Hlavní navigace

readme.txt: NOC EBONE okupují jeho zaměstnanci

10. 6. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

readme.txt má novou podobu ˙ společnost Mobil Media dodržela slovo a herní server BonusWeb spustil počínaje pondělkem placenou verzi ˙ Aliatel se dohodl s Českým Telecomem a spustila testovací provoz volby operátora ˙ Český Telecom rozšířil nabídku o tarify HOME ZERO a BUSINESS ZERO.

Pondělí – Společnost Mobil Media dodržela slovo a herní server BonusWeb spustil počínaje pondělkem placenou verzi. Míra vynaloženého usilí naznačuje, že tentokráte to již není hra jako v případě dobrovolných mikroplateb. Roční předplatné BonusWeb Profi pořídíte za 500 korun a BonusWeb Profi+ stojí o dalších 500 korun více (obsahuje plnou hru za poloviční cenu a pětiprocentní slevu v obchodě GameStore). Prémiový obsah slibuje exkluzivní informace, přístup k archivu a další privilegia.

Služba BonusWeb Profi je velmi promyšlená, její provoz však skýtá určitá úskalí. Je totiž otázkou, zda se v České republice najde dostatek lidí, kteří budou ochotni za onen „exkluzivní obsah“ zaplatit. V zahraničí se zatím touto cestou vydaly pouze servery přinášející strategické informace, které jsou určené mj. obchodníkům a profesionálům. BonusWeb žádné takové nenabízí a lidé snadno mohou počkat, až se zpráva objeví zdarma na stránkách konkurence.

Udělejte si názor sami:

Úterý – Společnost Aliatel se dohodla s Českým Telecomem a spustila testovací provoz volby operátora. Jedná se o časově (do 30.6.2002) a místně (od 3.6.2002 v UTO Jihlava a od 13.6.2002 v UTO Soběslav a Tábor) omezený pilot. Týká se nejen meziměstských, ale i místních hovorů a znamená, že zákazník Českého Telecomu si může vybrat, zda chce, aby jeho hovor realizoval Český Telecom nebo Aliatel. Ceny korespondují s tarifem Business Call Smart Aliatel.

Taková zpráva by sice mohla signalizovat světlo na konci tunelu pro firemní klientelu, pro obyčejného zákazníka však valný význam nemá. Žádný ze stávajících alternativních operátorů (Aliatel, Contactel, eTel a GTS Czech / KPNQwest Czechia) nemá totiž o rezidenční trhy zájem, resp. si pod pojmem „rezidenční trh“ představují nanejvýš střední a malé společnosti. Část velkých firem již Českému Telecomu přebrali již v minulosti, protože se jim vyplatilo zbudovat jim připojení do vlastní sítě.

Udělejte si názor sami:

Středa – Český Telecom rozšířil nabídku cenových programů o tarify HOME ZERO a BUSINESS ZERO. Jednou z výtek, které se sesypaly na hlavu Českého Telecomu po zavedení jeho cenových programů pro rok 2002, bylo to, že ve všech tarifech je zahrnut tzv. hovorový kredit, jenž motivuje zákazníky, aby po zpřístupnění volby operátora využívali služeb Českého Telecomu a nikoli alternativních operátorů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však program bez hovorového kreditu požadoval.

Nové tarify ovšem příliš radosti nepřinesou. HOME ZERO je sice obdobou HOME STANDARD bez hovorového kreditu, nicméně v něm obsažený hovorový kredit 90 korun byl Českým Telecomem oceněn takřka na pětinu a rozdíl mezi oběma řešeními tedy činí 20 korun. Český Telecom zde navíc zlevnil meziměstské a mezinárodní hovory, čímž ještě zvýšil laťku, kterou budou muset alternativní operátoři překonat. Razantně podražil přístup k Internetu. Situace BUSINESS ZERO je obdobná.

Udělejte si názor sami:

Pátek – Objevily se první zprávy o možnosti vypnutí tranzitní sítě EBONE, která se skládá z původní EBONE společnosti GTS a dřívějších Euroringů firmy KPNQwest, k němuž by mělo dojít během pondělí. Jedná se o největší pan-evropskou páteřní síť, která přenáší přibližně 50 procent evropského provozu a jejíž kolaps by mohl způsobit vážné (ne-li přímo existenční) potíže asi 100.000 evropských společností. Její budoucnost bude údajně záviset na platební morálce zákazníků.

V České republice je situace poněkud specifická. GTS Czech / KPNQwest Czechia již počátkem minulého týdne deklarovali, že se jich finanční potíže mateřské firmy netýkají a včera zveřejnili tiskovou zprávu, podle které zprovoznili záložní internetové připojení do zahraničí „přes partnerské operátory v čele s divizí British Telecomu společností BT Ignite“. Díky tomu mají pro případ výpadku EBONE k dispozici kapacitu 2× STM-4, tedy 1.244 Mbit/s.

Zdá se, že vyhlášením bankrotu KPNQwest N.V. drama zdaleka nekončí. Již minulý týden se v britském bulvárním listu Sun objevily spekulace, zda by vypnutím největší pan-Evropské sítě nemohlo dojít k zpomalení provozu Internetu a stejně argumentují i zaměstnanci ústředního NOC EBONE v Belgii, kteří odmítají opustit kanceláře a jsou rozhodnuti udržet za každou cenu v provozu alespoň její základní životní funkce (viz nocpeople.org/e­bone).

640

Content First 2022_tip temata

V České republice měla GTS Czech / KPNQwest Czechia šťastnou ruku, když nedávno sáhla po PR agentuře Donath-Burson-Marsteller. Tehdy ještě nevěděla, jak se jí budou její zkušenosti s krizovou komunikací (zastupuje mj. firmu ČTNS ve sporu s Vladimírem Železným) hodit. Přes všechno ujišťování, že finanční ani technická situace KPNQwest N.V. se České republiky netýká, zůstává otázkou, jak dlouho vydrží na konektivitu skrze BT Ignite peníze.

Udělejte si názor sami:

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]