Hlavní navigace

Hackujte stát, vyzvaly úřady. Jak dopadl první hackathon veřejné správy?

Co všechno se dá naprogramovat za 24 hodin? Třeba základ aplikace, za kterou si jinak velká firma ve státní zakázce řekne o několik milionů korun.
David Slížek
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Takovou sešlost asi prosklená kancelářská budova Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) moc často nezažívá. Desítky lidí v tričkách s hashtagem #hackujstat na zádech se rozesazují kolem stolů ve velké zasedací místnosti a chystají si notebooky. Žluté nebo zelené tričko mají přihlášení vývojáři, černé nese porota, organizátoři a garanti jednotlivých datových sad. 

V tričku se tu procházejí i prezident NKÚ Miloslav Kala, šéf Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák a další zástupci úřadů a ministerstev. Jsme v sídle jedné ze zásadních tuzemských institucí, která dohlíží na hospodaření státních úřadů, ale atmosféra je příjemně neformální. Je pátek 16. září a moderátor Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla zahajuje první hackathon veřejné správy v Česku.

Hledání ukradených aut, úřednický chatbot, databáze dotačních parazitů, aplikace hledající souvislosti mezi hazardem a exekucemi, vizualizace dat o pohybu obyvatelstva nebo mapa s údaji o kvalitě života v daném místě. To jsou příklady aplikací, které v sídle NKÚ za 24 hodin vznikly. Na hackathon se registrovala stovka zájemců, dorazilo jich asi šedesát a ve výsledku odprezentovali 15 projektů v různém stavu rozpracovanosti (nedá se samozřejmě čekat, že za pouhý den vznikne zcela odladěná věc).

Své datové sady pro hackathon poskytlo sedm statečných úřadů – kromě NKÚ a ČTÚ také Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), Český statistický úřad (ČSÚ), Český úřad zeměměřičský a katastrální (ČÚZK), ministerstvo financí a ministerstvo vnitra. Jde vesměs o údaje, které už jsou ve formátu otevřených dat volně dostupné na webu. Jen ministerstvo financí bohužel nedokázalo ani pro účely hackathonu bez omezení zpřístupnit důležitý registr ekonomických subjektů ARES – zásadní omezení počtu dotazů tak platilo i pro IP adresu NKÚ, ze které účastnicí do registru přistupovali.

Kdo vyhrál

Porota na závěr vyhlásila celkem pět nejlepších aplikací. Páté místo obsadil Úředníček – chatbot – pomocníček. Jde o návrh chatbota pro Facebook Messenger, který je napojený na data úřadů a umí uživatelům odpovídat na některé otázky. V demu uměl například z dat ČSÚ zobrazit vývoj ceny másla nebo navigovat k nejbližším úřadům v okolí. Porota ocenila hlavně to, že jde o pokus oslovit mladé uživatele, pro které je Messenger přirozenou komunikační platformou.


Autor: David Slížek, Internet Info

Úředníček – chatbot – pomocníček

Čtvrté místo získal Vizualizátor dat ČSÚ, který se snaží údaje ze statistických tabulek zobrazit v mapách zajímavým způsobem. V demu tak tým předvedl například mapu bytové výstavby mezi lety 1997 až 2016, která ukazuje vývoj v jednotlivých letech a umí mezi roky automaticky přecházet, nebo dynamickou mapu zobrazující přesuny zaměstnanců mezi okresy. Ke zpracování podkladů autoři použili Google Fusion Tables a pro vizualizaci dat technologii FlowField.

Vizualizátor dat ČSÚ

Ještě o stupeň lépe u poroty dopadla aplikace hledající souvislosti mezi smlouvami zveřejněnými v registru smluv a dalšími daty – třeba údaji o kontrolách NKÚ, které na úřadech proběhly. Jejím prostřednictvím se dají zobrazit například informace o tom, jak si jednotlivé úřady vedou a jak jsou na tom jejich příspěvkové organizace.

