Hlavní navigace

NAKIT se sloučil s Odštěpným závodem, povedou ho Přerovský a Ilczyszyn

1. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Ministerstvo vnitra přes značnou kritiku dokončilo svůj plán. Národní agentura pro komunikační a informační technologie bude moci dostávat zakázky bez tendrů.

Trvalo to sice o chvilku déle, ale nakonec se to povedlo. Ministerstvo vnitra od České pošty oddělilo Odštěpný závod ICT služby (ČP OZ) a sloučilo ho s dříve vytvořeným novým státním podnikem Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Rozhodnutí platí od začátku července.

NAKITu bude podle očekávání šéfovat dosavadní ředitel „odštěpáku“ Jan Přerovský. Roli výkonného ředitele pro komunikační technologie pak opět očekávaně dostal dřívější ICT poradce náměstka Jaroslava Strouhala Alan Ilczyszyn. Podnik sídlí ve 4D Center ve Vršovicích, kde doposud sídlil i ČP OZ.

NAKIT přebírá aktivity ČP OZ a s tím i zajímavé ICT zakázky, které mu zadávalo vnitro. Tím, že NAKIT ovládá stát, je možné mu přidělovat zakázky bez výběrového řízení na základě takzvané in-house výjimky. NAKIT tak mimo jiné získá nově připsanou zakázku za 84 milionů na půlroční chod důležitých systémů, jejich přidělení už kritizoval NKÚ.

„Naším úkolem je poskytovat ministerstvu vnitra odbornou pomoc v jeho klíčové činnosti, která je zároveň jeho zákonnou povinností, tj. zajišťovat provoz komunikační infrastruktury ministerstva a složek IZS, provozovat a budovat klíčové informační systémy a zajistit dlouhodobý a koncepční rozvoj ICT,“ uvádí Jan Přerovský a popisuje tak v podstatě stejnou roli, kterou měl i ČP OZ.

Novou rolí NAKITu bude to, co spadne pod Ilczyszyna, tedy mapování informační a komunikační infrastruktury neveřejných sítí.

ebf - tip do článku - debata

Vnitro v mnoha ohledech mělo s NAKITem vyšší ambice. V minulosti se mu nepodařilo získat část 14 miliard z eurodotací na rychlý internet a stejně tak se nestane ani koordinátorem výstavby sítí.

NAKIT začal fungovat ještě před spojením s ČP OZ, vnitro mu do začátku dalo 10 milionů korun. Kritiku a další podrobnosti jsem rozebíral před pár měsíci.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).