Hlavní navigace

Současné vedení Prahy po IT auditu zrušilo zakázky za více než 100 milionů

3. 10. 2019

Sdílet

Praha Autor: Jan Sedlák, Internet Info

Současné vedení pražského magistrátu, které je ve funkci od loňského roku, v návaznosti na audit městských IT zakázek již stačilo zrušit projekty za 103 milionů korun.

Audit měl odhalit například tendry na nepotřebný software nebo duplicitní funkce. V jeho rámci vystoupilo celkem 11 problematických projektů, pět z nich město rovnou zrušilo, další se přezkoumávají.

„Když jsme na konci minulého roku přebírali agendu na magistrátu, byla tu celá řada nedokončených IT zakázek. Ty jsme se rozhodli přezkoumat, a když jsme zjistili, že jsou předražené nebo neužitečné, hledali jsme lepší řešení. Nejvíce se podařilo ušetřit zrušením zakázek na zbytečné nákupy software. Narazili jsme například na zakázku na nový software, u které audit zjistil, že jej příslušný odborný útvar nepožaduje,“ tvrdí primátor hlavního města Prahy, Zdeněk Hřib.

Mezi zakázky, které pokrývaly převážně funkce zajištěné již jinými systémy, patří například zakázka na Informační systém krizového managementu a zakázka na podporu vybraných modulů informačního systému. Město také tvrdí, že se mu podařilo ušetřit na Centrálním systému elektronického ověřování dokumentů dle nařízení eIDAS týkajícího se elektronických podpisů, v případě přepracovaného řešení, jehož cena by neměla přesáhnout 28 milionů korun, město hovoří o úspoře 20 milionů korun.

Seznam jednotlivých prověřených projektů přikládáme níže:

Zrušené projekty

 • Zajištění základní a rozšířené podpory pro technologie pro zabezpečení perimetru sítě MHMP: 9 400 000 Kč (audit uvádí, že totéž je již řešeno v rámci dodávky nových síťových komponent)
 • Informační systém krizového managementu (ISKM) a základní podpora po dobu 4 let: 47 600 000 Kč (zadání neodpovídalo požadavkům věcného garanta)
 • Podpora vybraných modulů informačního systému (ISKŘ) na dobu 18 měsíců a jejich rozvoj:   6 792 500 Kč (probíhá útlum a zakonzervování původních systémů krizového řízení)
 • Vývoj aplikací pro intranet MHMP, technická podpora, migrace: 19 800 000 Kč (má být řešeno na základě nového business zadání na intranet)
 • Centrální systém elektronického ověřování dokumentů dle nařízení EIDAS: 47 992 000 Kč (dílčí funkční celky svěřeny do gesce OICT, postupný náběh služeb vůči městským částem, zapojení vlastních zdrojů)

Pozastavené projekty

 • Vývoj aplikace podporující procesy BCM a její technická podpora: 5 900 000 Kč (nejprve má být vyřešena samotná koncepce a procesy BCM)
 • Migrace internetového portálu hl. m. Prahy: 19 266 000 Kč (mění se rozsah požadavků)
 • Zajištění služeb implementace bezpečné výměny dat: 17 713 000 Kč

Změněné projekty

 • Informační systém finanční podpory hlavního města Prahy (granty): 16 390 000 Kč (upraveno pro omezení vendor-lock-in)
 • Napojení jednotlivých částí IS GINIS Enterprice a na centrální systém IDM: 19 202 197 Kč (zakázka běží, ale město musí koordinovat postup s městskými částmi pomocí nově ustanovených orgánů celoměstské koncepce a zajistit jednotný přístup)
 • Pořízení licencí k softwarovým produktům Microsoft: 47 863 401 Kč (město místo toho nakoupilo licence M365)
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 10. 2019 0:26

  bez přezdívky

  no tak, Lupo, vy jste tací, co dělají interview s prvním a posledním.. tak tady se přímo nabízhí ho udělat s "Head of IT" (netuším, jak se konkrétně jmenuje daná funkce na magistrátu) a ptát se:

  a) jak je možné, že Město vypisuje tendry na nepotřebné úkoly / zakázky?
  b) jak je možné, že daný referent, co o konkrétní zakázce jedná - nemá ponětí o tom, že je "nepotřebná", duplicitní. . ?
  c) jak je možné, že takový referent v bodu B byl vůbec přijat, když není adekvátně schopen si dohledat či s někým konzultovat potřebnost dané zakázky?
  d) bude Město vyvozovat právní odpovědnost referentů, co odsouhlasilii okamžitě zrušená výběrová řízení?

  .. a tak by se dalo pokračovat..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).