Hlavní navigace

Aukci 5G kmitočtů má v pondělí řešit vláda, Havlíček prý chce odvolat šéfa ČTÚ Nováka

25. 1. 2020

Sdílet

Antény - 5G - BTS Autor: Depositphotos

Vláda by v pondělí 27. ledna měla projednat možnou úpravu podmínek chystané aukce 5G kmitočtů. Píší o tom Lidové noviny. Bod sice není na programu jednání, ale ministr průmyslu a obchodu (a dopravy) Karel Havlíček deník ujistil, že by se na pořad měl dostat.

Jednání se má zúčastnit také vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla a předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. Řeč má být o úpravě podmínek aukce, kterou úřad připravil na žádost MPO.

Ministerstvo přišlo s požadavky na změnu podmínek až na podzim, poté co byla uzavřena veřejná konzultace. V té mělo MPO jen několik připomínek, které se většinou shodovaly s podněty jednoho z možných zájemců o frekvence, společnosti Sazka, spadající pod holding KKCG.

ČTÚ si však za svými podmínkami stojí a upozorňuje, že jejich změna by mohla znamenat až několikaměsíční odklad aukce.

Postoj úřadu by se ale mohl brzy změnit. Deník E15 totiž v sobotu s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že ministr Havlíček chce v pondělí na vládě navrhnout odvolání Nováka z funkce předsedy ČTÚ. Oficiálním důvodem má být jeho údajný střet zájmů.

MPO má podle deníku argumentovat tím, že jsou podmínky aukce vypsány na míru jednomu možnému konkrétnímu zájemci – firmě Nordic Telecom. Spojovacím článkem má být někdejší radní ČTÚ a bývalý náměstek MPO Ondřej Malý, který dnes jako konzultant externě spolupracuje s PR agenturou pracující pro Nordic.

Jak konkrétně mají být podmínky aukce „cinknuté“, ale E15 v článku neuvádí.

Novákovi končí funkční období letos v říjnu a v nedávném rozhovoru řekl, že dál se o funkci ucházet nechce. Novou šéfkou Rady ČTÚ by se mohla stát nedávno jmenovaná radní Hana Továrková, která má velmi blízko k postojům MPO.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).