Hlavní navigace

Apple umožní vývojářům provádět platby za aplikace i jinak než přes App Store

27. 8. 2021

Sdílet

Apple Autor: Jan Sedlák

Společnost Apple ustoupila tlaku vývojářů a umožní jim ohledně plateb za aplikace kontaktovat zákazníky přímo, nikoliv jen přes App Store. Takovýto postup Apple doposud zakazoval. Firma změnu strategie oznámila v tiskové zprávě.

Dle dohody mohou vývojáři sdílet ze zákazníky informace o možnostech plateb mimo App Store a tím pádem nabízet větší množství typů předplatného, nákupů v aplikacích a vytvořit nové kanály pro získávání příjmů od zákazníků. 

„App Store byl od začátku ekonomický zázrak. Je to nejbezpečnější a nejdůvěryhodnější pro uživatele, kteří chtějí získat aplikace, a neuvěřitelná podnikatelská příležitost pro vývojáře, aby mohli inovovat, prospívat a růst,“ uvedl v tiskové zprávě nositel titulu Apple Fellow Phil Shiller, který dohlíží na App Store.

ČTK upozorňuje, že Apple byl dlouhodobě ve sporu s vývojáři kvůli výši poplatků. Firma si strhávala až 30 % hrubých tržeb, loni ale poplatek tvůrcům, který nezískají z prodeje více než jeden milion dolarů, snížila na polovinu. Technologický gigant také čelil hromadné žalobě, kdy vývojáři tvrdili, že Apple zmonopolizoval distribuci aplikací v operačním systému iOS a nákupy přes aplikaci.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 8. 2021 16:37

  bez přezdívky

  Zatím jde jenom o minimální ústupky na základě soudní dohody po žalobě americkými vývojáři.

  Vývojáři díky tomu mohou využít osobní informace získané v aplikaci na to, aby dali vědět uživatelům o alternativních možnostech platby bez 30% Apple přirážky.

  V aplikaci samotné bude stále k dispozici pouze jedna jediná možnost platby.

  Podstatné je také to, že Apple nemůže některé aplikace zvýhodňovat v hledání na základě jiných než objektivních kritérií (hodnocení, počet stáhnutí apod.).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).