Hlavní navigace

Digitální agendě chybí koordinátor, stěžuje si Svaz průmyslu a dopravy

8. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: SP ČR
Potřebujeme silného digitálního lídra. Zasedání tripartity přineslo naléhání Svazu průmyslu a dopravy na lepší kroky vlády v oblasti digitální agendy.

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR) během včerejšího zasedání tripartity znovu apeloval na vládu, aby vzala za své otázky kolem digitální agendy. „Jde o naprosto klíčovou věc pro budoucnost této země, a v řešení problému se proto musí razantně angažovat přímo premiér,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák. SPČR uvádí, že trvá „na jmenování hlavního koordinátora pro oblast digitální agendy.“

Koordinátorem by podle SPČR mohl být i vládní zmocněnec či státní tajemník. Na starost by měl sjednocení a koordinaci spolupráce mezi jednotlivými ministerstvy a dalšími orgány zodpovědnými za jednotlivé oblasti digitální agendy.

Že chybí silný „digitální lídr“, není nic nového. Nějakou dobu se zdálo, že do oblasti začne promlouvat vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), teď už ale příliš vidět není. Když jsem s ním před několika měsíci na téma digitální Česko dělal rozhovor, příliš myšlenek a receptů nenabízel. Bohuslav Sobotka (ČSSD) na včerejší tripartitě chyběl a reakci na výzvu Jaroslava Hanáka prozatím nezveřejnil.

Dlouhodobá tlačenka

Svaz průmyslu se každopádně na vládu snaží tlačit už delší dobu a jako jedna z mála poměrně vlivných organizací si dal oblast digitální ekonomiky mezi hlavní zájmy. Díky nátlaku SPČR, ICT Unie a SPIRu se digitální oblast podařilo protlačit do programových priorit vlády a také do koaliční smlouvy.

Koncem roku 2014 vláda také schválila Akční plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti, kde se digitální ekonomika dostala mezi priority. „Po dnešní diskusi je evidentní, že zejména ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu by se měla intenzivněji věnovat otázce koordinace postupu ze strany vlády, a rádi bychom do diskuse o budoucnosti informačních technologií také více zapojili zejména podnikatelskou sféru,“ uvedl tehdy premiér Sobotka.

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Autor: SP ČR

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Realita je ovšem jiná a všem zasvěceným známá. I když akční plán i programové prohlášení mluví o podpoře digitální agendy a budování rychlého internetu, ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se doposud nepodařilo vypracovat akceschopnou strategii a reálně je tak v ohrožení čerpání 14 miliard z eurofondů. Zásadní zpoždění má také transpozice evropské směrnice pro usnadnění výstavby rychlých sítí.

Dostatečně kupředu nepostupuje ani naplňování bodů ze strategie Digitální Česko 2.0, která je k dispozici už od roku 2013. Svaz průmyslu proto na tripartitě vládu vyzval, aby „připravila kompletní přehled kroků v oblasti digitální agendy za všechna ministerstva.“

ICTZ23

Na tripartitě se kromě výroků SPČR z digitální oblasti řešil pouze materiál dopracování zmiňovaného plánu pro usnadnění výstavby sítí. Ten ale zástupci trhu vůbec nepovažují za dobrý. Více o tom brzy v článku.

Ministerstvo průmyslu už se se zástupci trhu o internetu začalo více bavit. Na nedávném setkání na MPO, kde bylo přítomno několik organizací, se ale podle informací Lupy jednotlivé subjekty z trhu musely krotit, aby vzájemně nešly proti sobě.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.