Hlavní navigace

ISDN

České firmy preferují ADSL, čtvrtina jich využívá ISDN

Český statistický úřad zveřejnil výsledky svého průzkumu využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru za rok 2008 (resp. v lednu 2008). Podíl podniků s deseti a více zaměstnanci, které mají přístup k Internetu, se v posledních třech letech nezměnil. Činí 95 procent. Nejpoužívanějším připojením je ADSL. Používá jej 46 procent firem. Stále je tu však 25 procent firem využívajících ISDN a šest procent s dial-upem.

Doba čtení: 1 minuta

Příběh o různě rychlém Internetu

Na veselých historkách bývá nejsmutnější to, že pro své aktéry tak veselé nebývají. A nejhorší na tom je, když jim zavaří „odborník“.

Doba čtení: 3 minuty

Invex 2005: zajímavosti prvního dne

Databáze pro mobilní přenositelnost bude společná s pevnými sítěmi. MI ČR představilo pravidla pro čerpání dotací na rozvoj broadbandu. Český Telecom představil své VoIP řešení pro firmy a tři různé druhy příjmu televizního vysílání. Nechybí mezi nimi ani DVB-H, které představil také T-Mobile spolu s Českými radiokomunikacemi.

Doba čtení: 9 minut

Praxe s přechodem od Českého Telecomu k Bluetone Premium

České radiokomunikace mají na svém propagačním letáku Bluetone Premium ADSL heslo Prosekejte se ke svobodě. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že nelže - cesta od Českého Telecomu k Českým radiokomunikacím opravdu není růžová, ale „sekat“ při tom musíte hlavně v Českých radiokomunikacích...

Doba čtení: 11 minut

Zbytečné ztráty ve válce Gabriela Berdára

Na úterní konferenci Business Tuesday bylo hlavní náplní večera vystoupení Gabriela Berdára. Tématem mělo být povídání o stavu podnikání v České republice, o kterém má bývalý generální ředitel Českého Telecomu jistě stále co říci. A Gabriel Berdár přítomné nezklamal.

Doba čtení: 3 minuty

Stalo se: CEO promluvili

Do Prahy přijel nejvyšší šéf společnosti Vodafone, Arun Sarin. Setkal se s novináři i s ministryní Danou Bérovou. Jeden z prvních rozhovorů poskytl tuzemským médiím i nový generální ředitel Českého Telecomu, Jaime Smith. Do třetice se vyjádřil pro média i nový CEO Eurotelu, Salvador Anglada. Co zajímavého všichni řekli, či alespoň naznačili?

Doba čtení: 13 minut

Kauza dialery: je vyhráno?

Teprve od začátku července se začala prakticky aplikovat opatření proti podvodným dialerům, která si mezi sebou dohodli operátoři na půdě APVTS. Už nyní ale jejich pracovní skupina dospěla k závěru, že opatření jsou natolik úspěšná, že dalších opatření už není zapotřebí - a zastavila vývoj tzv. certifikovaných dialerů.

Doba čtení: 8 minut

Internet v domácnostech, podle ČSÚ

Podle zveřejněných statistik ČSÚ je Internet v českých domácnostech na vzestupu, ale někde ho překvapivě i ubývá. Nejvíce pochopitelně přibývá broadbandu, meziročně z deseti na 23 procent. Rapidně ztrácí dial-up, ale klesá i procentuální zastoupení mobilního připojení. Hlavním důvodem proti Internetu jsou pak vysoké poplatky.

Doba čtení: 6 minut

600MB přílohy na Centrum.cz po čtvrt roce

Tři měsíce si mohou stálí majitelé freemailových schránek na Centrum.cz posílat mezi sebou zprávy s přílohami o objemu až 600 MB. Tato skutečnost vyvolala vlnu nesouhlasných reakcí. Centrum si po čtvrt roce svou službu pochvaluje a plánuje poskytnout velké přílohy všem svým uživatelům, bez ohledu na počet kreditů. Konkurenti to kritizují.

Doba čtení: 6 minut

Domácnost bez ČTc - ADSL a telefon od Českých Radiokomunikací

Pokud chcete využívat připojení k Internetu přes ADSL, ovšem pokud možno nikoliv od Českého Telecomu, máte nyní zajímavou možnost - České Radiokomunikace nabízejí neomezené ADSL včetně klasické telefonní linky, to vše realizované přes LLU a levněji, než kolik stojí podobné služby od Českého Telecomu. Kolik ušetříte vy?

Doba čtení: 10 minut

Kauza dialery: čtyři měsíce poté

Teprve čtyři měsíce poté, co se operátoři na půdě asociace APVTS dohodli na společném postupu proti dialerům, se jejich dohoda prakticky naplňuje. Je to ve prospěch koncového uživatele, nebo naopak v jeho neprospěch? Co přinesla středeční diskuse u kulatého stolu na téma dialerů? Jaký lze očekávat další vývoj v této oblasti?

