Hlavní navigace

„Asijský Netflix“ iflix chce v Praze rozjet světovou vývojovou centrálu

4. 11. 2016

Sdílet

Malajská společnost iflix se sídlem v Kuala Lumpur chce v Praze podle informací Lupy rozjet své hlavní vývojové centrum. Firma, která je často označovaná také jako jihoasijský Netflix, už ve vinohradském coworkingovém centru K10 zaměstnává 15 lidí s tím, že do roka by své řady v Česku chtěla rozšířit až na sto vývojářů. Pražský tým je mezinárodní a pomáhají ho řídit David Engelmaier a Jiří Musil.

Iflix prozatím ve dvou investičních kolech nasbíral 75 milionů dolarů. Vedle malajsijské investiční skupiny Catcha Group a singapurského fondu Jungle Ventures se připojil také Emtek Group a především britský televizní gigant Sky a americký filmový obr MGM.

Iflix v podstatě nabízí to samé, jako Netflix. Asijské alternativě se ovšem navíc daří získávat práva na různé populární seriály, které Netflix nemá a které si drží jednotliví producenti odděleně. Iflix se soustředí na rozvojové trhy, kde je stále velká míra pirátství a hodně oblíbené jsou zde i pirátská DVD. Měsíční předplatné proto nabízí za tři dolary (může se lišit dle zemí a kurzů měn).

Dobrá a levná Praha

Společnost má aktuálně největší záběr a úspěch v jižní a východní Asii, jde o nejrychleji rostoucí službu v oblasti. Expanzní aktivity se zaměřují na rychlý růst v Africe, jižní Americe a dalších rozvojových zemích. Iflix minimálně prozatím nemá zájem jít na vyspělejší trhy a soupeřit zde se zavedeným Netflixem.

iflix
Autor: iflix

iflix

V tomto ohledu tak není zajímavé ani Česko, v něm má být pouze vývoj. Praha se iflixu zamlouvá ze dvou hlavních důvodů: stále ještě dostatečnému množství dobrých vývojářů a jejich ucházejícím cenám. Ani ty už ale nemusí být nejnižší – podle informací Lupy jsou „full stack“ vývojáři v Praze ze strany iflixu obeznámeni s cenovou hladinou kolem 160 tisíc měsíčně. Ale částky se samozřejmě mohou lišit dle schopností lidí.

Kromě tradičních vývojářů iflix do Prahy hledá například i produktového manažera či UX designéra. Společnost se hodně soustředí na doručování obsahu skrze mobilní aplikace, k back-endu pak využívá cloud Amazon Web Services. „Jihoasijský Netflix“ také uzavírá partnerství v různých zemích, v Číně tak například bude součástí set-top-boxů, partnerství se uzavřelo také s operátorem v Indonésii.

Iflix hledá lidi v mnoha dalších zemích a městech. Složení většinou odpovídá trhům, na které se firma soustředí. Rozšiřují se tak pobočky v Maroku, Kapském městě, Káhiře, Bangkoku, Dubaji, Srí Lance, Ghaně, Vietnamu, Pákistánu či Keni.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).