Stříbrnou příčku porota přisoudila aplikaci CRABapp, která pracuje s daty Centrálního registru administrativních budov (CRAB) shromažďujícího údaje o kancelářských budovách v majetku státu a jejich využití. „Cílem bylo zmapování státních budov a státních úředníků,“ vysvětlovali při prezentaci autoři. A pak ukázali například to, jaká je u úřadů průměrná plocha kanceláře na jednoho zaměstnance nebo jaký je v krajích poměr úředníků na počet ekonomicky aktivních obyvatel. A přidali odlehčené hypotézy o tom, jak by se projevilo propouštění úředníků na nezaměstnanosti nebo na zvýšení počtu OSVČ.

A podle jednoho z porotců, provozovatele Hlídače státu Michala Bláhy, si za podobnou aplikaci dokáže velká IT firma naúčtovat i miliony korun.

CRABapp

CRABapp

A vítězem prvního hackathonu veřejné správy se stala aplikace Hazard vs. exekuce. Aplikace se snaží najít korelace mezi protihazardními vyhláškami obcí a počtem exekucí. Umí tak na mapě zobrazit, jak moc je hazard v jednotlivých obcích regulován (zda jsou například zakázány jen živé hry, nebo je hazard z obce úplně vyloučen) a kolik je v obci exekucí.

„Rádi bychom aplikaci dotáhli do podoby, která by se dala opravdu publikovat,“ řekl Lupě Jakub Kožíšek, vedoucí čtyřčlenného týmu, který za aplikací stojí (spolu s ním aplikaci vytvořili Bára Drbohlavová, David Vávra a Jakub Klaučo). Data by se podle autorů dala svázat ještě s dalšími údaji a aplikace by tak ve své finální podobě mohla být zajímavým podkladem pro starosty obcí, kteří se rozhodují, jak s hazardem na svém území naložit.

„Nemáme třeba zatím údaje o počtech výjezdů policie k výtržnostem v okolí heren nebo k drogové kriminalitě. Předpokládám, že kdyby byl hazard v obci zakázaný, nemusela by policie tak často vyjíždět, ušetřila by a mohla by tyto peníze věnovat třeba na prevenci,“ doplňuje možné propojení s dalšími údaji Drbohlavová. Zdrojová data k aplikaci jsou k dispozici na GitHubu.

O spolupráci s autory aplikace projevil na místě zájem datový novinář Českého rozhlasu a člen poroty Jan Cibulka.

EBF20-tip-early-liftago-dodo-zoot-siko

Další nápady

Kromě oceněné pětky, která si za své úsilí odnesla router Turris Omnia od sdružení CZ.NIC a nabídku stáže na některých zúčastněných úřadech, byly na akci vidět i další pokusy, jak s otevřenými daty úřadů zacházet. K některým aspoň krátce:

  • aplikace Muerte nabízí vizualizaci regionů Česka podle příčin úmrtí (demo zde)
  • aplikace Kvalita místa zobrazuje údaje o kvalitě života v konkrétní ulici (demo zde)
  • Dotační parazit spojuje údaje z Hlídače smluv s daty z Centrální evidence dotací (CEDR) a nachází v nich nové souvislosti (zajímavé může být například zobrazení příjemců dotací podle toho, jak dlouho před získáním peněz dotyčná firma vznikla)
  • podobná aplikace se snaží rozebírat anomálie cen v nabídkách firem ve veřejných zakázkách a v demu ukázala příklad stavebních zakázek v Praze 10, o které se pravidelně ucházejí tři stejné firmy a jejich nabídkové ceny se překvapivě liší jen v desetinách procent
  • crowdhuntingová aplikace Chyť si zloděje auta umí automaticky rozpoznat SPZ vyfoceného auta a porovnat ji s policejní databází kradených vozů
  • a na závěr odlehčená aplikace Generátor obcí, která využívá strojové učení k tomu, aby se z existujících názvů a erbů českých obcí naučila automaticky generovat erby a názvy nové. To muselo dát práce, a přitom taková blbost, dala by se citovat hláška z Pelíšků. Jako vtip na závěr prezentací ale aplikace opravdu pobavila.

GALERIE – První hackathon veřejné správy: