Hlavní navigace

Avast zavře divizi Jumpshot, která je podezřelá z prodeje dat o uživatelích

30. 1. 2020

Sdílet

Avast Autor: Jan Vaca

Antivirová společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích a nyní čelí podezření, že tyto údaje prodává jiným firmám. Už v pondělí jsme psali, že mezi kupujícími jsou firmy jako Google, Microsoft nebo Pepsi.

Podle agentury Reuters jsou kvůli uzavření Jumpshotu v ohrožení stovky pracovních míst. Avast je většinovým vlastníkem společnosti Jumpshot, 35procentní podíl před časem prodal firmě Ascential. Dnes ráno se společnosti dohodly, že Avast podíl odkoupí zpět.

„Hlavním posláním Avastu je chránit své uživatele na internetu a poskytnout jim kontrolu nad jejich soukromím,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální ředitel Avastu Ondřej Vlček.

„Jakékoli praktiky, které ohrožují důvěru uživatelů, jsou pro Avast neakceptovatelné. Bedlivě střežíme soukromí uživatelů a proto jsme co nejrychleji přikročili k procesu ukončení činnosti Jumpshotu v návaznosti na pochyby některých uživatelů o poskytování dat Jumpshotu, které není v souladu s naším posláním a zásadami, které nás jako společnost definují.“

Avast už dříve nepopíral, že data poskytuje jiným firmám. Ale nešlo podle něj o údaje, které by ukazovaly na konkrétního člověka. „Chtěli bychom naše uživatele ujistit, že jsme nikdy neprodali třetí straně žádné jejich osobní údaje,“ uvedl Avast ve středu na svém blogu

Aféra má už dopad na hodnotu akcií společnosti. ČTK uvedla, že od zveřejnění zpráv o přeprodávání dat klientů klesly hodnoty akcií firmy na pražské burze o 24 procent, na londýnské zhruba o 26 procent. Ve čtvrtek ve 12:00 byla tržní hodnota Avastu o zhruba 950 milionů liber (28,5 miliardy korun) nižší než v pátek, tedy před propady. V Praze byl ten propad aktuálně o něco vyšší – mínus 28,7 miliardy korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).