Hlavní navigace

Milan Zíka (Vodafone): 5G sítě nebudou revolucí, ale spíš evolucí

18. 6. 2019
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Dnešní 4G sítě velmi dobře uspokojují poptávku zákazníků a 5G budou dalším vylepšením či nadstavbou, říká viceprezident Vodafonu pro technologie.

Vodafone se stejně jako zbývající čeští mobilní operátoři (a možná i nějaký čtvrtý) připravuje na aukci kmitočtů pro 5G sítě. Viceprezident Vodafonu pro technologie Milan Zíka v rozhovoru pro Lupu popisuje, zda 5G má být skutečně takovou revolucí, jak se často prezentuje (spoiler: ani ne), či k čemu bude využitelná.

Budou 5G sítě skutečně takovou revolucí, jak se o tom mluví na konferencích, analytických zprávách a v prohlášeních politiků?

K současným 4G a „4G+“ sítím bych to spíše viděl jako evoluční krok. Revolucí bych to úplně nenazýval. Běžný uživatel určitě zaznamená zvýšení rychlosti, celkově nižší odezvu systému, ale větší příslib zřejmě bude na straně profesních a firemních aplikací. 5G nám jako operátorům poprvé definuje standard, který by nám měl pomoci dodávat určitý typ SLA (Service-Level Agreement), díky čemuž bychom měli mít možnost i v rádiové síti podporovat poměrně kritické aplikace. Tam by se to možná revolucí dalo nazvat. Pokud bych přišel k vizi třech až pěti let, 5G síť by měla mít možnost zastřešit autonomní řízení vozidel či vzájemné si předávání informací. A to na základě jasně definovaného SLA.

Existuje tedy něco jako „5G závod“, o kterém se také neustále mluví?

Pravděpodobně existuje určité napětí v tom, kdo dokáže ukázat dobře fungující 5G síť, což je asi celkem přirozené. Na druhou stranu si nemyslím, že by někde byl očekávána obrovská revoluce spojená s 5G. Možná je to dáno i tím, že dnešní 4G sítě velmi dobře uspokojují poptávku zákazníků a neslýchám, že by si v poslední době někdo stěžoval, že by mu u nějaké aplikace dobře nefungovala síť a že síť nemá kapacitu. 3G sítě nebyly schopné uspokojovat poptávku. To bylo dobře vidět třeba ve Spojených státech, kde si člověk potřeboval stáhnout obyčejný e-mail a 3G síť toho nebyla schopná. 4G pak z uživatelského pohledu v tomto kontextu určitá revoluce byla. V tomto „luxusu“ bychom chtěli uživatele dále nechat a 5G bude takovým dalším vylepšením či nadstavbou.

Věříte, že tradičně prezentované věci, jako je právě autonomní řízení nebo operace na dálku, skutečně mohou být reálné? Plánujete na něco takového business case?

My s našimi business cases tak úplně nepočítáme a spíše chceme být platformou, která je umožní a uvidíme, jestli si nás ten ekosystém najde. Jsem optimista a věřím, že 5G sítě jsou k tomuto připraveny a že vizi a představy naplní.

Milan Zíka, Vodafone
Autor: Vodafone

Milan Zíka, Vodafone

Jak přesně v případě mobilní sítě definujete zmiňovaná SLA?

Zůstal bych u příkladu autonomních vozů. Kdybychom se dostali do fáze, že značné množství aut bude autonomních, nemyslím si, že bychom je byli schopní všechny řídit. Inteligence bude „sedět“ v daném voze a pomocí senzorů se bude orientovat a rozpoznávat, co se děje kolem. Kde ale SLA bude prakticky použitelné, je komunikace o nehodě, ke které dochází o několik stovek metrů před vámi. Odezva systému bude natolik dobrá, že na rušné několikaproudové dálnici dokáže systém zaručit to, že se všechna auta v okolí dozví, že je třeba patřičně upravit rychlost a že se po cestě něco bude dít, případně že je třeba začít zpomalovat a zastavovat provoz. To je to, čeho by 5G platforma po plné implementaci měla být schopná.

