Hlavní navigace

Vnitro zadalo České poště bez soutěže IT zakázku za 84 milionů

29. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Provoz CMS ITS NGN nové generace vyjde do konce roku na více než 84 milionů. NKÚ přitom in-house zakázky mezi vnitrem a poštou označil za problematické.

Ministerstvo vnitra využívá možností zákona a bez výběrového řízení přikleplo Odštěpnému závodu ICT služby České pošty (ČP OZ) IT zakázku v hodnotě přesahující 84 milionů korun bez DPH. Jde o takzvanou in-house výjimku, kterou zadavatel, v tomto případě vnitro, může zadat subjektu, který vlastní a který dodává své služby zejména do veřejného sektoru.

In-house výjimka je pro vnitro a ČP OZ už delší dobu oblíbeným nástrojem pro financování IT projektů. Ovšem zdaleka ne bezproblémovým. Jak ukazuje poslední zpráva Národního kontrolního úřadu (NKÚ), vnitro v letech 2008 až 2014 zadalo „odštěpáku“ zakázky v hodnotě dosahující téměř 400 milionů korun neoprávněně.

NKÚ navíc kontroloval pouze čtyři projekty a je tak možné, že celková suma bude ještě vyšší. Vnitro o problému a chystané zprávě vědělo, a podle informací Lupy proto koncem loňského roku výrazně tlačilo na schválení založení nového státního podniku NAKIT. Ten se má s ČP OZ sloučit. V některých případech nemusel být na vině špatného plnění projektů ČP OZ jako spíše špatné vedení ze strany vnitra.

Zachování know-how

Mezi projekty, které NKÚ kritizoval, patří i Centrální místo služeb (CMS) a Integrované telekomunikační sítě ministerstva vnitra nové generace (ITS NGN), které byly dokončeny v loňském roce za pomoci evropských fondů a které slouží například pro komunikaci záchranných složek a tak dále.

Nová nadlimitní zakázka míří opět do těchto dvou akcí, konkrétně na zajištění provozu od letošního června do konce roku 2016. Cenu pomocí indikativní nabídky předkládal ČP OZ. Ten často funguje problematicky a jako příjemce státních peněz zadává reálnou práci dalším dodavatelům. Mnoho lidí s tímto státním podnikem spolupracuje na dohodu o práci a spol. a objevovaly se i problémy s financováním.

CIF - osobnosti

„Zvolené řešení zajistí úsporu nákladů díky využití jednotného týmu expertů současně zajišťujících provoz také další komunikační infrastruktury resortu vnitra, zachová homogenní technologické prostředí a současně povede k zachování důležitého know-how v rámci státního podniku podřízeného ministerstvu vnitra,“ píše vnitro ve zprávě pro vládu, kterou má Lupa k dispozici. Zajištěna prý má být i udržitelnost nutná pro udělení dotace.

Zadané zakázky schválila pracovní skupina pro transparentní veřejné zakázky ministerstva pro místní rozvoj a souhlas dal i odbor hlavního architekta e-governmentu na ministerstvu vnitra vedený Petrem Kuchařem. Připomínkové řízení neproběhlo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).