Počátkem letošního roku se rozjela globální soutěž General AI Challenge, za kterou stojí česko-slovenská společnost GoodAI. Ta se snaží vytvořit univerzální umělou inteligenci (náš rozhovor) a soutěž má být doplněním těchto snah. Zakladatel GoodAI Marek Rosa do firmy vložil svých deset milionů dolarů a na soutěž je vyčleněno pět milionů dolarů. Celé to má podpořit komunitu a šířit osvětu.
General AI Challenge nyní hlásí výsledky prvního kola. Do původní výzvy se přihlásilo 522 lidí z 59 zemí. Projektů ve finále dorazilo třináct. Porota, ve které zasedli například lidé z Nvidie, zahraničních univerzit, výzkumník umělé inteligence ve Facebooku Tomáš Mikolov nebo Pavel Kordík z ČVUT, nakonec vybrala čtyři vítěze.
Jedním z nich je Dan Barry – bývalý astronaut z NASA, který třikrát letěl do vesmíru, dvakrát na mezinárodní vesmírnou stanici. Barry po konci v NASA založil vlastní společnost Denbar Robotics, která se snaží vytvářet robotické asistenty pro lidi s postižením.
Uspěl také Andrés del Campo Novales, který pracuje jako softwarový inženýr v Microsoftu a umělé inteligenci se věnuje ve volném čase. Třetím oceněným je Andreas Ipp z vídeňské univerzity, kde se věnuje kvantové fyzice. Čtvrtým hráčem je pak Susumu Katayama, profesor z University of Miyazaki v Japonsku, který se zaměřuje na funkcionální programování.
AI konference v Praze a další kola
Účastníci prvního kola General AI Challenge měli vytvořit agenta, který dokáže komunikovat s CommAI, což je projekt původně vytvořený ve Facebooku. Agent má být schopný se graduálně učit. GoodAI zveřejnila výsledky v přehledném dokumentu.
Některé výsledky každopádně ještě k dispozici nejsou. Soutěž bude pokračovat druhým kolem. AI Race Avoidance odstartuje ještě koncem letošního roku. V roce 2018 se má nadále pokračovat. General AI Challenge se chce více věnovat také „soft“ stránce umělé inteligence, nikoliv „pouze“ technické. „Očekáváme, že se tak přihlásí více lidé kolem teorie her, filozofie a podobně,“ popisuje Marek Rosa.
GoodAI chce rovněž mezi 22. až 24. srpnem příštího roku v Praze uspořádat konferenci kolem umělé inteligence. Sezvat chce osobnosti z celého světa, které mají co říci k „human level AI“.
Rosa zároveň vytvořil novou společnost GoodAI Applied, která sídlí na Slovensku. Ta zatím nevyužívá poznatky zkoumání v mateřské GoodAI, snaží se ale zákazníkům nasazovat prvky AI do reálného provozu. Podle Rosy už jsou v chodu první takové projekty.