Hlavní navigace

Aukce 5G kmitočtů bude až v roce 2020. ČTÚ vyhlásil předpokládané termíny

17. 10. 2019

Sdílet

Mobilní síť - 5G - BTS - anténa Autor: Depositphotos

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil předpokládaný harmonogram provedení aukce rádiových kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,4 až 3,6 GHz, na kterých pak operátoři postaví mobilní 5G sítě. ČTÚ původně operoval s tím, že aukci vyhlásí letos na podzim, předpokládané termíny se ale nakonec posouvají.

Vyhlášení výběrového řízení se podle aktuálních informací posouvá na začátek ledna 2020. Přihlášky bude možné podávat do poloviny února a samotná aukce pak odstartuje v dubnu příštího roku. Rozhodnutí o tom, kdo licence na frekvence získá, by mělo padnout v červenci. Pásmo 700 MHz se přitom uvolní příští rok v červnu, kdy bude ukončeno vysílání DVB-T.

Úřad zároveň upozorňuje, že jde pouze o orientační harmonogram, který se může měnit v závislosti na dalším procesu přípravy podmínek aukce.

Nemusí to být poslední odklad. Podle týdeníku Respekt o možném odložení aukce až o několik měsíců přemýšlí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle něj má být důvodem řízení Evropské komise o stížnosti Vodafonu na sdílení sítí mezi jeho konkurenty. Podle ministra je nutné nedávné stanovisko Komise důkladně zanalyzovat, protože by se kvůli němu mohly měnit podmínky aukce a budoucích licencí pro operátory.

Téma 5G na Lupě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).