Doba čtení: 9 minut

Nepřijdete ani o jednoho zákazníka (Komerční sdělení)

Není lehké nalézt komunikační nástroje, které by zjednodušily firemní procesy a navíc zefektivnily náklady vynakládané na telekomunikační služby. Možné řešení nabízejí balíčky ISDN Omega Plus, které spolu s digitálními linkami od Českého Telecomu vytvoří výkonný komunikační systém.

Doba čtení: 2 minuty

Nejlevnější ADSL od Českého Telecomu už za 500 korun

Český Telecom ve středu 1. června oznámil nové ADSL tarify - podle očekávání snižuje ceny a zavádí nové služby, nejlevnější ADSL se dostalo pod 500 korun s daní. Jaké novinky čekají na nové zákazníky a co se změní pro stávající uživatele? Na kolika linkách je dostupné ADSL? A kolikáté místo od konce patří ČR v rozvoji rychlého připojení v Evropě?

Doba čtení: 8 minut

Jak zrušit pevnou linku od Českého Telecomu

I když má Český Telecom na svém webu velmi mnoho informací a formulářů, některé před svými zákazníky tají - například jak zrušit telefonní linku. Nepříliš jasné informace dostanete i na infolince. Co budete ke zrušení pevné linky tedy potřebovat a jak dlouho to potrvá, než bude vaše linka zrušena? Je nutné to řešit osobně?

Doba čtení: 5 minut

VoIP od Czech On Line slibuje ještě levnější volání

Czech On Line v úterý oficiálně představil svého nového ředitele, Michaela Frieda, a hlavně své nové hlasové služby, založené na technologii VoIP a poskytované na ADSL či SHDSL. Tyto hlasové služby jsou určeny především pro malé a větší firmy a umožňují nahradit až desítky standardních telefonních linek jednou SHDSL přípojkou za konkurenceschopnou cenu.

Doba čtení: 5 minut

DSL.cz: Měření potvrdila zdvojnásobení rychlostí Nextry

Dosahované rychlosti ADSL v ČR se meziměsíčně zvyšují již více než půl roku. Nárůstu pomáhá snaha provozovatelů ADSL přiblížit se nabídkám internetového připojení kabelových televizí. Pozitivní vliv má i lepší konkurenční prostředí mezi Českým Telecomem a jinými poskytovateli ADSL, způsobené rozhodnutím ČTÚ o snížení poplatků za přístup k místní smyčce.

Doba čtení: 5 minut

Kauza dialery: co přináší nový zákon?

Limit 20 minut na linkách 976 u Českého Telecomu platí, ale asi už ne moc dlouho. Nově si lze nechat zdarma zablokovat odchozí hovory. Nový zákon o elektronických komunikacích požaduje informování o ceně ještě před sestavením drahého spojení. Jak s tím koresponduje to, co si mezi sebou dohodli operátoři na půdě Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí?

Doba čtení: 10 minut

Jak se tvoří Internet (1.)

S krédem "Odmítáme krále, prezidenty i hlasování. Věříme ve hrubý konsensus a běžící kód" se celosvětová síť přehoupla do třetího milénia a udržuje si komunitní charakter svých specifikací. Jak to tedy funguje, kdo jsou ti, kdo rozhodují o novinkách v technologii Internetu, jak se do svých funkcí dostávají a jaké mají povinnosti?

Doba čtení: 8 minut

Jak rychle se načítají stránky vyhledávačů?

Rychlost načítání zůstává i přes narůstající počet vysokorychlostních přípojek stále jednou z klíčových vlastností webových stránek. Dvojnásob to platí pro dial-upové připojení, které se jen pomalu dává na ústup. Jak jsou tom některé české vyhledávače, co se velikosti stránky a tedy doby stažení týče? Rozdíly jsou značné.

Doba čtení: 3 minuty

V Kozlovicích mají Internet zdarma

Kozlovice na Frýdecku Místecku si zřídily vlastní bezdrátovou síť. Síť je tvořena třemi přístupovými body, jež zajišťují přístup na Internet obecnímu úřadu, škole a knihovnám a navíc mohou prostřednictvím WiFi bezplatně využívat tuto službu i občané. Připojení hlavní linky je 1Mbit/s, uživatelé pak mají přidělenou rychlost 64Kb/s. Pro obce může být vlastní bezdrátová síť velmi výhodná. Její měsíční provoz se pohybuje v řádu několika tisíců, což v případě, že obec do této doby využívala několika…

7. 3. 2005 14:00
Doba čtení: do minuty

Test akcelerátorů Internetu: proč je dial-up pomalý?