U operací na dálku neřešíme obrovskou masovost a je to velmi specifický a úzce vymezený obor. Síť by toho měla být schopná také a je to krásná ukázka toho, jak by to v ideálním prostředí mělo fungovat. Nedokáži si zatím přesně představit praktickou situaci, že by se operátor z České republiky zavázal, že je schopný SLA naplňovat až třeba po rovníkovou Afriku, kde by k dané operaci mělo docházet. Tam je asi dobré si nechat otevřená vrátka a zjistit, jak celý ekosystém bude fungovat. Pokud se 5G sítě budou nasazovat všude a budou mít podobné standardy a design, tak něco takového teoreticky možné je.

Každopádně tedy jako operátor vidíte hlavní příležitost pro 5G v průmyslu a podobně?

Jak už jsem naznačil, v průmyslových aplikacích a business zákazníků asi dojde k malé revoluci. Třeba i autonomní řízení robotů na lince ve výrobě už na 5G standard přechází. Wi-Fi má svoje omezení a limity, hlavně kapacitní, takže předpokládám, že 5G síť bude schopná i v omezených areálech a výrobních halách řídit roboty, a to bez složitých kabeláží, které jsou dnes v továrnách standardem. Bude to znamenat možnost flexibilně měnit výrobu a přeprogramovávat a měnit parametry, sbírat data a podobně.

Zde se tedy bavíme zejména o milimetrových vlnách a vysílačích v rámci daných objektů?

Ano. 5G standard je pěkný v tom, že počítá s obrovským množstvím pásem, ke kterým by se postupem času měl dostat. Už i relativně vysoké frekvence typu 3,5 či 3,7 GHz jsou vhodné pro nasazení v halách, signál se nedostává ven a jsme schopní pracovat nejenom s SLA pro danou aplikaci, ale také s přesným designem. Lze navrhnout pokrytí haly a zajistit, aby se jednotlivé buňky nerušily.

Budete vy jako operátor jednat přímo s továrnami a podobně a pokrývat jim jejich objekty?

Může k tomu dojít. Už dnes standardní telekomunikační službou pokrýváme některé areály a klíčové zákazníky, ale je to primárně určené pro komunikaci či datový přenos. 5G nasazení bude určité novum a pravděpodobně k němu dojde standardní cestou rozšířením již existujících kontraktů.

Když vynecháme průmysl, bude hlavní obchodní příležitostí pro 5G bezdrátový fixní internet? Jako už to dnes vidíme na 3,7 GHz.

Bude to jeden z prvních komerčních případů, který umožní, aby celý standard vzniknul a aby se ekonomicky etabloval. Sítě budou poměrně vysokokapacitní a dostáváme se k možnosti konkurovat fixním sítím, případně je nahrazovat či doplňovat. A v lokalitách, kde stále nemáme odpovídající infrastrukturu, se rychle dostat k zákazníkovi. To bude první reálný příklad použití 5G. Postupem času s tím, jak se budou objevovat chytré telefony s podporou 5G, se 5G stane i standardní součástí nabídky.

Milan Zíka, Vodafone
Autor: Vodafone

Milan Zíka, Vodafone

Existuje dnes nějaká služba či aplikace pro běžné uživatele, která 5G síť potřebuje, případně ji dokáže využít?

Dnes taková aplikace zatím ještě není. Ve výhledu dvou tří let bychom se mohli bavit o nárůstu obliby videa s vysokým rozlišením. Spotřeba pásma bude čím dál větší a bude třeba nasadit technologii, která to zvládne zákazníkovi dodat. Druhou věcí je pak nízká odezva a s tím související mobilní hraní her a podobně.

V Číně operátoři experimentují s tím, že budou zákazníkům dodávat přes rychlé sítě obsah ve virtuální realitě. Přemýšlíte nad něčím takovým také?

Je dost možné, že budeme svědky velkého rozvoje VR. Minimálně v gamingu se prosadí a možná už i prosazuje. Ale také je možné, že se více prosadí opět ve firemním nasazení, kde bude možné třeba při školení dosáhnout vysokého stupně realističnosti. Stejně tak se nabízí rozšířená realita. To jsou věci, kde by 5G mohlo pomoci.

