Hlavní navigace

readme.txt: Napster vstává z mrtvých (...znovu)

27. 5. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Množí se domácnosti s digitální přípojkou ISDN . Splátka za Internet do škol je velmi pochybná . Staré telefonní karty nahradí multifunkční Trick . Alternativní operátoři bijí na poplach kvůli ADSL . KPNQwest pomalu krachuje . Český Telecom je nespokojen s rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu.

Pondělí – Již poněkolikáté zemřelý Napster opět vstává z mrtvých. Nejznámější síť peer-to-peer šla do konkursu se všemi náležitostmi a obratem ji získal německý mediální koncern Bertelsmann. Za firmu zaplatil nakonec méně, než nabízel. Z původních 16,5 milionů dolarů, nyní to zbylo jen osm milionů dolarů. Napster tak utekl hrobníkovi z lopaty jen proto, že si na ni sám dobrovolně sedl, což byla ostatně součást plánu.

Udělejte si názor sami:

Pondělí – Podle zveřejněných výsledků Českého Telecomu roste každoročně o stovky procent počet domácností, které mají nainstalovánu přípojku ISDN. Zatímco do konce roku 1997 Český Telecom zavedl 195 linek, na konci roku 2001 to bylo již 81 tisíc přípojek. To znamenalo meziroční nárůst o 250 procent. V dubnu letošního roku firma v bytech provozovala 81.067 linek. To se jim to chlubí, když mají dominantní postavení na trhu.

Úterý – Generální dodavatel projektu Internet do škol, konsorcium AutoCont / Český Telecom, si naúčtoval 149,999 milionu korun za to, že školám rozeslal jednoduché dotazníky a pak je seřadil podle toho, kolik mají počítačů a zda a jak jsou připojeny k Internetu. Alespoň tak to ministr Eduard Zeman píše v dokumentu, který předložil vládě a jenž se týká „získání informací ve školských zařízeních a setřídění škol podle jejich vybavenosti“.

Udělejte si názor sami:

Internet do škol je poněkud drahý (e-komerce) Ministerstvo zaplatilo 150 milionů za levný průzkum (ČTK) Splátka za školní internet budí pochybnosti (MF Dnes)

Středa – Od 1. června může poslat z ulice textovou zprávu na mobilní telefon nebo email i ten, kdo u sebe mobil nenosí. Stačí, aby byl nablízku jeden z 14.200 nejno­vějších telefonních automatů Českého Telecomu a zákazník měl v kapse čipovou kartu Trick. Zavedením této služby chce Český Telecom k moderním formám komunikace přimět i ty, kteří si nechtějí koupit mobilní telefon. Dominantní operátor pevných linek očekává, že z jeho automatů lidé měsíčně pošlou alespoň 100 tisíc textových zpráv.

Udělejte si názor sami:

Středa – Alternativní telekomunikační operátoři bijí na poplach před hrozícím nebezpečím, že Český Telecom zneužije svého dominantního postavení a vytvoří si nový monopol v oblasti služeb ADSL. Obrátili se již na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a nyní apelují i na veřejnost. Český Telecom tvrdí, že nic takového se nechystá. Současně argumentuje tím, že nikdo z konkurenčních telekomunikačních operátorů sám ADSL nezavádí.

Udělejte si názor sami:

Čtvrtek – Společnost KPNQwest podala žádost o soudní ochranu před věřiteli podle nizozemského zákona o bankrotu a nutně potřebuje k přežití novou finanční injekci. Firma je jedním z telekomunikačních operátorů, kteří se dostali do problémů, když poptávka po telekomunikačních službách nesplnila přehnaná očekávání. V nedávné minulosti vzali za své kupříkladu Global Crossing či Williams Communications.

Udělejte si názor sami:

Cloud23

Pátek – Českému Telecomu se nelíbí poslední rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o nových cenách propojení pro vytáčený přístup k Internetu. Zatímco alternativní telekomunikační operátoři pokládají verdikt ČTÚ za krok k rozvoji Internetu v České republice, Český Telecom jej považuje za pravý opak s tím, že jde proti zájmu uživatelů. Jak uvedl mluvčí společnoti, firma nyní analyzuje dopady rozhodnutí.

Udělejte si názor sami:

Autor článku

Autor je editorem zpravodajského serveru iDNES....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).