme se proti tomu ohradili,“ napsal na Twitteru.

Aktualizace 17:10 – Lupa získala reakci odboru informatiky Kanceláře Poslanecké sněmovny a manažera kybernetické bezpečnosti. Otázky a odpovědi zveřejňujeme v plném rozsahu:

Jaké množství e-mailů [k tzv. lex Dukovany] na poslanecké e-mailové adresy směřuje? Jaké mají v průměru velikost?

Do současné doby bylo doručeno cca 10 000 emailových zpráv. Průměrná velkost zprávy je 300 bajtů, což sice není ohrožující velikost, ale v okamžiku rozhodnutí nebylo známo, kolik zpráv bude doručeno a zda adresáti budou schopni v reálném čase tyto zprávy mazat.

Máte nějaké signály o tom, že jde o strojové rozesílání zpráv, nebo je posílají lidé jednotlivě?

Nelze to vyloučit, ale dle sledovaného vzorku hlaviček zpráv se jednalo o jednotlivé odesilatele.

Obsahují zprávy nějaké nebezpečné přílohy či malware?

Malware nebylo nalezeno, nelze však vyloučit. Problém však mohl nastat i v tom, že při případném přeposlání této zprávy nelze vyloučit, že doména PSP.CZ bude označena za odesilatele spamu a dostane se na blacklist, což znemožní doručování legitimních zpráv. Dalším rizikem byla možná reakce dalších antispamů na zprávy od nás.

Proč zprávy hodnotíte jako spam?

Na daný problém jsme reagovali cca v 9:50 na základě podnětu některých členů Sněmovny, kteří zaregistrovali náhlé zvýšení položek mailové pošty. 

Jaký diskový prostor mají vyhrazené jednotlivé mailové schránky poslanců?

Bez komentáře – jedná se o interní nastavení systému.

Nemáte nějakou jinou možnost, jak na záplavu e-mailů reagovat? Myslím takovou, která by se vyhnula bránění občanům v kontaktování jejich volených zástupců?

Všechny zprávy byly nakonec doručeny příjemcům, kteří se mohli sami rozhodnout, zda budou odpovídat. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).