Což jsme se opět vrátili k průmyslu…

Ano. U soukromého uživatele nevidím úplně prominentní věci, které by mělo smysl zde zmiňovat.

Je možné, že ony killer apps vzniknou až v případě, kdy budou 5G sítě plně v chodu, a že přijde něco jako „iPhone efekt“?

Věřím v dravost startupového prostředí. Nové firmy si uvědomují, co jsou schopny moderní technologie nabídnout, a přichází s novými myšlenkami, které jsou schopny technologicky rozvinout. Startupové prostředí bude schopné vyvíjet aplikace nejenom pro průmysl, ale možná nás překvapí něčím i v rezidentním segmentu.

Jak budete běžným zákazníkům 5G síť nabízet? Budete něco takového aktivně „tlačit“ a prezentovat, nebo to spíše pojmete jako zrobustnění vaší sítě a v podstatě se nic moc nezmění?

U koncového uživatele předpokládám, že by to měla být evoluční cesta, a vzhledem k tomu, co už jsem popsal, je ta technologie asi také tak vnímána. My rozhodně nebudeme schopní hned ode dne jedna říci, že máme pokrytou celou Českou republiku. A zároveň se bude vyvíjet ekosystém mobilních telefonů s podporou 5G.

V první fázi hodláte 5G zprovozňovat na stávajících základnových stanicích?

Celé 4G máme postavené na SingleRAN, což znamená, že máme univerzální platformu pro hardware a na té je možné do budoucna softwarově spouštět různé další modifikace, které přichází s novými generacemi. Samozřejmě to fyzicky naráží na věci typu, že nové pásmo musíme obohatit o rádiovou část, ale zbytek zůstává. Rozšiřujeme stávající konfiguraci o to, aby uměla 5G frekvence a 5G modulaci.

Počítáte se zahušťováním sítě vysílačů, i kvůli vyšším frekvencím a podobně?

Je to tak. Předpokládám, že pokud budou potřeba nové vysílače, budou ve vyšších pásmech pokrývat takzvané hotspoty. Půjde o místa, kde bude extrémní vytížení a vysoký počet uživatelů. Takový hotspot, který by snesl srovnání se světem, v Česku v podstatě ani nemáme. Takže nemáme ani rozdělanou ani mikrostrukturu buněk, které by se dostávaly na úroveň ulic. Stačí nám na to macro „sajty“. Ale uvidíme, vše se postupně rozvíjí. Nároky na spotřebu dat trvale rostou a růst budou. Takže jednou nejspíše tato řešení budeme muset dříve nebo později nasadit. Ale ani Ostrava, Brno a Praha i v nejrušnějších hodinách nám takové požadavky nekladou. Jedno z největších zatížení, které vidíme, je třeba mistrovství světa v hokeji, když se prokousáváme do dalších a dalších kol.

Máte už nějaké projekce, kolik vysílačů budete muset přidat?

Zatím ne. Půjdeme cestou sledování provozu a jsme schopní velmi rychle reagovat. Budeme se snažit, abychom byli schopní celý řetězec od základnové stanice až po náš core transparentně přenést. To bude asi to, co přinese 5G. Pokud se někde objeví „hladová“ aplikace, která začne data konzumovat, určitě budeme mít nějakou práci s dimenzováním sítě. Nicméně neočekávám, že bychom v první fázi měli stavět základnové stanice čistě pro 5G, to se asi nestane.

Nějaké zvýšené kapitálové náklady v pořizování zařízení tedy nejsou očekávané?

core pokračuje každoroční trend zdvojnásobování, takže děláme virtualizaci všech našich platforem. Ta by nám měla přinést určitou škálovatelnost, a to zejména s tím, že je to v podstatě funkce hardwaru. Takže jsme schopní přidávat další a další servery, které by měly přenášet zatížení. Pokud se tedy bavíme o kapitálové náročnosti, tak se bavíme o velké investici, která je spojená s očekáváním regulátora, potažmo vlády, na nákup nových frekvencí. A pak také abychom byli schopní pokrýt nárůst provozu, tedy rozšiřování hardwaru. Nečeká nás revoluce v tom smyslu, že bychom odněkud odpojili technologii s nálepkou 4G a dali tam novou s nálepkou 5G. V tomto už jsme trochu dále a generický hardware budeme mít a budeme rozšiřovat potřebný výpočetní výkon a rozhraní, která to řídí.

