Hlavní navigace

Armáda spouští Národní centrum kybernetických operací a strategii kyberobrany

Sdílet

Jan Sedlák

Vláda v roce 2015 svěřila oblast kybernetické obrany (nikoliv bezpečnost, tu řeší Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) Vojenskému zpravodajství, které pro tyto účely buduje kapacity. Kybernetické pracoviště nyní dostalo nový název Národní centrum kybernetických operací (NCKO), které zároveň představilo Strategii kybernetické obrany pro roky 2018 až 2022.

„Strategie kybernetické obrany ČR reaguje na klíčové výzvy v této oblasti, kterými jsou především nové trendy prosazování vlivu, vzrůstající riziko ze strany nestátních aktérů, kyberterorismus, rostoucí počet zařízení internetu věcí, nízká míra digitální gramotnosti, nedostatečné povědomí uživatelů o zásadách bezpečnosti v kybernetickém prostoru a vzrůstající závislost obranných složek státu na informačních a komunikačních technologiích,“ zní základní souhrn strategie. Ta je k dispozici zde (PDF).

Mezi základní strategické směřování patří nastavení právního rámce, vybudování a rozvoj infrastruktury NCKO, vybudování schopností obrany v kyberprostoru, nastavení spolupráce a vzdělávání a podílení se na kyberbezpečnosti na ministerstvu obrany. Vedle strategie stojí ještě veřejnosti nepřístupný akční plán, který obsahuje konkrétní popis opatření nebo termíny plnění.

Vojenské zpravodajství bylo v roce 2015 vládou pověřeno pro vybudování centra, které bude zvládat operace pro podporu Česka, armády, NATO i Evropské unie. Současně s tím se řešily i možnosti „internetových odposlechů“.

Vedle nového jména NCKO se také začátkem rozjede Velitelství kybernetických sil a informačních operací. „Kybernetické síly budou tedy sloužit potřebám armády a souviset striktně s její činností, kdežto Národní centrum kybernetických operací je institucí určenou ke komplexnímu zajišťování kybernetické obrany České republiky,“ uvádí ministerstvo obrany.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?