Hlavní navigace

Antimonopolní úřad stížnost Huawei nevyřešil, ministerstvo zakázku zrušilo

6. 9. 2019

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nakonec nijak nerozhodl v případě stížnosti, kterou v květnu podala čínská společnost Huawei. Té se nelíbilo to, že ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, na jehož základě zakazuje technologie Huawei ve svých systémech používat. Zároveň také bylo Huawei vyloučeno z tendru na Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice.

ÚOHS ve věci nerozhodl z toho důvodu, že ministerstvo tuto zakázku z března letošního roku zrušilo. Antimonopolní úřad se tak diskriminační stížnosti ani nemusel více zabývat.

Číňané námitky k ÚOHS podávali kvůli tomu, že „podle názoru společnosti Huawei zadavatel porušil všechny zákonné zásady zadávacího řízení, tedy zásadu transparentnosti, zásadu přiměřenosti, zásadu rovného zacházení a zákazu diskriminace, a vytvořil tak bezdůvodnou překážku hospodářské soutěže.“

„Ministerstvo zdravotnictví stanovilo podle našeho názoru neopodstatněnou a diskriminační zadávací podmínku, která vedla k vyloučení možnosti nabídnout technické a programové prostředky Huawei. Jakékoliv omezení plnění v souvislosti s kybernetickou bezpečností, které v zadávacích podmínkách zmiňoval zadavatel, musí být prokazatelné a řádně odůvodněné, což ve výše uvedeném případě nebylo. Jak ukazuje dosavadní zkušenost s veřejnými zakázkami, ve kterých zadavatelé uplatnili diskriminační zadávací podmínky, proti kterým se společnost Huawei ohrazuje u ÚOHS, aplikace takových podmínek ze strany zadavatelů vede k rušení tendrů, a tedy ke zpoždění v budování digitální infrastruktury v České republice,“ navazuje Huawei.

Podobně už dříve výběrové řízení zrušilo ministerstvo financí. V jiných případech se ale Huawei nadále daří zakázky vyhrávat. Nedávno šlo například o optickou síť ministerstva financí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).