Hlavní navigace

AXA v Česku spouští chatbota pro Messenger, sjedná cestovní pojištění

16. 3. 2017

Sdílet

První vlaštovky takzvaných chatbotů se v praxi začínají objevovat také v Česku. Psali jsme například o jednom, který řeší zákaznický servis Dellu, a nyní jednoho spouští také pojišťovna AXA Assistance. Jde o prvního bota u tuzemského podniku tohoto typu.

Pomocí AXA bota si lze sjednat cestovní pojištění v prostředí komunikačního nástroje Facebook Messenger. Bot se zde objeví jako další z kontaktů (stačí vyhledat „AXA Assistance CZ/SK“) a dále předkládá předdefinované otázky, na které je možné reagovat. Nejde o žádnou vyspělou umělou inteligenci, otázkám mimo definovaný rámec a různým „trollícím“ dotazům nerozumí. 

Jak taková komunikace vypadá? Podívejte se:

Náklady na vytvoření bota byly podle zástupců AXA v desítkách tisíc korun s tím, že provozní a personální náklady se pokryly v rámci standardních kapacit. „Koncept a algoritmus jsme vymysleli v podstatě celý během hodiny. Technický vývoj se pohyboval v řádu desítek hodin a vše proběhlo velmi rychle a bez komplikací,“ vzkazuje pro Lupu vedoucí digitálního marketingu a inovací v AXA Assistance Lukáš Přikryl. Potřeba nebyly ani zásady na back-endu.

Otázkou je, zda uživatelé a zákazníci chatboty skutečně přijmou. I AXA počet uživatelů odhaduje na jednotky procent ze všech klientů. Její prioritou je stále responzivní web.

„V těchto technologiích opravdu vidíme reálný potenciál. Konkrétně v principu rychlého přístupu k omezenému počtu informací podobně, jako to dělá například Google ve svých kartách (třeba při zadání názvu restaurace mi okamžitě na pravé straně vyjedou všechny informace, které potřebuji, aniž bych se vůbec proklikával na stránky), nebo stavovém řádku (kdy stačí napsat např. „počasí“ a než stisknu Enter, už mi vyskakuje teplota ve městě). V tomto vidíme skutečný trend, na který (nejen) technologie chatbota reaguje,“ doplňuje Přikryl.

Pro AXA bota vyvinula společnost Pragonauts. Bot běží v rámci cloudu Amazon Web Services (EC2) a byl použit vlastní open source nástroj.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).