Milan Zíka, Vodafone
Autor: Vodafone

Milan Zíka, Vodafone

A co posilování backhaulu? Někde máte optiku, někde rychlejší či pomalejší rádiové spoje. Je to věc, která vás budí ze spaní, nebo jste z tohoto pohledu připravení?

Je to někde mezi. Ze spaní mě to ještě nebudí, ale budeme muset velmi výrazně posilovat procento základnových stanic, které budeme muset mít s optikou. V dohledné době dvou tří let bychom se chtěli dostat na hranici 40 procent. Optika je pro nás klíčová. I když se mikrovlny také vyvíjí, nejsme schopní vzduchem určité kapacity protlačit. Investice chceme dělat s partnery a možná i s konkurencí. Nedává smysl, aby se do toho firma pouštěla pouze sama.

Máte představy, o kolik se s příchodem 5G zvýší datové toky?

Ne úplně. Bude záležet na tom, jak rychle se chytí 8K streaming, kde to může velmi výrazně narůst. Video je obecně jednou z nejvýraznějších aplikací, a i když se objevují další a lepší komprimační metody, rozlišení je na datový tok určující. Pokud by tedy měl nastat nějaký skokový nárůst, byl by asi spojen s tímto.

5G už spustili v Jižní Koreji a také jsou první provozy v USA. Když se na to z dálky díváte, je něco, co vás na prvních provozech zaujalo?

Korea je dle očekávání první. Hustota provozu je tam oproti nám výrazně větší a dávalo smysl, aby tam 5G spustili. Také se to nejspíše propojilo se situací v Koreji, kde velice rychle skáčou po technologických novinkách. Dobře to dělá i korejský regulátor, který dává rámec, který nutí operátory spolupracovat a nasazovat některé infrastrukturní prostředky společně. Díky tomu je možná agilita a rychlost. Ve Státech je to možná zase motivované tím, jaký úspěch tam mělo 4G. Ale rozhodně tam nevidím takový hlad jako u Korejců.

Zajímavé je také to, že ve Státech je za 5G balíček příplatek, zatímco v Jižní Koreji je naopak levnější než 4G. Jak si tyto přístupy vysvětlujete?

Bude to hodně spojené s aktuální situací. Dokáži si představit, že když má operátor problém s poskytováním služby na 4G, chce zákazníky motivovat, aby si koupili nový telefon a přešli na novou volnější síť. Ve Státech je to zase jednoznačně model, který se osvědčil historicky, když 3G nefungovalo, takže to operátoři využili k tomu, aby zákazníky upsellovali na dobře fungující 4G.

Změní 5G zásadně něco v rámci cenové politiky v Česku?

Myslím si, že ne, minimálně u standardního uživatele. Pakliže budeme mít požadavky na to, aby i běžný konzument měl požadavky na SLA, odezvy a podobně, může k nějaké změně cenové politiky dojít.

CIF23

Součástí 5G je také definováno NB-IoT, což je síť, kterou už provozujete. Prozatím ale nejde o zásadně velký byznys. Očekáváte zde nějaký výraznější rozvoj?

Pokud k něčemu dojde, tak to bude výrazný nárůst aplikací, které nyní „visí“ na Wi-Fi sítích a řadu dalších zařízení máme na 2G a tak dále. Toto by se mohlo výrazně rozvinout. Ať už to bude NB-IoT nebo LTE-M, tak ta zařízení se přesunou právě tam. Předpokládám, že výrobní kapacity začnou chrlit komunikační moduly a vzhledem k standardům bude jednoduchá integrace s čidly a senzory.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).