Hlavní navigace

Vláda schválila založení státního podniku pro IT. Získá velký vliv

Autor: Isifa
Jan Sedlák

Založení Národní agentury pro komunikační a informační technologie dnes kabinet schválil. Spojí se s Odštěpným závodem ICT služby.

Velká zákulisní „tlačenka“ ministerstva vnitra vyšla a vláda na dnešním zasedání posvětila vznik Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Státní podnik, u kterého vůbec není jasné, jak a co přesně bude dělat, tak může od ledna příštího roku začít fungovat.

O tom, co za ambicemi vytvořit NAKIT stojí, jsem psal minulý týden. Vnitro NAKIT spojí s Odštěpným závodem ICT služby České pošty a vytvoří subjekt, který bude moci bez výběrového řízení dostávat ICT zakázky od ministerstva vnitra, i když „odštěpák“ v podobné roli příliš neexceluje. NAKIT by zároveň měl vybudovat registr pasivní infrastruktury datových sítí.

Podle informací Lupy se někteří ministři na dnešním hlasování o vytvoření nového státního podniku zdrželi hlasování. Zjišťujeme, kteří přesně to byli.

Vláda původně měla návrh projednat už minulý týden. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) včera na Twitteru uvedl, že „kvůli nám byl bod minulý týden přerušen“. Ministerstvo vnitra ale akci jménem NAKIT už několik měsíců aktivně tlačí a podle některých informací ji měl Milan Chovanec prosazovat jako zásadní bod.

Marcom

Argumentaci, kterou vnitro nadále používá a kterou nyní přebírají média, je to, že se ušetří velká část nákladů při zmapování stávajícího stavu (proč už to není zmapováno dávno?) neveřejných sítí a následné koordinaci do budoucna. Vnitro se také odvolává na existenci podobných agentur v jiných zemích.

Nyní se pravděpodobně ještě rozehraje hra o to, kdo se stane novým šéfem NAKITu. Jak už jsme informovali, ve hře jsou současný ředitel Odštěpného závodu Jan Přerovský a poradce vnitra pro IT Alan Ilczyszyn.

Našli jste v článku chybu?
21. 12. 2015 23:05
Jenyk (neregistrovaný)

INDOŠ na třetí. To bude tunel že Blanka proti tomu bude dětská zábava.

22. 12. 2015 21:31
nosmo (neregistrovaný)

vůbec nechápu, kde se bere váš názor, že do každé vesnice musí být optika dovedena..

kdo žije na vesnici, tak přeci musí počítat s tím, že se mu může stát, že nebude mít všechny výhody města dostupné.. to, že to třeba ekonomicky nedává smysl pro operátory (zakopávat pro pět lidí dvacet kilometrů optiky, přeháním) přece neznamená, že by tenhle ekonomický nesmysl měl udělat stát za peníze všech daňových poplatníků!!!!

stejně jako nemá smysl do každé vesnice vést dálnici nebo stavět tam hypermark…