Hlavní navigace

Babiš zvažuje vyjmutí e-shopů z EET. Mají prý moc složitý systém plateb

23. 11. 2016

Sdílet

První metodické pokyny k EET e-commerce komunitu mírně řečeno nepotěšily. Vypadalo to, a stále to tak vypadá, že e-shopy by měly evidovat v EET všechny platby kromě dobírky. To se možná změní.

U velkých obchodů už ale začaly přípravy. "Prostudovali jsme Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb z 31. 8. 2016 a plánujeme v našem interním systému vše nastavit s předstihem. Úpravy, respektive vývoj IS, v tuto chvíli odhadujeme v řádu desítek tisíc korun,“ dodává hlavní účetní Alza.cz Jaroslav Kříž.

APEK vyjednává se zástupci Finanční správy ČR a ministerstva financí průběžně celý podzim. V pondělí se předseda asociace Jan Vetyška sešel s ministrem financí Andrejem Babišem, aby ho vpravil do problematiky. „Věřím, že naše schůzka byla plodná a že jsme na dobré cestě, jak přístup k EET a internetovým obchodům zjednodušíme. Byla by velká škoda omezovat například nabídku on-line platebních metod, které jsou pro zákazníky nejpohodlnější,“ doplnil výkonný ředitel APEK. 

A první reakce už jsou zřejmě na světě. Potom, co minulý týden vydala Finanční správa ČR informace a pravidla ve formě, které rozumí zřejmě jen příslušníci jejich kmene, se v rozhovoru  pro server Info.cz Babiš svěřil se svým novým plánem. „Uvažuji o změně, že bychom vyňali z evidence e-shopy. Je tam asi 18 různých druhů plateb, jsou tam platební brány. Chci to projednat s koaličními partnery a navrhneme, aby e-shopy byly vyňaty,“ tvrdí ministr v rozhovoru s tím, že počet platebních metod, které e-shopy využívají, je prostě příliš složitý, a tak je nové povinnosti raději zbaví.

E-shopy a další podnikatelé by měli původně začínat evidovat tržby v rámci EET od března. Pokud Babiš výjimku protlačí vládou, bude otázka, jak rychle ji úředníci zapracují. 

Pokud by to ale všechno klaplo, hotovostní transakce by ale stále pod EET spadaly. "Pokud by návrh prošel, tak budou e-shopaři stále muset evidovat veškeré hotovostní platby.  Jedná tu se přibližně o třetině plateb. Všechny e-shopy, které umožňují osobní převzetí včetně hotovostní platby, musí i nadále s EET počítat,“ komentuje novinku šéf Shoptetu Miroslav Uďan

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).