Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil IT zakázky Ministerstva zemědělství v letech 2005 – 2011 a objevil velmi závažné chyby v zakázkách za miliardu korun. Týkají se projektů označených „integrace sítě MZe“, píše NKÚ v tiskové zprávě.
Kontroloři odhalili klasické triky, jak úředníci při zadávání stamilionových IT zakázek obcházejí zákon: zakázky se zadávají bez tendru, jen formou dodatku k nějaké už existující smlouvě. Když už se výběrové řízení vypíše, obsahuje podmínky jasně zvýhodňující současné dodavatele IT služeb. A samozřejmě se zakázky nesmyslně rozdělují tak, aby mohly projít zjednodušeným podlimitním řízením.
Například už úvodní půlmiliardovou zakázku na „integraci sítě MZe“ úřad v roce 2005 zadal, aniž by měl nějaký koncepční nebo jiný materiál, ve kterém by se řešilo, čeho chce vlastně prostřednictvím projektu dosáhnout.
„Zjednodušeně řečeno, ministerstvo udělalo nákup za půl miliardy korun, aniž by přesně vědělo, co, za kolik a proč chce získat. A k tomu nakupovalo od jednoho předem vybraného dodavatele bez otevřené soutěže. Přitom mělo k dispozici hned dva posudky advokátních kanceláří, podle kterých zadání zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění nebylo oprávněné,“ popisuje praxi na Ministerstvu zemědělství kontrolor NKÚ Jan Vedral.
V dalším případě ministerstvo rozdělilo zakázku na poradenské služby na dvě podlimitní soutěže. „Jejich výsledkem bylo, že za celkem 4,5 milionu korun získalo dva materiály – Koncepce ICT a Strategie ICT – o délce 20 stran, které jsou navíc ze tří čtvrtin totožné,“ píše se ve zprávě NKÚ.
Dobrá zpráva nakonec: NKÚ se letos chce zaměřit právě na kontrolu IT zakázek, a to zejména těch, které byly zadány v neveřejných tendrech. Podle analýzy NKÚ tímto způsobem česká ministerstva od roku 2009 do první čtvrtiny roku 2012 zadala zakázky za 21,3 miliardy (to je 38 % ze všech zakázek) a víc než polovina z nich (za 13,6 miliard) se týkala IT.