V prvním díle si povíme, proč je Internet přes modem pomalejší, než by odpovídalo rychlosti samotných modemů. Spojení mezi ISP a uživatelem sice brzdí, ale více, než je záhodno. Také nastíníme způsoby, jak je možné čas ušetřit, a s čím nám tedy mohou pomoci programy zvané akcelerátory. V díle druhém se pak podíváme na praktické výsledky pěti z nich.

Doba čtení: 6 minut

ČRa nabízí velkoobchodně ADSL přes LLU

Ve středu představily České radiokomunikace svoji velkoobchodní nabídku, prostřednictvím které chtějí nabízet služby zpřístupnění místní smyčky ostatním operátorům. Na trhu je tak již druhý poskytovatel, který umožňuje ostatním operátorům využít jako "poslední míli" pro ADSL a SHDSL služby metalické vedení Českého Telecomu.

Doba čtení: 6 minut

Jak dál se zákonem o elektronických komunikacích?

Návrh zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) již prošel třetím čtením v Poslanecké sněmovně a nyní se projednává v Senátu. Poslanci jej ale významně pozměnili, což se nyní nelíbí ani alternativním operátorům, ani zástupcům uživatelů. Odstraněna byla také celá problematika digitalizace, která bude řešena samostatnou právní úpravou. Ta již je navržena.

Doba čtení: 11 minut

Zákon o elektronických komunikacích. Kdo má pravdu?

Nový zákon o elektronických komunikacích, který zvětšuje prostor pro konkurenci na českém telekomunikačním trhu a upravuje pravidla jeho fungování a regulace, již schválila Poslanecká sněmovna, nyní je na řadě senát. Podle některých hlasů není ani jeho třetí verze v souladu s předpisy EU. K tomuto názoru se přiklání i generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár. Na druhé straně barikády stojí kladné stanovisko Evropské komise. Tak kdo má pravdu?

4. 1. 2005 10:00
Doba čtení: do minuty

ISDN server v novém

Michal Krsek nás odborníky s lupy na Marigoldu vyzval, bychom zhodnotili nový vzhled serveru ISDN. Nuže, je přehledný, a to je důležité. Ale hlavní je, že pořád stojí za to tu a tam přečíst na serveru ISDN technicky orientované články.

29. 12. 2004 12:00
Doba čtení: do minuty

eTel si kupuje dárečky

Na ISDN serveru vyšla aktualita o akvizici Eurowebu eTelem. Cena akvizice dosahuje půl milionu dolarů a bude podle ISDN serveru uhrazena v hotovosti. Chtěl bych vidět ten kufřík narvaný dolary. Co myslíte, bude to v jednodolarovkách? A bude eTel v hotovosti platit i za Aliatel?

30. 11. 2004 13:00
Doba čtení: do minuty

ADSL ve třech příchutích

V současné době se začíná zahušťovat nabídka ADSL připojení nejen různými předvánočními pobídkami, ale také novými službami alternativních operátorů, kteří nabízejí připojení přes vlastní techniku a přístupové sítě. Za využití služby LLU na trh vstoupily společnosti Telenor Networks a České Radiokomunikace: podívejme se, co nabízí.

Doba čtení: 7 minut

Test: Udělají operátoři, co vám na očích uvidí?

Potřebujete využívat hlasových či kombinovaných telekomunikačních služeb? Jak vypadají nabídky českých operátorů a jak jsou operátoři připraveni reagovat na požadavky posílané elektronickou poštou? Vyzkoušeli jsme sedm nejznámějších společností a zajímala nás jak doba reakce, tak i to, zda odkazují na telefonní spojení či webové stránky.

Doba čtení: 5 minut

Nad hospodářskými výsledky Českého Telecomu za 3Q2004

Výnosy celé skupiny Českého Telecomu za první tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 24 procent. Výnosy Českého Telecomu ze segmentu fixních komunikací (tedy bez podílu Eurotelu) však mírně klesly. Nejvíce poklesly výnosy z hovorného, rostou naopak datové služby. Nejvíce však rostou příjmy od ostatních operátorů a příjmy ze zřizovacích poplatků.

Doba čtení: 6 minut

Jak se chodí na český Internet?

Z měření návštěvnosti podle systému Navrcholu.cz lze vyčíst mnoho zajímavého o českém Internetu. Především by se mohlo zdát, že stížnosti uživatelů na nedostupnost rychlého připojení pomalu ztrácí své opodstatnění. Více než polovinu ve statistice tvoří stálé přípojky, ačkoliv i prehistorický dial-up si stále drží slušný podíl.

Doba čtení: 5 minut