Hlavní navigace

Automatické zpracování dokumentů táhne. Český AI startup Rossum získal 100 milionů dolarů

20. 10. 2021

Sdílet

Rossum - AI - Petr Baudiš - Tomáš Gogár - Tomáš Tunys Autor: Rossum

Do české firmy Rossum míří obří investice ve výši 100 milionů dolarů (v přepočtu přes 2 miliardy Kč). Startup, který vyvíjí AI systém na automatické zpracovávání dokumentů, peníze získal v rámci investičního kola series A vedeného americkými fondy General Catalyst.

Svou platformu Elis Rossum spustil ve veřejné betaverzi v roce 2018. Uměla především pomocí neuronových sítí automaticky vytěžovat data z faktur. Od té doby firma nabrala první velké klienty. Patří mezi ně online supermarket Rohlik.cz, letenková firma Kiwi, nebo společnosti Siemens, Veolia či Bosch.

Na současné investici se podíleli i dosavadní investoři Rossumu, ke kterým patří britské fondy SeedCamp a Local Globe a český Miton. V seedovém kole investic vybral startup v roce 2019 celkem 3,5 milionu dolarů (přibližně 81 milionů korun).

Startup založili tři studenti Tomáš Gogár, Tomáš Tunys a Petr Baudiš, kteří se potkali během doktorského studia na pražské ČVUT.


Autor: Rossum

Petr Baudiš, Tomáš Gogár, Tomáš Tunys

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 10. 2021 9:46

  Jarda_B

  Firma řeší problém, který by v první řadě neměl existovat. Měl by tu být nějaký standard, aby faktury byly strojově čitelné už v základu. Např. XML metadata uvnitř PDF. :-/

 • 21. 10. 2021 18:28

  Black

  Strukturovaný formát ISDOC pro elektronickou fakturaci u nás existuje, je zabudován ve spoustě ERP systémů a úspěšně se užívá min. 10 let, již od dob Kalouska.

 • 22. 10. 2021 10:03

  SB

  Takže na čtení jinak primitivních údajů se dnes používá AI (kdo ví, co to ve skutečnosti je) pro lámání z PDF? Tak to jsme udělali pokrok.
  Navrhuju před zpracováním projet PDF alespoň Caesarovou šifrou, ať to není tak jednoduché.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).