Hlavní navigace

Atlascen.cz s reálnými cenami bytů skončil, o jeho nové podobě startup jedná s ČÚZK

Sdílet

David Slížek 5. 3. 2020

Aplikace Atlascen.cz, která na mapě ukazovala reálné prodejní ceny bytů či domů, už na webu není dostupná. Záhy po spuštění služby se ukázalo, že realitní startup Reas (Nexter Company) nemá ke zveřejňování dat souhlas Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK), od kterého firma data koupila původně pro vlastní potřebu.

Úřad proto podle svého vyjádření pro server iRozhlas.cz označil zveřejnění údajů za nezákonné a ohlásil podání podnětu k přestupkovému řízení. Reas v reakci nejprve omezil rozsah zobrazovaných informací a teď službu zcela zastavil.

Podle informací na webu startup chystá novou verzi služby, o jejíž podobě momentálně s ČÚZK vyjednává. „Máme za sebou první schůzku s katastrem, kterou jsme sami iniciovali. Domlouváme se na nové verzi Atlasu cen. Příští týden se zástupci katastru budeme mluvit o konkrétních detailech, aby nová verze byla přínosná pro všechny,“ řekl Lupě zástupce firmy Michal Makoš.


První jednání se zástupci firmy potvrdil Lupě i předseda ČÚZK Karel Večeře. Proběhlo podle něj poté, co úřad vyzval firmu k ukončení šíření údajů z katastru nemovitostí (KN). „Na jejich žádost proběhlo jednání s pracovníky centrální databáze KN, kteří mají tyto věci na ČÚZK na starost. Byl jsem informován, že zástupci firmy Nexter uznali, že jejich postup nebyl správný a v reakci na to ukončili provoz aplikace,“ potvrdil Lupě Večeře.

Cenové údaje získané z katastru nemovitostí podle něj přímo zveřejňovat nelze. „Jejich poskytnutí je omezeno podmínkou prokázání totožnosti a využití pouze k účelům stanoveným katastrálním zákonem. Zákon však nijak neomezuje jejich individuální využití konkrétním uživatelem, který je může získat buď Dálkovým přístupem do KN nebo na přepážce katastrálního úřadu,“ vysvětluje Večeře.

Pro analýzy, cenové mapy či oceňování nemovistostí mohou být data z katastru podle něj pouze podkladem. „Není vyloučena ani tvorba aplikací zaměřených na zlepšení orientace uživatelů v cenách nemovitostí, ale údaje o cenách konkrétních transakcí získané z katastru v nich nemohou být přímo zveřejňovány, mohou být toliko podkladem pro zpracování určitých cenových ukazatelů,“ říká Večeře.

„Ceny některých transakcí mohou být také ovlivněny různými okolnostmi, takže odpovědní zpracovatelé například některé transakce z dalšího zpracování vylučují. V tomto smyslu byli informováni i zástupci společnosti Nexter,“ dodává.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.